|

5 nawyków, które możesz zacząć wyrabiać każdego dnia

Początek roku to czas, który dla wielu ludzi oznacza „czystą kartkę” i dobry powód do zmian w nadchodzących miesiącach. Zdarza się jednak, że zapał, który pojawił się wraz z otwarciem szampana i nadejściem nowego roku, znika tak szybko jak się pojawił.

5 nawyków, które możesz zacząć wyrabiać każdego dnia

Jeśli należysz do osób które chciałby zmienić coś w swoim życiu, jednak wciąż napotykasz trudności, może zamiast stawiać swoje życie na głowie, warto zacząć zmiany metodą małych kroków?

Na własnym przykładzie pokaże Ci 5 nawyków, które możesz zacząć wyrabiać w sobie każdego dnia.

5 nawyków, które możesz zacząć wyrabiać każdego dnia.

1. Ogranicz korzystanie z facebooka i innych social media.

Jestem przekonany, że nie tylko ja jestem tym, który walczy z nadmiernym korzystania ze stron takich jak: facebook, google+, youtube czy linkedin. Dlatego też nawyk ten znalazł się u mnie na pierwszym miejscu dzisiejszej listy. Nie raz przyłapałem się na tym, że w poszukiwaniu „czegoś istotnego” na facebooku potrafiłem poświęcić dziesiątki minut patrząc się w monitor. Oczywiście pod koniec szukania, często okazywało się, że to co znalazłem mocno różniło się od tego czego potrzebowałem. Nie wspominając, że mój dzień stał się dzięki temu którzy o kolejne 30 minut.

Zauważyłem również, że nawet jeśli nie korzystałem w danym momencie z jednej z wyżej wymienionych stron, to dźwięki z nich dobiegające mocno rozpraszały moją koncentracje.

Jak wyrobiłem w sobie nowy nawyk?

U mnie pierwszym krokiem było wykasowanie facebooka z telefonu, niby niewiele, jednak jestem z tego bardzo dumny. Postanowiłem również, że SOCIAL MEDIA będą mi towarzyszyły jedynie przez kilka minut rano i wieczorem. W zamian za to zamierzam korzystając dużo częściej z opcji planowania postów.

2. Zacznij ćwiczyć.

Łatwo powiedzieć, trudno zrobić i pomimo kilku lat intensywnych treningów w przeszłości, doskonale Cię rozumiem. Pamiętam jednak, że czas, który poświęcałem na trenowanie nie był czasem straconym. Pomimo ogromnego wysiłku jaki wkładałem w trakcie ćwiczeń zawsze miałem mnóstwo energii w dalszej części dnia. Jak mawiał Jim Rohn, nasze ciało to jedyne miejsce w którym żyjemy, dlatego warto o nie zadbać. Wyobrażasz sobie mieszkać w domu w którym nikt nie sprzątał od wielu lat? Jak byś się wtedy czuł?

Successful people are simply those with successful habits.” - Brian Tracy

Jak zacząć wyrabiać w sobie nawyk regularnego ćwiczenia?

Nie powrócę już do formy z przed kilku lat, jednak podciąganie, pompki i przysiady w domowym zaciszu dają mi dużo frajdy. Zajmuje mi to jedynie 30 minut co drugi dzień, a moja kondycja fizyczna z każdym dniem jest coraz lepsza. Możesz zacząć od jednego ćwiczenia przez kilka minut dziennie, niech to będzie poranne rozciąganie albo wieczorna gimnastyka. Z czasem zobaczysz sam, że masz siłę i ochotęby robić jeszcze więcej. Spróbuj! Co masz do stracenia poza kilkoma kilogramami?

3. Zacznij czytać więcej.

Możesz zacząć już dziś, jak mawia Umberto Eco: kto czyta książki ten żyje podwójnie. Wiem jednak, że w świecie opanowanym przez facebooka, youtube, telewizję i wiele innych „czasochłonnych czynności” czytanie schodzi na dalszy plan.

Przecież to dzięki książką nasza wyobraźnia ma szanse tworzenia niesamowitych miejsc lub wcielania się w postacie o których właśnie czytasz. Jest to również szansa na zgłębianie wiedzy w każdym obszarze Twojego życia. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak skutecznie występować publicznie, co zrobić by mieć lepszą pamięć, w jaki sposób zacząć odżywiać się zdrowo, ZACZNIJ CZYTAĆ JUŻ DZIŚ.

Jak wyrabiać w sobie nawyk regularnego czytania?

Ja swoją przygodę z czytaniem rozpocząłem kilka lat temu od książki The Seasons of Life. Później przyszedł czas na kurs szybkiego czytania i kolejne pozycję z rozwoju osobistego. Dziś na czytanie staram się wykorzystać każdą wolną chwilę. Daje mi to nie tylko coraz większą wiedzę na temat tego czym się zajmuje, ale i inspirację do tworzenia coraz to lepszych artykułów, warsztatów czy wystąpień.

Wybierz książkę, którą od dawna chciałeś przeczytać, przysiądź i poświęć jej dziennie 30 minut. Jeśli nie masz na to czasu zrezygnuj z wieczornych wiadomości lub wstań wcześniej z samego rana. Po raz kolejny możesz tylko zyskać.

4. Myśl o sobie, że „POTRAFISZ”.

Jeszcze kilka lat temu na samą myśl o tym, że czeka mnie coś trudniejszego do wykonania moja motywacja spadała do zera i utrzymywała się na tym poziomie przez dłuższy czas. Nie chce, nie umiem, jest to za trudne były zwrotami, które towarzyszyły mi od samego początku mojej „męki”. Dziś już wiem, że NAJTRUDNIEJ JEST ZACZĄĆ i tak jak startujący wahadłowiec aby wyjść z atmosfery zużywał 80% swojego paliwa, podwijam rękawy i po prostu biorę się do pracy. To tak jak chciałbyś zbudować ładną sylwetkę bez wysiłku fizycznego. Nie da się tego zrobić, prawda?

Nawyk myślenia o tym, że jestem w stanie zrobić dużo więcej niż mi się wydaje pozwala mi stawiać czoła największym wyzwaniom.

It is easier to prevent bad habits than to break them.” - Benjamin Franklin

Jak zacząć wyrabiać w sobie nowy nawyk?

Zacznij od przezwyciężenia niechęci jaka się w Tobie pojawia. Jak możesz to zrobić? W bardzo prosty sposób: Po prostu zacznij to robić powtarzając sobie w głowie, że potrafisz. Zapewne nie raz tak miałeś, że najtrudniej było Ci rozpocząć. Już po kilku takich próbach przekonasz się, że z każdym kolejnym razem będzie Ci znacznie łatwiej radzić sobie z pojawiającą się niechęcią. Ja w takich chwilach powtarzam sobie, że „dam radę”, biorę głęboki wdech i zabieram się do pracy.

5. Weź odpowiedzialność za własne życie.

Nie jest to łatwe, jednak daje naprawdę wiele korzyści. Dzięki temu wiem, że większość problemów jakie dziś mam to problemy, które sam tworzę. A skoro sam je tworzę to również sam potrafię je rozwiązywać.

Jak zacząć wyrabiać nowy nawyk?

Przede wszystkim zaakceptować fakt, że TYLKO TY decydujesz o swoim losie. Na początku może być trudno, jednak wszystko co trudne z czasem staje się proste. Weź życie w swoje ręce i zacznij żyć tak jak zawsze chciałeś.

Dobrnąłeś właśnie do końca artykułu, gratuluje. Jeśli chcesz podzielić się innymi nawykami, które z dnia na dzień można zacząć wyrabiać zachęcam Cię do zostawienia swojego komentarza.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]