|

Co jeść, aby lepiej myśleć i mieć lepszą pamięć

Na dobrą pamięć i myślenie ma wpływ wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest przede wszystkim właściwa dieta. Dzięki pomocy Adriany Łodzińskiej specjalistki zajmującej się żywieniem, dowiesz się jak zrobić to prawidłowo.

Mózg ludzki czerpie energię z glukozy. To jeden z ważnych składników dostarczanych w codziennej diecie. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że cukry proste mają stanowić podstawę naszej diety, ponieważ 55% energii powinno pochodzić z węglowodanów złożonych. Węglowodany złożone są tzw. "dobrymi węglowodanami", zawarte są one w pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Ale nie tylko wyżej wymienione produkty wpływają na wydajność pracy naszego mózgu. Ważnymi składnikami uzupełniającymi podstawowe składniki odżywcze są mikro i makro składniki, witaminy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, a także tłuszcze i najważniejsza woda.

 • Pomidor/Jagody
 • Zawiera on szereg związków niedocenianych przez człowieka, niezbędnych do ochrony komórek nerwowych. Zawiera składnik zwany likopenem, jest on silnym przeciwutleniaczem, hamuje wolne rodniki a tym samym zapobiega powstawaniu Alzheimera. Natomiast jagody chronią nasze komórki przed stresem, dlatego nieważne w jakiej postaci, ale powinny znajdować się w naszej diecie.

  • Brokuł

  Zawiera witaminę K, która zwiększa nasz potencjał umysłowy i wspomaga prawidłową pracę mózgu.

  • Ryby morskie

  Mięso ryb bogate jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega - 3, to cenny składnik dla mózgu i całego układu nerwowego. Ponadto mięso ryb morskich zawiera jod, który pomaga poprawić sprawność umysłu.

  • Pestki dyni

  Są cennym źródłem cynku i magnezu, składników niezbędnych do poprawy pamięci i sprawności myślenia. Garść pestek dziennie zapewni nam lepszą pamięć i usprawni nasze myślenie.

  • Orzechy

  Okazuję się, że spożywanie orzechów wpływa bardzo korzystnie na kondycję naszego umysłu. Zawarte w orzechach minerały poprawiają naszą koncentrację i pamięć. Orzechy włoskie dostarczają do naszego mózgu naturalny tłuszcz, witaminę E, C oraz kwas lanolinowy, który jest niezbędny dla pracy naszych komórek nerwowych.

  • Woda

  Woda jest istotnym składnikiem naszego organizmu. Buduje organy wspomaga prace mózgu, ponieważ w 90% składa się on właśnie z tego składnika. Istotne jest wiec picie jej w odpowiedniej ilości. Według zasad prawidłowego odżywiania człowiek docelowo powinien spożywać 2,5 lita czystej wody każdego dnia.

  Jeśli występuje u Ciebie spadek koncentracji to dobrym "lekiem" na jej poprawienie, będzie półmisek pełnoziarnistych płatków śniadaniowych. Pamiętaj, aby w komentarzach podzielił się własnymi sposobami poprawy pamięci.

  Jeżeli wpis, który przeczytałeś choć trochę Ci pomógł, kliknij LUBIĘ TO i podziel się nim z innymi.


  Kiedy boimy się po raz pierwszy

  Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

  Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

  Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

  Technika pomodoro

  Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]