|

10 rzeczy, których nie powinieneś robić aby być szczęśliwym CZĘŚĆ I

Od momentu rozpoczęcia podróży z rozwojem osobistym szukam odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby być szczęśliwym. Eksplorując tajemnice własnych zachowań, nawyków, tak naprawdę całego umysłu odkrywam wiele wartości i przekonań, które do dziś mnie zaskakują. Oczywiście poprzez poznanie tego co we mnie dobre odsłoniłem również wartości, które ograniczały mój potencjał, generowały trudności i sprawiały, że nie zawsze było mi „lekko”. Abyś i Ty zapoznał się z moimi odkryciami, stworzyłem listę 10 rzeczy, które sukcesywnie przestawałem robić. Wszystko po to, aby moje życie stało się prostsze i było w nim więcej radości.

10 rzeczy, których nie powinieneś robić aby być szczęsliwym

Przed Tobą znajduje się lista wielu codziennych zachowań i przekonań, które nie pozwalają pozbyć się nagromadzonego w nas stresu i negatywnych emocji. Dlatego też, jeśli jesteś osobą poszukującą sensu w tym co robisz, chcesz aby każdy dzień był dla Ciebie wyjątkowy, mam dla Ciebie propozycję. Przyjrzyj się liście, weź z niej to co dla Ciebie najlepsze i zacznij działać, zaczynamy!

1. Przestań żyć tak jak oczekują tego od Ciebie inni

Zbyt wiele osób nawet tych z kręgu naszych znajomych i bliskich żyje życiem, które nie należy do nich. Okazując wdzięczność rodzicom za wiele lat trudu spędzonych nad ich wychowaniem kończą studia, na które często nie chcieli nawet iść. Podejmują się pracy, która daje im prestiż i status społeczny zapominając o tym co kochali robić w wolnym czasie. Martwią się tym co powiedzą i myślą o nich inni, jak zareagują na ich „niestandardowe” zachowania i wybory. Wolą akceptować narzucane im schematy tylko po to aby spełniać oczekiwania rodziny, otoczenia, nauczycieli i wielu innych osób. Często boją się pokazać swoje prawdziwe oblicze, tłumiąc w sobie wewnętrzy głos, który mówi im coś zupełnie innego. Żyją jak ofiary zapominając o tym, że najważniejsze to być w zgodzie ze sobą. Czuć się dobrze z tym, w co wierzymy, jak się zachowujemy, z kim spotykamy i jak spędzamy wolny czas. Przecież każdy z nas ma tylko jedno życie, które właśnie trwa. Warto abyś przeżyli je tak jak chcesz, a nie tak jak chcą tego inni.

2. Przestań myśleć o tym, że zawsze masz rację

Często poznaje osoby, które nie potrafią pogodzić się z faktem, że nie zawsze mają rację. Ich zdanie zawsze musi być brane pod uwagę, wysłuchanie i co najważniejsze to „oni”, jako jedyne mówi o tym, co jest prawdziwe. Na podstawie własnych spostrzeżeń odkryłem, że nawet na pograniczu konfliktu czy kłótni ich duma nie pozwala przyznać się im do błędu. Przecież KAŻDY Z NAS POPEŁNIA BŁĘDY, nikt nie jest alphą i omegą, nieomylną istotą, która zna na wszystko odpowiedzi. Wiem, że dla wielu z Was może to być ogromne wyzwanie, jednak uwierz mi, warto jest podjąć się tej próby. Nawet jeśli trafiasz w towarzystwo, które „mądrzenie się” ma we krwi, odpuść, bądź miły, nie wdawaj się w zbędne dyskusję. Zobaczysz jak taka postawa ułatwi życie Tobie i innym z Twojego otoczenia.

3. Przestań wierzyć w swoje ograniczenia

Henry Ford powiedział kiedyś – „Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.” Jak wiele prawy jest w tym cytacie przekonałem się już dziesiątki razy. Pomimo strachu założyłem swoją pierwszą firmę. Kiedy trzy lata temu siadałem do pisania pierwszego artykułu na blogu również się bałem. Oczywiście aby przełamać drzemiący we mnie strach potrzeba sporej porcji odwagi, jednak sama odwagą to nie wszystko. Najważniejsze to podjąć działanie, podwinąć rękawy i zabrać się do pracy. Wyobraź sobie, że jesteś małym dzieckiem, które chce wejść na krzesło na którym nigdy nie było. Jeśli na nie wejdziesz zobaczysz świat z zupełnie nowej perspektywy, jeśli nie, dalej będzie żyło w dobrze sobie znanym świecie. Nie bój się marzyć, bujać w obłokach i robić wszystko co potrzebne, aby spełniać własne marzenia.

4. Przestań narzekać

Znam mnóstwo osób, które swoim narzekaniem potrafią wyssać mnóstwo energii. Nie ma dla nich dnia w którym nie narzekaliby na politykę, edukację, swoje zarobki, swoją bezsilność, dosłownie wszystko co tylko przychodzi im do głowy. Wciąż opowiadają jak wiele chcieliby zmienić zamiast wziąć się do pracy i zacząć „coś” zmieniać. Czasem odnoszę wrażenie, że jest to dla nich styl życia do którego próbują przekonać innych.

Nikt nie jest w stanie dać Ci szczęścia jeśli sam o nie nie zadbasz. Aby być szczęśliwym weź odpowiedzialność za siebie i koncentruj się na tym co możesz zmienić. Uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie większości Twoich problemów. Przestań narzekać, że nie układa Ci się w relacji skoro nie robisz nic, aby ją poprawić. Chcesz zmian to zacznij coś zmieniać. Jeśli brakuje Ci pieniędzy nie narzekaj na wciąż rosnące ceny tylko zacznij szukać sposobu na to jak zarobić więcej. I jeszcze jedno, nawet jeśli nie wszystko będzie szło tak jak chcesz, pamiętaj – nie narzekaj, działaj.

5. Odrzuć chęć posiadania nad wszystkim kontroli

Nie na wszystko mamy wpływ i nie raz już pisałem o tym na blogu. Spotykając się z ludźmi podczas rozmów kwalifikacyjnych wielokrotnie słucham o tym jak to oni robią wszystko najlepiej. Chcą być najlepsi we wszystkim zapominając o tym, że nie zawsze jest to możliwe. Daj ludziom ze swojego otoczenia lub pracy szanse pokazać swoje umiejętności. Odpuść i pozwól im działać, nawet jeśli daleko im do perfekcji, nie wszystko musi być zrobione idealnie.

Która z wyżej wymienionych cech jest tą nad którą najtrudniej zapanować? Zapraszam Cię do udziału w dyskusji i dzielenia się swoją opinią z innymi w komentarzu poniżej. Już wkrótce kolejna część artykułu.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]