|

Kreatywność to stan umysłu o który warto dbać każdego dnia

Dla mnie kreatywność to stan umysłu, styl życia, dzięki któremu jesteś w stanie tworzyć coś niezwykłego, coś, co potrafi zostać w pamięci na dłużej. To także ciągle trwający proces patrzenia na świat z zupełnie innej perspektywy. Takiej, która pozwala tworzyć coś niespotykanego, nieprzeciętnego, często na światową skalę.

Jeśli wyobraźnia nie ma końca,, dlaczego tak trudno jest nam wyjść z utartych wcześniej dróg oraz schematów i iść swoją własną drogą? Porzucić myślenie szablonowe, które ogranicza rozwój każdego z nas. Jak to możliwe, że niektórych ludzi określa się, jako niezwykle kreatywnych, a innych za takich, którym kreatywność nigdy nie będzie dana? Co sprawia, że ocenianie ludzi pod względem ich twórczości i pomysłów przychodzi nam tak łatwo? Przypuszczam, że czytając ten wpis już teraz jesteś w stanie wskazać kilka osób, które wielokrotnie określiły się, jako mało kreatywne. Zastanawiałeś się kiedyś, dlatego tak twierdzą?

Obserwując siebie na przełomie kilku ostatnich lat oraz to, co przeżyłem, co udało mi się stworzyć, jak do tej pory funkcjonowała mojej kreatywności, mogę przypisać jej cztery fundamentalne cechy: CIEKAWOŚĆ, UWAŻNOŚĆ, ODWAGA, DOŚWIADCZENIE.

Cecha pierwsza – ciekawość. To dzięki niej jestem w stanie dowiadywać się rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Dla mnie to niezwykłe uczucie móc odkrywać i poznawać przedmioty, ludzi, kraje i wszystko inne, o czym wcześniej nie wiedziałem. Pamiętam jak na początku swojej „blogowej kariery” w jednym ze swoich artykułów pisałem o tym, aby chodzić do pracy różnymi ścieżkami, jeść potrawy, których nigdy nie próbowaliśmy, słuchać muzyki, której nigdy nie słuchaliśmy. Wszystko po to, aby pobudzać kreatywność do działania. Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób produkuje się biały twaróg lub jak pracuje makler giełdowy? Co dzieje się z mlekiem od momentu wjechania do mleczarni? W jaki sposób powstała pasta, której używasz codziennie do mycia zębów? Jak działa samochód, którym codziennie jeździsz do pracy? Widzisz, otaczający nas świat jest pełen niespodzianek, zaskakujących historii, którym warto poświęcić choć chwilę każdego dnia. To dzięki tym drobnym zmianom jesteśmy w stanie rozpalić ogień naszej wyobraźni. Z własnego doświadczenia wiem, że poznawanie tego wszystkiego daje ogromną energię do działania, jeszcze większą chęć zmian oraz odkrywania czegoś nowego.

„Nie należy lekceważyć absurdu, bo jest jedną z dróg do wyobraźni” - Robert Anton Wilson

Cecha druga – uważność. Uważność to umiejętność dostrzegania tego, obok czego inni przechodzą obojętnie to także zdolność obserwowania swoich myśli, uczuć, oraz tego co dzieje się w Twoim ciele. Jeśli diabeł tkwi w szczegółach, to uważność jest jedną z tych cech, która pozwala nam dostrzec te szczegóły. Dla mnie uważność to umiejętność pozwalająca spoglądać na świat z dużo szerszej perspektywy. Umiejętność postrzegania rzeczy nie jako całość, a elementów, które tą rzecz tworzą. To dostrzeganie detali, chociażby zarysowań na szkle znajdujących się na butelce wina. To różnokolorowe ubrania ludzi, materiał, z którego zrobiona jest koszula noszona przeze mnie każdego dnia. Im więcej jesteś w stanie dostrzec, tym większy obraz jesteś w stanie stworzyć w swojej głowie. Dostrzec to, że świat tworzą detale, obok których tak wielu z nas każdego dnia przechodzi obojętnie.

Pamiętaj, że każdy nowy pomysł, nowa idea albo założenie jest tworzona właśnie na podstawie drobnych detali zebranych w jedną całość. Steve Jobs powiedział kiedyś następujące słowa: Nie możesz połączyć kropek patrząc do przodu; możesz je tylko połączyć patrząc wstecz. Musisz więc uwierzyć, że kropki w jakiś sposób się połączą w Twojej przyszłości. Musisz w coś wierzyć – w przeczucie, przeznaczenie, życie, karmę, cokolwiek. To podejście nigdy mnie nie zawiodło i uczyniło wielką różnicę w moim życiu. Ty również pamiętaj o tym, że na Twojej drodze pojawi się jeszcze wiele kropek, które będziesz mógł połączyć.

Cecha trzecia – odwaga. Bycie osobą odważną to bycie tym, kto przełamuje stereotypy i wstyd. To umiejętność zadawania pytań, na które teoretycznie „powinniśmy” znać odpowiedzi. Rozwiązywania trudności w sposób inny niż do tej pory. Przełamania ograniczających nas barier, myśli, opinii oraz tworzenia czegoś, co do tej pory było tylko marzeniem. To świadomość porażki, którą tutaj można nazwać trudnością, czymś, co pozwoli nam zweryfikować swoje dotychczasowe osiągnięcia. Znam dziesiątki osób, które bojąc się klęski wolą czekać z założonymi rękoma na nowe możliwości.

Odwaga wspiera kreatywność, pozwala sięgać w miejsca zarezerwowane tylko do śmiałków. Tych, którzy nie boją się wyzwań, nowych możliwości pozwalającym osiągać jeszcze więcej.

Cecha czwarta – doświadczenie. Doświadczenie to cecha pozwalająca nam widzieć więcej. To niezbędny element naszego życia, dzięki któremu jesteśmy w stanie lepiej rozumieć to, co odkrywamy każdego dnia. To bagaż doświadczeń, emocji, myśli, przekonań, znajomości, porażek, tak niepowtarzalny i wyjątkowy.

To coś, dzięki czemu jesteśmy w stanie łatwiej rozumieć otaczające nas zjawiska. Kiedy kilka lat temu rozpocząłem odkrywanie swoich emocji pojawiających się w głowie myśli, nagromadzonych przekonań, myślałem, że wszystko to zostało mi dane i nie należy tego zmieniać. Wraz z upływem czasu, kiedy czytając coraz więcej, uczestnicząc w warsztatach, seminariach, doświadczałem na własnej skórze zachodzące we mnie zmiany, odkrywałem, że nie jest to prawdą. Kiedy dowiadywałem się o sobie coraz więcej, dostrzegałem też to jak wiele jest jeszcze przede mną. Zacząłem byś świadom swojej niekompetencji na wielu płaszczyznach.

Doświadczenia to nieodzowny element naszego życia. To dzięki nim kreatywność każdego z nas jest w stanie pokonywać wcześniejsze bariery, odkrywać ścieżki dające nam nowe możliwości rozwoju i tworzenia rzeczy nieprzeciętnych.

To wszystko na dziś. Jeśli artykuł, który właśnie przeczytałeś przypadł Ci do gustu podziel się nim, pokaż bliskim lub zwyczajnie zostaw komentarz poniżej. Dziękuję za pomoc!


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]