|

10 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić CZĘŚĆ I

Lubię pisać o emocjach i myślach im towarzyszących, zwłaszcza tych wymagających głębszego wglądu w siebie. Spojrzenia z innej perspektywy, perspektywy, która dzięki pracy nad sobą pozwala dostrzec mnóstwo myśli i przekonań pojawiających się w mojej głowie.

Tym razem pokaże Ci 10 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić. W dwu-częściowym artykule dowiesz się np.: o tym dlaczego wiele z Twoich przekonań sprawia, że sabotujesz samego siebie, dlaczego nie warto kłamać oraz wielu innych prawdopodobnie bliskich Ci tematach. Sprawdź ile z nich pasuje do Ciebie, zastanów się nad powodem ich występowania, a po przeczytaniu artykułu pamiętaj by w komentarzu poniżej podzielić się swoimi przemyśleniami.

    1. Przestań udawać kogoś kim nie jesteś

Kogokolwiek byś nie grał lub naśladował nigdy nie będziesz w 100% sobą. Widziałem to często będąc na studiach w grupkach „wzajemnej adoracji”. Zachwyt, sztuczne uśmiechy, nie do wytrzymania i tematów nie trzymające się kupy, pokazywały jak na dłoni, że „coś tu nie gra”. Tym bardziej zwracało to moją uwagę gdy w takie grono „wpadały” teoretycznie bliskie mi osoby. Zakładając maski udawali kogoś kim nie są tylko po to aby wkupić się w tłum i zyskać aprobatę, która dziś już nic nie znaczy.

Pamiętaj, największą radość z bycia sobą daje pełna akceptacja tego kim jesteś nawet jeśli nie każdy to rozumie. Zawsze powtarzam sobie: „jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził”. Takie podejście pomaga mi zrozumieć fakt, że nie musze i nie chce być w kontaktach z kimś kto nie akceptuje mnie takim jaki jestem.

    2. Przestań porównywać się do innych

Mogę śmiało powiedzieć, że dla wielu z nas porównywanie się do innych to coś naturalnego i oczywistego. Niczym wyssane z mlekiem matki prawidło towarzyszące nam do końca naszych dni. Niestety takie zachowania bardzo często wprowadzają nas w zły humor, złość czy zazdrość zwłaszcza gdy patrzymy na kogoś „lepszego” niż my. To wtedy bardzo często zaczynamy czuć się jak ktoś gorszy, osoba drugiej kategorii, która nie ma na nic wpływu, co przecież nie jest prawdą.

Widzieliście to zdjęcie gdzie ryba, słoń, małpa i jeszcze kilka innych zwierząt na jedną komendę miały wejść na drzewo? Nie każdy z nas stworzony jest do wszystkiego, świetnie opowiada o tym książka „Uchwycić żywioł” Ken’a Robinsona.

Prawie pół swojego życia, żyje z przekonaniem, że nie chce pracować w firmie, która nie należy do mnie. Ta myśl siedziała w mojej głowie tak długo aż w końcu dwa lata temu zacząłem współtworzyć TypeDreamers. Markę, której produkty mają dawać Ci energię do stawiania sobie nowych wyzwań. Nie było to łatwe, nigdy nie prowadziłem firmy, trzeba było ponieść spore koszty, a konkurencja z każdym dniem była coraz większa. Po mojej głowie chodziły przekonania, że przecież jest wielu lepszych ode mnie, wiec co JA, taki „maluch” mogę robić w biznesie. Jeszcze dużo pracy przede mną jednak dziś wiem, że mogę i czuje się z tym świetnie. Z głowy zniknęła mi myśl: nie dam rady. Pojawiła się natomiast świadomość tego, że na świecie jest mnóstwo ludzi lepiej znających się na biznesie, którzy stanowią dla mnie inspirację do stawiania sobie poprzeczki jeszcze wyżej.

    3. Przestań tylko czytać, zacznij wdrażać wiedzę w życie.

Jest mnóstwo książek o rozwoju osobistym zmieniających Twoją perspektywę. Jest mnóstwo cytatów, którymi potrafimy się zachwycać i czuć tak jakbyśmy mogli przenosić góry. Jednak co z tego skoro chwilę po przeczytaniu książki rzucamy ją w kąt, a o cytacie zapominamy jakby nigdy nie istniał.

Lubię czytać wszystko co może mnie inspirować na czele z poradnikami rozwojowymi. Mam ich mnóstwo chociaż wciąż uważam, że dla mnie to i tak za mało. Traktuje je wszystkie jako bazę wiedzy i fundament mojego rozwoju.

Bardzo często najważniejszym elementem tych wszystkich książek są ćwiczenia w nich zawarte. To one dają nam bodziec do refleksji i angażują do wprowadzania zmian. Dlatego zamiast czytać książkę za książką zastanów się co każda z nich może wnieść w Twoje życie i zanim przejdziesz do kolejnej daj sobie czas na refleksję.

    4. Przestań okłamywać samego siebie

Początek roku to przeważnie czas rewolty w naszym życiu. Rozważamy i planujemy jak będzie wyglądało nasze życie przez następne kilkanaście tygodni. Jest dużo emocji, chęć zmian, zwłaszcza w momentach gdy poprzedni rok nie był dla nas zbyt udany. Jednak wraz z kolejnymi miesiącami nasze plany zaczyna przykrywać kurz, a stare nawyki przejmują nad nami kontrolę. Bardzo często mówimy sobie wówczas: „dam sobie jeszcze jeden dzień” albo „na sto procent zaczynam w przyszłym tygodniu”, a wszystko po to by usprawiedliwić własne sumienie okłamując siebie.

Nic nie robienie w połączeniu z małymi kłamstewkami z każdym miesiącem zaczyna przytłaczać nas coraz bardziej osiągając swój finał pod koniec roku. To wtedy bardzo często uświadamiamy sobie jak kolejny rok minął nam w mgnieniu oka. Czas, który mieliśmy wykorzystać tak produktywnie zainwestowaliśmy w oglądanie telewizji, wieczorne imprezy, wielogodzinne spanie i wiele innych rzeczy, tak bardzo przez nas nie chcianych

Pamiętaj, że to jak żyjesz zależy tylko od Ciebie. Im bardziej spójny będziesz ze sobą tym Twoje życie będzie stawało się prostsze i pozbawione stresów. Jeśli nie masz na coś ochoty powiedz to sobie wprost zamiast oszukiwać samego siebie. Iluzja „jutra”, którego nigdy nie nadejdzie do niczego Ci się nie przyda.

    5. Nie pozwól by to strach decydował jak ma wyglądać Twoje życie

10-rzeczy-ktorych-nie-powinieneś-robic-aby-byc-szczesliwym

Lubię historie o której opowiada Jacek Walkiewicz w swoim wystąpieniu: „Puk, puk – strach puka do drzwi. Otwiera mu odwaga, a tam … nikogo nie ma” Wiem, to będzie duża generalizacja, ale każdy z nas choć raz w życiu słyszał o tym, że powinniśmy uczyć się na błędach. Popełniamy ich w swoim życiu ogromne ilości, ja popełniłem ich setki i wiem, że to jeszcze nie koniec. To frustrujące, a nawet przykre gdy stajemy twarzą w twarz z kolejną porażką na naszej drodze. Jednak to nic w porównaniu z tym jak często strach przed porażką wstrzymuje nas przed spełnieniem czegoś o czym zawsze marzyliśmy. Czegoś co od dawna „tkwi” w naszej głowie, co chcielibyśmy zrobić, a tak bardzo się tego boimy.

Nie pozwól by to strach decydował o tym jak ma wyglądać Twoje życie. Nawet jeśli nie jesteś w stanie pokonać swoich barier z dnia na dzień podejmij wyzwanie. Staraj się przekraczać granicę i udowadniać sobie, że za drzwiami nic nie ma. Wystarczy trochę odwagi, a przekonasz się o tym sam.

To wszystko na dziś, ile z tych rzeczy przytrafia się Tobie? Pamiętaj aby podzielić się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej. Już niebawem kolejna część.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]