|

Czy potrafisz dobrze słuchać?

Przypomnij sobie swoją ostatnią rozmowę. Zapewne wyglądała ona tak, że gdy twój rozmówca mówił Ty słuchałeś i tylko czekałeś na odpowiedni moment (zaczerpnięcie powietrza) żeby móc wtrącić swoje trzy grosze. Dziś chciałbym pokazać Ci, że słuchanie jest dużo bardziej złożonym procesem niż tylko czekaniem aż ktoś skończy mówić.

Ciężko jest nie przerwać komuś w połowie jego wypowiedzi, gdy ten porusza temat, w którym nasze zdanie jest zupełnie inne. Świetnym przykładem do obserwacji takiego zachowania są rozmowy polityków. Nie jestem fanem polityki a tym bardziej słuchania dyrdymał jakie padają z ich ust, jednak umiejętność wtrącania się i przerywania sobie wzajemnie jest w ich przypadku opanowania do perfekcji.

Oto sposób na to jak zostać dobrym słuchaczem

Słuchanie jest procesem, który poza zamknięciem buzi w trakcie gdy mówi druga osoba wymaga jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy - mianowicie myślenia o tym o czym mówi do nas nasz rozmówca. To dzięki niemu jesteś postrzegany jako dobry bądź też marny słuchacz. Bieżące układanie w myślach odpowiedzi w trakcie wypowiedzi Twojego rozmówcy, na pewno nie pozwala na wysłuchanie jej z pełnym zrozumieniem, a tym bardziej na zastanowienie się nad treścią jaką chciano nam przekazać. Oczywiście możemy w ten sposób przegadać długi czas, jednak po skończonej rozmowie może się okazać, że odpowiedzi jakie udzielałeś nie zawsze były zgodne z poruszanym tematem. Dodatkowo możesz dostać opinię bałwana, który nie potrafi słuchać tego co się do niego mówi (i nie zawsze będziesz musiał o tym wiedzieć).

Twoje słowa mają ogromną moc. Dzięki nim jesteś w stanie wesprzeć lub rozweselić drugą osobę. Z drugiej strony możesz też wywołać dużo negatywnych emocji - od strachu po irytację. Przypomnij sobie sytuację, w której dałeś się ponieść emocjom i rozmawiając z drugą osobą powiedziałeś jej coś czego chwilę później żałowałeś. Jak myślisz, czy poprzez taką postawę zyskałeś więcej szacunku bądź też problem w magiczny sposób sam się rozwiązał? Prawdą jest, że niekiedy cholernie ciężko jest utrzymać język za zębami a chęć odezwania się jest ogromna. Nawet jeśli w wielu sprawach masz rację, nie zawsze wypowiadanie własnego zdania jest warte późniejszych konsekwencji. Oczywiście nie mam zamiaru mówić Tobie co powinieneś robić, chciałbym jednak żebyś niekiedy zastanowił się i zwrócił większą uwagę na to co mówisz i przed wszystkim na sposób w jaki to robisz.

czy potrafisz dobrze słuchać

Pamiętasz jedną ze swoich pierwszych randek lub spotkanie z kimś na kim bardzo Ci zależało? Wydawało się, że poza Tobą i tą drugą osobą nic innego nie istniało. Jak myślisz, jaką miałbyś opinię gdybyś umiał całą swoja uwagę i skupienie skierować na osobę, z którą rozmawiasz? Gdybyś nie tylko słuchał ale i czynnie uczestniczył w rozmowie, to jestem więcej niż pewien, że Twój rozmówca szybko dostrzegłby to i docenił.

Przy następnej okazji spróbuj pokazać swojemu rozmówcy, że jest dla Ciebie najważniejszy. Pracuj nad nawykiem słuchania i przestań przerywać w połowie wypowiedzi. Nie musisz za każdym razem błyszczeć inteligencją i mądrością a to, że się zapomnisz i wtrącisz niepytany też nie będzie katastrofą. Miej jednak w pamięci tę drugą osobę a zadając jej pytania, postaraj się wczuć w jej nastrój. Niech wasza rozmowa prowadzona będzie bez zbędnego spięcia. Ważne abyście oboje czuli się i zachowali naturalnie i swobodnie.

Mam nadzieję, że od dziś staniesz się lepszym słuchaczem a przede wszystkim kompanem do rozmów. Rozmowa z Tobą będzie sprawiała ogromną frajdę i satysfakcję tak Tobie jak i tej drugiej osobie. Pamiętaj również aby podzielić się swoimi uwagami i punktem widzenia. Komentarze są do Twojej dyspozycji.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]