|

5 wskazówek, które pomogą Ci zbudować szczęśliwy związek

Szczęśliwy związek to tworzona przez dwoje ludzi więź oparta na fundamentach wzajemnego szacunku i co moim zdaniem najważniejsze – zaufaniu do siebie, które jest jednym z wyznaczników jakości naszego życia. W końcu budowana każdego dnia zdrowa relacja z partnerem potrafi dawać poczucie spełniania, szczęścia, radości i satysfakcji.

Oczywiście łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. W końcu gdyby było to takie proste, warsztat z budowania zdrowych relacji większość z nas miałaby opanowany do perfekcji. W dzisiejszym artykule znajdziesz 6 zagadnień dotyczących tego, jak być jeszcze szczęśliwszym ze swoim partnerem. Potraktuj je jako wskazówki, kolejny punkt widzenia i nową perspektywę w relacjach, które do tej pory tworzyłeś lub tworzysz. To moje sugestie, dlatego nie bój się ich modyfikować, przerabiać i co najważniejsze – wdrażać do swojego życia.

1. Tyle miłości, ile wolności

Dziś to do nas należy decyzja z kim i po co chcemy się spotykać, komu poświęcać swoją uwagę i czas. Dni ustawianych przez rodziny związków już dawno odeszły w niepamięć, dzięki czemu każdy z nas może samodzielnie podejmować decyzje o tym, z kim i dlaczego chce spędzać swój czas.

Pierwszym i moim zdaniem jednym z ważniejszych elementów każdej udanej i długotrwałej relacji jest poczucie wolności - swobody będącej efektem wspólnego porozumienia opartego na wzajemnym szacunku, zaufaniu i odpowiedzialności, stanowiącej fundament szczęśliwego związku. Jak więc interpretować wolność, którą otrzymujemy od partnera? W końcu nie chodzi o to aby pozwalać sobie na wszystko z każdym, zawsze i wszędzie. Dla mnie wolność to możliwość wyboru, bycie z partnerem w sposób świadomy i dobrowolny, możliwość budowania relacji pozwalającej na rozwój w każdym aspekcie naszego wspólnego życia. Wolność to także troska - o emocje partnera, o to co mówię i co robię.

Jak więc sprawić aby w naszej relacji poczuć więcej wolności?
  • Dbaj o uczucia swojego partnera i pamiętaj o tym, że Twoje zachowania mogą sprawiać mu przykrość.
  • Jeśli czujesz, że to co robisz mogłoby sprawić krzywdę i nadszarpnąć zaufanie do Ciebie, nie rób tego.
  • Pamiętaj, że nikt nie zmusił Cię do tego byście się spotykali. Doceń więc to, że ktoś zdecydował się przeznaczyć kawałek swojego życia właśnie Tobie.

Szczęśliwy związek w którym oboje decydujecie się na bycie ze sobą, nie z przymusu i utartego już przekonania, że w pewnym wieku trzeba z kimś być, jest na pewno czymś co warto pielęgnować.

2. Pozwól partnerowi poczuć, że jest dla Ciebie kimś ważnym

Chyba każdy z nas lubi czuć, że jest dla bliskiej nam osoby kimś wyjątkowym - mieszanką pewnych niepowtarzalnych cech charakteru, których nie da się zastąpić. Zdarza się jednak i to dość często, że po pierwszej fali zalewających nas hormonów, zaczynamy traktować naszego partnera inaczej. Kiedy przywykniemy już do jego twarzy, a otaczający go zapach, przestanie wywoływać na naszej twarzy uśmiech, wszystko staje się „takie normalne”. Zapominamy powoli o drobiazgach i prezentach, które jeszcze nie tak dawno sprawiały tyle radości, a błysk w oczach na samą myśl o spotkaniu już dawno stracił swój blask.

Wiem, to normalne. Kolejny etap związku, bardziej dojrzały, mający w sobie emocje których do tej pory nie było. Chce jednak abyś przypomniał sobie wszystko to, co nie tak dawno dawało Ci tyle radości. Drobne gesty, miłe słowa, małe prezenty robione z zaskoczenia, wspólnie wykonywane rytuały i wszystko to, co na początku waszej znajomości czyniło tę relację tak wyjątkową.
Co więc zrobić kiedy już przypomnisz sobie, że dawno nie jesteś singlem? Zacznij od czegoś drobnego, nikt nie oczekuje od Ciebie „gwiazdki z nieba”. Może być to przyklejona kartka na lodówce, a na niej wasze ulubione słowo, spacer do dawno nieodwiedzanego miejsca, wspólne gotowanie. Jestem przekonany, że dasz sobie rady. Nie czekaj kolejnego dnia, tygodnia na dobrą okazję, po prostu zrób to i pozwól bliskiej osobie poczuć, że jest dla Ciebie kimś ważnym.

"Po­zos­ta­jesz na zaw­sze od­po­wie­dzial­ny za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry, 1900 - 1944

3. Szczęśliwy związek to akceptacja różnorodności

Nie bój się pokazać przed swoim partnerem tego jaki po prostu jesteś. W końcu i tak prędzej czy później oboje się o tym przekonacie. W kontekście „pokazywania” mam na myśli pewnego rodzaju grę lub maskę zakładaną przez nas wraz z początkiem nowej znajomości czy relacji. Lubimy, albo przynajmniej większość z nas lubi przedstawiać się w bardziej pozytywnym świetle. Często bardzo chcąc budować w czyichś oczach swój pozytywny wizerunek - osoby zaradnej życiowo, inteligentnej, dojrzałej emocjonalnie czy mogącej pochwalić się własnymi sukcesami, retuszujemy tak naprawdę własną rzeczywistość.

Jednak czy w dłuższej perspektywie bycie lekko przypudrowanym i nieprawdziwym, to przepis na pełnowartościowy związek i udaną relację?
Każdy z nas jest inny. Z jednej strony to banalne i oczywiste, z drugiej zaś jest to powód wielu rozstań, niedopasowania i zawodów miłosnych. Zwłaszcza wtedy, kiedy wizerunek partnera tworzony był w naszym umyśle, a nie w rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Warto postrzegać różnorodność jako szansę na rozwój i możliwość poznania świata z nowej perspektywy - nie zawsze jednak z tej, z którą będziemy chcieli się zgodzić. Tym bardziej może to stanowić element szukania wspólnej nici do porozumienia.

4. Szczęśliwy związek to nie bazar targowy

Uważam, że nie ma nic złego w tym, że danego dnia nasz partner nie ma ochoty pozmywać naczyń, wyjść z psem czy wykonać innych obowiązków domowych. Każdy z nas ma swoje lepsze i gorsze dni, także takie, w których zrobienie czegoś produktywnego lub istotnego przychodzi z ogromnym trudem.
Związek to nie targ w którym wzajemnie się licytujemy. To nie miejsce na transakcje i wzajemne przepychanki o to kto zrobił więcej, a kto mniej. Nie ma w nim również miejsca na zmuszanie, oskarżanie bądź wpędzanie w poczucie winy - zwłaszcza takie, którego celem jest manipulacja i chęć ugrania czegoś dla siebie.
Oczywiście nie ma nic złego w komunikowaniu naszego niezadowolenia. Ważne jednak aby informacja, którą kierujemy do danej osoby, nie była dla niej krzywdząca.
Rozmawiając o negatywnych emocjach ze swoim partnerem, staraj się mówić o tym co czujesz, np.: „czuje się źle z tym, że…”, „czuje dyskomfort kiedy…”. Pamiętaj także, aby nie oskarżać drugiej osoby o ich wywoływanie. Możesz przecież powiedzieć – „Czuje złość gdy…”, „Kiedy kłócimy się o… odczuwam…”. Jak pewnie wiesz, w szczęśliwych i spełnionych związkach naczynia myją się same.

5. Szczęśliwy związek to nauka dawania nie oczekując niczego w zamian

Mała niespodzianka to zawsze coś miłego. Zwłaszcza wtedy gdy dostaliśmy ją kompletnie z zaskoczenia nie oczekując niczego w zamian. Wówczas dla naszego partnera może być to sygnał, że o nim pamiętamy i jest dla nas ważny. Stanowi tą znaczący element naszego życia o, którą warto dbać.

Dając bliskiej osobie prezent nie oczekuj nic w zamian, w końcu na tym polega idea prezentów. Pamiętaj również, że prezent nie zawsze musi być czymś materialnym. Niekiedy wystarczy jedno spojrzenie, przysługa czy nawet dobre słowo na pocieszenie. Bardzo często to właśnie te małe gesty potrafią dać niesamowitą wartość tej drugiej osobie.

Właśnie poznałeś moje 5 wskazówek na temat tego jak zbudować szczęśliwy związek. Jak myślisz, które z nich mogą sprawdzić się u Ciebie? Masz swoje pomysły? Podziel się nimi w komentarzach poniżej, a jeśli to co przeczytałeś ma dla Ciebie sens, daj „łapkę” lub podziel się tym ze znajomymi.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]