|

75 sekund czyli krótka historia o długości naszego życia

Czy kiedykolwiek próbowałeś zmierzyć, ile czasu potrafi ‘przelecieć’ Ci przez palce? Mogę się założyć, że nie jeden raz spędziłeś dzień na gdybaniu i z zaskoczeniem stwierdzałeś, że nastał już wieczór. Mam nadzieję, że ten wpis pozwoli Ci spojrzeć w nieco inny sposób na zarządzanie swoim czasem i na znaczenie jakie temu nadajesz.

Zanim jednak zaczniesz czytać dzisiejszy wpis, zachęcam Cię do obejrzenia filmu, który pokazuje jak w półtorej minuty można zobrazować nasze życie.

Pamiętam czasy, gdy jako dzieciak, nie mogłem doczekać się 18-tki i bycia w końcu dorosłą osobą. Godziny dłużyły się niesamowicie i na wszystko było zawsze nadto czasu. Rok wydawał się nie mieć końca… Jednak wraz z biegiem lat zacząłem dostrzegać, że czas ulega swoistej kompresji i w chwili obecnej, nie tylko z racji moich zainteresowań ale i samej perspektywy czasu, zaczynam doceniać jego prawdziwą wartość.

Wydaje się, że wiek 75 lat, a tyle wynosi średnia długość życia w naszym kraju,

to strasznie dużo, gdy patrzy się na niego z perspektywy młodego człowieka. Jednak jeśli rozbić to na godziny a następnie na minuty, przy czym odejmiemy od tego czas, który spędzamy na spanie i pracę, okaże się, że od momentu urodzenia mamy do dyspozycji 8 godzin dziennie - co nadal daje nam 219 000 godzin które mamy dla siebie.

Licząc dalej, odejmijmy od tego czas, który poświęcamy na przemieszczanie się. Przypuśćmy, że będą to 3 godziny dziennie, rozrywkę - kolejne 2 godziny i wszystkie inne czynności, które sprawiają, że funkcjonujemy w społeczeństwie. Okazuje się, że do dyspozycji zostały Ci tylko 2 godziny, a to już tylko 54 750 godzin z 657 000. Wynik ten nie robi już tak wielkiego wrażenia jak wcześniejsza liczba prawda? Pamiętaj jeszcze o jednej i to bardzo ważnej rzeczy - nie zapomnij odjąć swojego wieku (liczyliśmy czas od urodzenia do wieku 75 lat, wynik drastycznie zmniejszy się, jeśli masz już np. 27 lat).

„Lost time is never found again.” - Benjamin Franklin

Przypomnij sobie teraz momenty, w których tak beztrosko pozwalałeś by kolejne godziny mijały swobodnie a Ty nie wiedziałeś co ze sobą zrobić. To tak jak z jedzeniem tylko i wyłącznie fast foodów. Przez kilka dni wszystko będzie w porządku i małe są szanse na to, że zaczniesz odczuwać skutki ich negatywnego wpływu na Twoje samopoczucie. Co by się jednak stało, gdybyś zaczął jeść je każdego dnia przez kilka miesięcy? Miej to na uwadze, gdy następnym razem nie będziesz wiedział w jaki sposób ‘zmarnować’ kolejny dzień.

Nie chodzi mi również o to, żebyś planował każdy swój ruch i nie pozwalał sobie na chwile ‘słodkiego’ lenistwa. Przykładami w tym artykule chcę Ci jedynie pokazać jak cennym darem może być Twój czas. Pamiętaj, że najważniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy wszystkim tym, czym się zajmujesz, czasem poświęconym rodzinie i odpoczynkiem fizycznym.

Oczywiście, że możesz ograniczyć spanie do minimum, dzięki czemu zyskasz dodatkowe godziny. Jednak prędzej czy później i za to przyjdzie Ci zapłacić odpowiednią cenę. Nie możesz przecież mało wkładając, dużo wyciągać. Pamiętaj o tym.

Jeżeli wpis, który przeczytałeś choć trochę Ci pomógł, kliknij LUBIĘ TO i podziel się nim z innymi.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]