|

Kilka prostych nawyków, które zmienią Twoje życie raz na zawsze

Kilka prostych nawyków może w znaczący sposób odmienić Twoje życie, o czym pewnie czytałeś już w niejednej książce dotyczącej psychologii czy rozwoju osobistego. Można o tym przeczytać w wielu psychologicznych magazynach, coraz częściej mówi się o tym również w audycjach radiowych i telewizyjnych. Badania pokazują, że drobne czynności powtarzane każdego dnia, przybliżają nas do celów dużo bardziej niż nagłe zmiany i zwroty w naszym życiu.

Przekonałem się o tym nie raz wyrabiając w sobie nawyk biegania, umiejętność wstawania wcześnie rano, regularnie pisanie artykułów lub świadomą potrzebę zdrowego odżywiania.

"Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie." - Peter Drucker

Nie należę do osób, które z dnia na dzień potrafią wywrócić swoje życie do góry nogami. Do wielu zmian, zwłaszcza tych związanych z nawykami potrzebuję czasu i chwili na wdrożenie. Jednak tematy związane z naszą efektywnością i skutecznością są mi bliskie, o czym wielokrotnie mogłeś się przekonać czytając moje poprzednich wpisów. W dzisiejszym artykule postanowiłem podzielić się z Tobą wiedzą i doświadczeniem na temat 8 prostych nawyków mających wpływ na Twoje życie. Nawyków związanych z Twoim zdrowiem psychicznym i fizycznym, ale również produktywnością, której często nam brakuje.

Kilka prostych nawyków mających wpływ na Twoje ciało:

1. Rozciągaj swoje ciało kilka minut dziennie. Jako osoba spędzająca większość dnia w pozycji siedzącej potrzebowałem czegoś, co pobudzi mój organizm. Rozciąganie sprawdziło się idealnie.

Już z samego rana zaraz po przebudzeniu kilka przeciągnięć pomaga mi rozgrzać moje mięśnie. Rozciąganie pomaga mi również podczas pracy przy komputerze. Chwila przerwy poświęconych na ćwiczenia, kilka skłonów, przysiadów i obrotów ramion sprawia, że moja koncentracja pozostaje na wysokim poziomie. Dając jednocześnie możliwość skorygowania własnej postawy siedząc przy komputerze.

2. Naucz się jeść świeże warzywa i owoce. Jak mawiał Jim Rohn na wielu swoich wystąpieniach i seminariach: „An apple a day keeps the doctor away”. To, że świeże warzywa i owoce mają pozytywny wpływ na nasze ciało wie chyba każdy. Nie tylko odżywiają one nasz organizm dostarczając mu naturalnych witamin, makro i mikroelementów. Dodają nam również energii, ważnej z punktu widzenia naszej wydajności. Wiele z warzyw i owoców zawiera również naturalny błonnik, pomagając nam walczyć z nadwagą, wspierając również nasz organizm w usuwaniu z niego toksyn i innych szkodliwych substancji.

3. Pamiętaj o tym, aby pić dużo wody. Prowadząc intensywny tryb życia wielu z nas zapomina o prawidłowym nawodnieniu naszego organizmu. Pamiętam jak będąc na studiach jeden z moich profesorów uczył mnie, że jeśli odczuwamy pragnienie, oznacza to, że naszemu organizmowi brakuje wody do sprawnego funkcjonowania. U mnie proces nawadniania zaczyna się już z samego rana. Zaraz po porannej gimnastyce sięgam po szklankę chłodnej wody lub wody z miodem i cytryną, aby nawodnić swój organizm. Czysta woda przygotowuje organizm do funkcjonowania po długiej nocy, natomiast woda z miodem i cytryną jest dla mnie niczym zastrzyk energii. W ciągu dnia dodatkowo piję około dwóch litrów wody usprawniając tym samym moje całodniowe funkcjonowanie.

Kilka prostych nawyków mających wpływ na Twoją produktywność:

4. Zacznij od określenia tego, co chciałbyś dziś osiągnąć. Zapewne znasz mema opisującego plan na każdy kolejny dzień: wstać, przeżyć dzień, iść spać. Gwarantuje Ci, takie podejście nie sprawi, że staniesz się mistrzem wydajności.

Zastanów się co chciałbyś dziś osiągnąć, jak chciałbyś zakończyć swój dzień. Poświęć temu kilka minut dziennie, następnie swoje przemyślenia zapisz na kartce, nie musisz „trzymać” ich w swojej głowie. Widzisz, to tak jak z pamięcią komputera, jeśli odpalisz kilkanaście programów naraz, Twój komputer straci sporo na wydajności. Miejsce, które zwolnisz w swojej głowie na pewno przyda Ci się do czegoś innego.

Kiedy nastanie wieczór, a Ty będziesz kładł się spać, po raz kolejny sięgnij po kartkę i spójrz co udało Ci się osiągnąć. Odznacz wszystko to, co zrobiłeś i zastanów się co sprawiło, że na liście wciąż pozostają nieodznaczone punkty. Nie krytykuj samego siebie, nie oceniaj swojego zachowania, nie jest Ci to teraz potrzebne. Na spokojnie zastanów się co możesz w tej sprawie zrobić i wraz z początkiem następnego dnia przygotuj się do działania.

5. Naucz się mówić „NIE”, aby stać się bardziej produktywnym potrzebujesz ciągłej koncentracji na wybranym przez Ciebie celu. To trudne zwłaszcza wtedy, gdy dookoła Ciebie co chwile pojawia się ktoś z nowymi pomysłami, prośbą o pomoc i wszystkim tym, co rozprasza Twoją uwagę. Naucz się mówić „NIE”, tylko po to, aby nie brać na swoje barki dodatkowych zobowiązań. Rozgrzebywanie wielu spraw jednocześnie nie sprawi, że każda z nich będzie wykonana na dobrym poziomie. Umiejętność mówienia „NIE” pozwoli Ci utrzymać większą koncentrację, da Ci również więcej czasu potrzebnego na realizację zaplanowanych przez Ciebie działań.

6. Myśl z wizją końca tego, co robisz. To S. Covey w jednej ze swoich książek opowiadał o tym, jak ważne jest, abyśmy widzieli końcowy efekt tego, co właśnie robimy. Tworzona w naszej głowie wizualizacja nie tylko pozwala nam „spojrzeć” na końcowy efekt naszej pracy. Daje nam ona również energię i motywację niezbędną do ruszenia tyłka i zrobienia czegokolwiek w tym kierunku. Poświęć kilka minut dziennie na wyobrażenie sobie wszystkiego, co właśnie robisz. Niech Twoje wyobrażenia będą pełne kolorów, dźwięków i emocji towarzyszących Ci w chwili zakończenia pracy.

Kilka prostych nawyków mających wpływ na Twoje zdrowie psychiczne:

7. Poświęć 5 minut dziennie na szukanie motywacji do działania. Każdą baterię prędzej czy później należy naładować. Bez względu na to, jak bardzo jestem dziś zmotywowany wiem, że kiedyś przyjdzie moment, w którym moja motywacja spadnie. To dlatego każdego dnia dostarczam swojemu umysłowi pozytywnej energii w postaci cytatów, które inspirują mnie do działania, nie pozwalając mi jednocześnie zwolnić.

8. Cisza pozwoli Ci odnaleźć siebie. Nie mam na myśli tego abyś zaczął medytować lub powtarzał sobie mantry wprowadzając się w trans. Zależy mi na tym, abyś przez chwilę zwolnił, zapomniał o codziennych stresach i rozterkach i zresetował swój umysł. Wystarczy, że przez kilka minut dziennie dasz sobie chwilę, aby uspokoić swoje myśli, zwolnić i przestać myśleć o czymkolwiek (wiem, że, to duże wyzwanie). Niech Twoje myśli się rozpłyną, zrób kilkuminutowy STOP tylko po to, aby po krótkiej przerwie ponownie zabrać się do pracy. To ćwiczenie pozwoli Ci oczyścić Twój umysł ze zbędnych myśli, obniżyć poziom nagromadzonego w Tobie stresu oraz utrzymać wysoki poziom koncentracji.

To wszystko na dziś, jednak aby móc dalej rozwijać swojego bloga potrzebuje Twojego wsparcia. Jeśli artykuł, który właśnie przeczytałeś przypadł Ci do gustu, podziel się nim, pokaż bliskim lub zwyczajnie zostaw komentarz poniżej. Dziękuję za pomoc!


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]