|

5 powodów, przez które nigdy nie odniesiesz sukcesu w swoim życiu

Ostatnie miesiące były dla mnie pełne zmian i zawirowań. Rozstałem się z firmą, którą współtworzyłem przez ostatnie kilkanaście miesięcy, zmieniłem pracę, jeszcze bardziej zaangażowałem się w pisanie i prowadzenie bloga, choć to akurat uważam za duży plus.

Pamiętam, że kiedy 7 lat temu zafascynowany odkrywaniem własnego potencjału rozpocząłem pracę nad sobą. W mojej głowie tworzyło się wiele sprzecznych myśli, których często nie potrafiłem zrozumieć. Zaskakiwały mnie pojawiające się w niej konflikty oraz kierunki którymi podążałem. Byłem zaskoczony tym jak szybko potrafię zmieniać zdanie oraz jak podnosząca przeze mnie coraz wyżej poprzeczka wpływała na moje zachowania. Wszystko to sprawiało, że trafiałem na okresy w których stałem w miejscu albo kręciłem się dookoła własnej osi. Miało to jednak swój sens. Dzisiaj wiem, że to właśnie dzięki takim sytuacją jestem świadom błędów jakie popełniałem. Co więcej jest to wiedza o której nie przeczytałbym w żadnej książce.

Nawet jeśli to co napisałem wyżej wydaje Ci się tak oczywiste, uwierz mi, żadna książka, tak przynajmniej uważam na dzień dzisiejszy, nie jest w stanie oddać tego co doświadczysz na własnej skórze. Bez własnych doświadczeń każda z tych historii stanowi jedynie teorię. Dopiero kiedy połączysz ją z doświadczeniem potrafisz powiedzieć coś więcej, tak też stało się ze mną. Dziś już wiem jak to jest kiedy zamyka się coś nad czym pracowało się kilka lat. Znam miejsca w których popełniłem błędy oraz co można było zrobić lepiej, zyskałem wiedzę dzięki której mogłem spojrzeć na wiele otaczających mnie spraw z zupełnie innej, nieprzeciętnej perspektywy.

W dzisiejszym artykule podam Ci 5 powodów, przez które nigdy nie odniesiesz sukcesu. Wszystkie one podparłem własnym doświadczeniem oraz tym co do tej pory przeżyłem. Jeśli więc brakuje w Twoim życiu większych osiągnięć i sukcesów, ten artykuł może pomóc Ci w odwrócenia Twoje passy.

POWÓD PIERWSZY: Każdego dnia zadajesz za mało pytań.

Dzięki nim nie tylko będziesz w stanie znaleźć odpowiedzi na frapujące Cię pytania ale i zyskasz wiedzę, której do tej pory nie posiadałeś. Jak sam wiesz w dzisiejszych czasach wiedza to prawdziwy skarb, a jednym ze sposobów jej zdobywania jest właśnie zadawanie pytań. Prowadząc szkolenia i sesje coachingowe zauważyłem, że wpadając w wir codziennych obowiązków, prozę życia, często zapominając o tym co kiedyś było dla nas ważne. Wraz z natłokiem zadań przestajemy zadawać sobie pytania na które nie ma łatwych odpowiedzi. Zatraceni w rytuałach nie wychodzimy poza otaczający nas schemat. Mijają nam dni, miesiące i lata, a my do czasu do czasu przypominamy sobie, że mieliśmy kiedyś marzenia.

Z tego właśnie powodu stworzyłem serię artykułów zatytułowanych SELF COACHING krok po kroku. Dowiesz się w niej w jaki sposób zadawać sobie pytania, które mogą Ci pomóc wyjść z codziennego wiru obowiązków i trudności. Pamiętaj, dobrze sformułowane pytania to klucz do wielu nieznanych Ci dotąd drzwi!

POWÓD DRÓGI: Za mało czytasz.

Wstajesz rano, idziesz do pracy, wracasz do domu i padasz ze zmęczenia mając nadzieje, że dziś piątek. Tak niestety wygląda rzeczywistość sporej części osób, które znam. Co zatem zrobić aby znaleźć siły do czytania? Statystyczny obywatel naszego kraju czyta mniej niż jedną książkę rocznie. Jest to wynik z którego nie można być dumnym. W czasach gdy z książek można dowiedzieć się o tym jak szyć wełniane swetry, budować domu, odżywiać się zdrowo, ćwiczyć ciało i umysł, rozwijać się emocjonalnie, większość z nas nie ma siły aby przeczytać cokolwiek. Jeśli więc należysz od osób, które zamiast czytać książki oglądają telewizje, dziesiątki seriali na komputerze, przeglądają bezproduktywnie internet, a następnie idą spać. Nigdy nie odniesiesz sukcesu! ZOSTAW TO WSZYSTKO, wybierz temat, który Cię interesuje i bierz się za czytanie!

POWÓD TRZECI: Masz się za bystrzaka, którym w rzeczywistości nie jesteś.

Tak to już jest, że lubimy uważać się za nieprzeciętnie bystrych i inteligentnych. Rozczarowanie pojawia się jednak w momencie gdy studia, które skończyłeś nie wniosą wiele do naszego przyszłego życia zawodowego. Kiedy starając się o wymarzoną pracę nie sięgasz pułapu przeciętniaka, a przed Tobą w kolejce znajduje się 150 „lepszych” od Ciebie osób. Kiedy siedząc wyłącznie z nosem w książkach większość przeczytanych informacji nigdy nie wprowadzisz do swojego życia.

Przeczytałem kiedyś, że osobę mądrą poznasz po tym jak żyje, a nie po tym co wie. Spójrz, że coraz częściej system edukacji w którym spędzamy ćwierć naszego życia nie uczy nas podstaw, które wykorzystamy w życiu codziennym. Dziś to, że posiadasz wyższe wykształcenie nie czynie Cię „królem świata” jak było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zastanawiałeś się przez chwile w czym na dzień dzisiejszy jesteś dobry? Co takiego jest w stanie wyróżnić Cię z grupy w którym żyjesz? Idąc za tłumem nigdy nie stworzysz czegoś nieprzeciętnego!

POWÓD CZWARTY: Przejmujesz się tym co powiedzą inni.

Podobno 80% osób, które znasz nie obchodzą Twoje problemy, a 20% cieszy się z tego, że je masz. Jesteśmy w stanie wydawać tysiące złoty na drogie ubrania, gadgety i przyjemności tylko po to aby pokazać innym, że nas na to stać. Jesteśmy w stanie przez lata udawać kogoś kim nigdy nie byliśmy tylko po to aby zostać zaakceptowanym przez innych. Często dbamy bardziej o to co posiadamy niż o ciało w którym „mieszkamy”. Przecież ważne jest to aby widzieli, że „nas stać”.

Wierzymy w to, że bycie „innym” jest fajne ale tylko w schemacie, który zaakceptuje większość. Nikt z nas nie chce stać się wyrzutkami, którego świat nie zaakceptuje. Często wstydzimy się przyznać do czegoś aby nie zostać poddanym ocenie. Nie jest to droga, która pozwoli Ci osiągnąć szczyty, pamiętaj o tym. Bycie sobą to ogromny dar, warto z niego korzystać.

POWÓD PIĄTY: Boisz się ponieść porażkę.

„Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10000 sposobów, które nie działają.” - Thomas Edison

Uwielbiam ten cytat oraz podejście jakie prezentował Edison w podejmowanych przez siebie próbach. Pamiętaj, że nie myli się ten co nic nie robi. Nie nauczysz się chodzić jeśli kilka razy nie wylądujesz na ziemi. Tak już jest, że wszystko co dobre, ma swoją cenę, często jest to cena wielu wyrzeczeń, porażek, doświadczeń o których nigdzie nie przeczytasz. Boimy się podejmować ryzyko, ponosić porażki bo tak jest wygodniej i bezpieczniej. Łatwo jest opowiadać o tym czego to byśmy nie zrobili. Kiedy Ty siedzisz zastanawiając się co może się nie udać, ja działam mając świadomość, że coś na pewno wyjdzie nie tak. Daje mi to jednak praktykę, która dla Ciebie wciąż jest teorią. Długo masz zamiar jeszcze tak siedzieć?!

Jeśli dzisiejszy artykuł przypadł Ci do gustu, pomóż mi w jego rozpowszechnieniu. Podziel się nim, zostaw poniżej komentarz, podaj go dalej. Dziękuję!


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]