|

Burza mózgów – 13 prostych zasad dzięki, którym pokonasz każdą trudność | część II

Burza mózgów to niesamowicie skuteczna technika kreatywna, pozwalająca rozwiązać nie jeden problem, dobrze się przy tym bawiąc. Jest to również narzędzie, dzięki któremu wspólnymi siłami możemy przebrnąć przez wiele przeszkód, przez które przejście samemu, stanowiłoby dla nas spore wyzwanie.

Dziś druga część artykułu, a w niej kolejne 7 zasad związanych z prowadzeniem skutecznej i twórczej burzy mózgów. Część pierwszą artykułu znajdziesz klikając w ten link. Zajmijmy się więc kilkoma kolejnymi punktami.

7. Pobudzaj kreatywność każdego z uczestników burzy mózgów

Zanim przejdziesz do właściwego procesu generowania pomysłów, zadbaj o kreatywne środowisko pracy uczestników. Takie działanie pozwoli Twojemu zespołowi „złapać rytm”, tworząc tym samym większą energię i chęć do działania.

Aby zwiększyć twórczość uczestników spotkania, użyj: klocków lego, dużych kartek papieru wraz z mazakami i długopisami, które leżąc przed uczestnikami, będą zachęcały ich do rysowania, mazania, bazgrania, pisania wszystkiego co przyjdzie im do głowy. Wykorzystaj puzzle, wykałaczki do konstrukcji, ciastoline w różnych kolorach, dzięki której będzie można tworzyć i lepić np.: postaci z bajek, czy superbohaterów.

Kreatywność uczestników można też aktywować za pomocą różnego rodzaju historii, zagadek i gier.

Ćwiczenie:

    1. Nim wejdziesz ze swoją grupą roboczą w proces, podziel ich na dwuosobowe zespoły.
    2. Teraz poproś po jednym z uczestników w każdej grupie, aby stworzyli historię zaczynającą się na przykład tak:

Kiedy piątkowego popołudnia wyszedłem z domu zobaczyłem, że…

    3. Poproś drugą z osób w każdym z zespołów, aby używając naprzemiennie i w takiej kolejności słów „i”, „więc”, „co” dopytywała twórcę danej historii co było dalej.
    4. Każdej ze stron daj po 3 minuty na opowiadanie, po czym kiedy upłynie czas, zapytaj się o ostatnie zdanie jakie padło w każdej historii. Gwarantuję, że pojawi się dużo śmiechu i zabawy.

8. Baw się procesem, który prowadzisz

Nasz umysł może mieć nieograniczone możliwości, jeśli tylko nauczymy się go odpowiednio stymulować. Jako osoba odpowiedzialna za prowadzenie burzy mózgów, do twoich zadań należy pobudzanie kreatywności każdego z uczestników. Zapalenie jak największej liczby żarówek, których zadaniem będzie doprowadzić Cię do realizacji założonego przez Ciebie celu. Im bardziej pobudzisz kreatywność każdego z uczestników, im skuteczniej zwizualizujesz miejsce do którego wspólnie podążacie, tym szybciej znajdziecie rozwiązania zadania, nad którymi pracujesz.

Pozwól uczestnikom spotkania poczuć się swobodnie, wprowadź ich w pozytywny nastrój i FLOW, redukując tym samym napięcie, na skutek nowej dla nich sytuacji. Przypomnij zasady, które obowiązują oraz pozwól im poczuć się bezpiecznie. W końcu to Ty jesteś odpowiedzialny za proces, baw się nim, twórz i kreuj zasady pozwalające działać kreatywnie.

9. Nie oceniaj, nie krytykuj, nie komentuj

Nikt z nas nie lubi być krytykowany lub oceniany, zwłaszcza jeśli znajduje się na forum grupy zawodowej. Jako osoba odpowiedzialna za sesję, zadbaj o to, aby każdy z jej uczestników czuł, że może podzielić się każdym pomysłem.

Sesja burzy mózgów to cenny czas, w którym nie ocenia się powstających pomysłów. Na tym etapie każdy z nich ma taką samą wagę i może być inspiracją do powstania kolejnych, potencjalnie lepszych idei. Jest to również jeden z powodów, dla których ludzie spotykają się na sesjach kreatywnych. Zablokowany potencjał choćby jednego z jej uczestników nie tylko wpływa na jakość samego procesu, ale i ogranicza dostęp do zasobów innym ludziom znajdującym się na sali.

Dbaj zatem o bezpieczeństwo ludzi będących w procesie, a moment w którym poczują się bezpiecznie stanie się dla Ciebie kluczem do ich kreatywności.

10. Zapisuj każdy z pomysłów

moleskin

Jedną z ważniejszych zasad każdej, ale to każdej prowadzonej burzy mózgów jest „chwytanie” każdego z pomysłów, które powstały w głowach uczestników sesji. Sposób w jaki będzie to zrobione może być dowolny: kartka papiery, flipchart, tablica, komputer z edytorem tekstu.

Bywa jednak tak, że ilość tworzonych w jednym momencie pomysłów, przekracza możliwości zapisywania ich przez jedną osobę. Co zatem zrobić, aby unikać takich sytuacji? Moja propozycja jest prosta: niech każdy z uczestników sesji będzie odpowiedzialny za robienie notatek i zapisywanie powstających idei. Pamiętaj, podrzuć im tylko kartkę do pisania.

Na stole, przy którym będziecie pracować, rozwiń duży arkusz papieru tak, aby każdy z członków procesu miał miejsce do tworzenia. Pozwól im notować, bazgrolić, rysować i zapisywać wszystko to, co ich zdaniem może być wartościowe. W końcu, to ich pomysły znajdą się na tej kartce. Nie przejmuj się panującym na stole chaosem, poradzisz sobie z nim po skończonej sesji. Wtedy też będziesz miał czas, aby uporządkować notatki w swoim indywidualnym stylu.

11. Każda burza mózgów potrzebuje mieć lidera

Burza mózgów, jak każdy inny proces kreatywny, wymaga osoby odpowiedzialnej za jej prowadzenie. Oczywiście wszystko to po to, aby pilnować struktury samej sesji, jak również w momencie wyczerpania siły i pomysłów, dolać „oliwy do ognia”.

Pomysły generowane podczas sesji powstają często jeden po drugim, inspirowanie wypowiedzią innego uczestnika. Kiedy jednak ilość pomysłów zaczyna się kurczyć, a utarte schematy myślenia nie pozwalają grupie ruszyć dalej, jako lider spotkania masz dwa wyjścia: zakończyć sesję z tym co do tej pory udało się wam wypracować albo sprowadzić uczestników na inny tor. Jak to zrobić?

Niech uczestnicy spotkania spojrzą na problem z zupełnie innej strony. Może warto rozpatrzeć omawianą sytuacje z perspektywy klienta, dla którego tworzycie rozwiązanie, a może będzie to odbiorca końcowy, który finalnie skorzysta z opracowywanej usługi lub produktu. Niech osoby, z którymi pracujesz, spojrzą szerzej na zadanie, które mają do zrobienia.

12. Zadbaj o pomysły, które powstaną po sesji

Kreatywność każdego z nas to proces, który pracuje 24/7, zwłaszcza jeśli zostanie odpowiednio pobudzony. Zadbaj więc o środowisko, w którym uczestnicy sesji będą mogli dzielić się pomysłami powstającymi w ich głowach już po skończonej sesji. Pamiętaj, że po wyjściu z sali szkoleniowej ich podświadomość będzie dalej przetwarzać i produkować rozwiązania, które mogą wnieść coś wartościowego w projekt. Proces ten może trwać jeszcze wiele godzin, a nawet dni, dlatego tak ważne jest, abyś stworzył możliwości chwytania każdego z nich.

Przede wszystkim poinformuj uczestników sesji, że wciąż jesteś otwarty i czekasz na ich pomysły. To jedno z prostszych rozwiązań, które z racji jego prostoty jest często pomijane i puszczane w niepamięć. Daj im również znać, w jaki sposób mogą komunikować się i dzielić pomysłami, które przyjdą im do głowy. Niech wysyłają swoje propozycję na Twojego maila, niech piszą do Ciebie na komunikatorze, dzwonią. Z taką informacją każdy z nich będzie wiedział jak postąpić, gdy w jego głowie pojawi się nowy pomysł.

13. Praktyka czyni mistrza

Ostatnia z zasad skutecznej burzy mózgów mówi o tym, abyś praktykował, praktykował i jeszcze raz praktykował zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Jak zapewne wiesz, każdy z procesów jest inny, tym samym wnosi on nowy punkt widzenia dzięki, któremu możesz się rozwijać i stawać się jeszcze bardziej skuteczny. Działaj, inspiruj innych i bądź skuteczny w tym co robisz.

Jeśli artykuł, który właśnie przeczytałeś wniósł w Twoje doświadczenie coś nowego, podziel się tym w komentarzu poniżej. Zachęcam Cię również do kliknięcia „Lubię to” aby w taki sposób podziękować za pracę, którą włożyłem w napisanie tego tekstu.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]