|

10 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić CZĘŚĆ II

Umiejętne obserwowanie siebie potrafi nie tylko inspirować do zmian, lecz daje też wiedzę potrzebną do ich przeprowadzenia. W taki oto sposób powstała lista 10 rzeczy, które powinieneś przestać robić każdego dnia. O pierwszych pięciu możesz przeczytać w poprzednim artykule. Kolejna piątka znajduje się przed Tobą, zapraszam do czytania.

10 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić

    1. Przestań żyć życiem innych osób

Media każdego dnia fundują nam klatki z życia „ludzi sukcesu”, pokazując jak wyjątkowo mija im każdy dzień. Niestety, bardzo często życie to kreowane jest przez scenariusze i kamery, o których nikt nie mówi. Rzeczy, które wydają się normalne tworzą jedynie iluzję rzeczywistości. Kolorowe czasopisma, w których nagość kobiet podkręcona jest photoshopem wprowadzają wręcz w depresję, tworząc ideał, do którego ślepo próbujemy dążyć.

Przecież życie „przeciętniaka” nie może tak wyglądać. Pamiętaj jednak, że nikt za Ciebie życia nie przeżyje i nawet, jeżeli nie jesteś ideałem prosto z bilbordów to nie zapominaj, że sam w sobie jesteś marką. To Ty wyznaczasz swój własny schemat piękna, nie tylko tego z zewnątrz . Prawdziwą wartość stanowią rzeczy realne. Uczuć, intelektu czy radości życia nie da się poprawić za pomocą komputera. Weź odpowiedzialność za swoje życie i to, jak nim kierujesz. Szczęśliwy sam ze sobą będziesz emanował energią wśród innych - a to najpiękniejsze co możesz sobie dać.

    2. Przestać obwiniać innych za błędy, które sam popełniłeś

Ile razy zdarzyło Ci się obwiniać innych za własne porażki? Wygodniej jest żyć ze świadomością tego, że wszyscy dookoła odpowiedzialni są za Twoje niepowodzenia. To, że co miesiąc na konto dostajesz za małe wynagrodzenie jest winą firmy w której pracujesz, a nie Twoich kompetencji. Przecież to politycy są odpowiedzialni za to, jak funkcjonuje kraj, a nie Ty - który ich wybierasz. Brakuje Ci umiejętności, które są niezbędne by zdobyć wymarzoną pracę? Co zrobiłeś do tej pory, aby je zdobyć?

To, jak wygląda Twoje życie zależy tylko od Ciebie. Jeśli coś Ci się nie podoba, zmień to!

    3. Przestań mówić „kiedyś” i weź się do pracy

Kiedyś to zrobię, pojadę tam, będę to mieć, nauczę się tego. Ile razy słyszałeś już te słowa? Jak długo zamierzasz czekać z realizacją własnych celów? Oboje przecież wiemy, że czas, którym dysponujemy dziś cudownie się nie pomnoży, a ilość obowiązków spoczywających na naszych barkach będzie przybywać.

Proponuję Ci, abyś zamiast „bicia piany” podwinął rękawy i wziął się do pracy. Przestań odkładać to, co może być dla Ciebie ważne. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok, poświęcisz kilka minut dziennie. Nie musisz przecież wprowadzać rewolucji do swojego życia. Regularność i sumienność to klucz do sukcesu, pamiętaj o tym.

    4. Przestań ciągle czuć się winny

Jak powiedział Bonaparte: „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.” Lubię ten cytat, bo pokazuje mi, że popełnianie błędów to element mojej nauki. Uważam też, że im więcej ich popełnię, im więcej razy wyciągnę z nich wnioski, tym szybciej osiągnę to na czym mi zależy.

Poczucie ciągłej winy, ciągłe mówienie sobie jaki jesteś beznadziejny tłumi jedynie Twój potencjał i nie pozwala Ci koncentrować się na tym, co może być dla Ciebie ważne. Zamiast obwiniać siebie za swoje porażki spróbuj wyciągnąć z nich wnioski. Nie jest to strategia idealna, zresztą taka przecież nie istnieje. Praktykując ją jednak na sobie, mogę powiedzieć, że ułatwia mi ona życie i „ściąga” ciężar porażek, które popełniłem.

    5. Przestań żyć przeszłością i spójrz na to, co może dać Ci przyszłość

Bez względu na to jak wyglądała Twoja przeszłość, przyszłość nadal możesz zmienić. Zdaję sobie sprawę z tego, że wygodnie jest żyć przeszłością, sam nią kiedyś żyłem. Dziś jednak wiem, że jest to jedynie ucieczka od tego, co dzieje się teraz. Aby coś zmienić potrzebujesz jedynie chęci. Nawet, jeśli na dzień dzisiejszy nie masz ich zbyt wiele, to młodszy niż jesteś teraz nigdy już nie będziesz. Czemu więc nie możesz spróbować właśnie dziś?

Jak myślisz, o czym jeszcze można by wspomnieć w tym artykule? Pamiętaj, aby podzielić się tym w komentarzu poniżej.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]