|

Jak krok po kroku zwiększyć pewność siebie i zacząć wierzyć we własne siły

Pewność siebie to dla mnie jedna z tych cech, dzięki której lepiej i skuteczniej potrafimy radzić sobie z borykającymi nas codziennie trudnościami. Śmiało porównam ją do nóg przy stole zapewniających mu stabilność i sprawiających, że mebel nie kołysze się na lewo i prawo. Co jednak się stanie, jeśli którejś z nóg zabraknie? To oczywiste, utrzymanie stabilności nie będzie już tak proste i pewne.

Jak krok po kroku zwiększyć pewność siebie

Chcę, abyś zdał/a sobie sprawię z tego, że to jak na chwilę obecną jesteś pewien siebie ma bezpośredni wpływ na Twoje życie osobiste. Ma ogromne znaczenie w sposobie budowania relacji i tego, w jaki sposób myślisz oraz postrzegasz siebie, rzeczy, ludzi. Dlatego też na podstawie własnych doświadczeń, przemyśleń i popełnionych przeze mnie błędów stworzyłem listę kilku kroków, które mogą pomóc w zwiększeniu Twojej pewności siebie. Zapraszam do czytania.

KROK I: Zmień swoje słownictwo, a zmienisz swój świat

Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu, na początku mojej „rozwojowej” przygody, takie podejście było dla mnie kompletną abstrakcją. Nie wiedziałem wówczas, że to, jakich słów używam do określania swojego świata ma bezpośredni wpływ na to, jakim on jest.

Jak mawia Winifred Gallagher: Twoje życie jest sumą tego, na czym się koncentrujesz. Dlatego skupiając swoje myśli na rzeczach negatywnych, które nie wnoszą nic w Twój rozwój sprawiasz, że „świat”, w którym żyjesz nie zawsze jest tym wymarzonym. Jeśli zależy Ci na zmianie, Twoja pewność siebie ma wzrastać, a Ty z każdym dniem masz stawać się osobą, która każdego dnia wierzy w siebie, jest pewna tego co robi i jak żyje. DOBIERAJ SWOJE MYŚLI ROZWAŻNIE. Przyglądaj się im i pamiętaj, że nie zawsze są one zgodne z prawdą o Tobie, Twoich marzeniach i pasjach, tym jak wyglądasz i wieloma innymi rzeczami, które nieustannie mkną w głowach każdego z nas. To dlatego, aby utrzymać swoje myśli w pozytywnych ramach stworzyłem TypeDreamers oraz motywacyjne plakaty i kartki Dzięki temu od samego rana moje myśli kieruję w odpowiednim dla mnie kierunku.

"Jesteśmy kształtowani przez nasze myśli. Jesteśmy tym, czym one są. Gdy umysł jest niezmącony, przychodzi szczęście i podąża za nami jak cień" - Buddha

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, na którą chcę Ci zwrócić uwagę. Mianowicie na maruderów i hejterów, którzy skutecznie będą stawać na Twojej drodze próbując udowodnić Ci, że nie masz racji, że to nic nie daje i jest po prostu głupie. Ich nie interesuje Twoje życie, marzenia, co robisz teraz i co chciałbyś robić kiedyś. Dlatego już dzisiaj przestaw swój marudomierz do zera i uodparniaj się na ludzi tego typu.

KROK II: Weź pełną odpowiedzialność za zwoje życie

Kolejnym krokiem, którego zadaniem jest zwiększyć Twoją pewność siebie jest wzięcie odpowiedzialności za siebie, swoje słowa, zdrowie, sposób myślenia o sobie, swoje emocje, uczucia, szczęście. Koniec z narzekaniem na coś, co nie układa się po Twojej myśli. Bierz życie w swoje ręce i zacznij coś zmieniać. Jim Rohn powtarzał, że jeśli coś się nam nie podoba to warto to zmienić, nie jesteśmy drzewami.

Odpowiedzialność za własne życie jest ogromnym wyzwaniem i niesamowitą przygodą. Nie jest łatwo przestać narzekać i zacząć coś zmieniać. Znam mnóstwo osób, które godzinami są w stanie marudzić i grymasić, gdy coś im nie wychodzi. Paradoksem tego wszystkiego jest jednak to, że ani minuty nie poświęcają one na to, aby ruszyć się z miejsca i spróbować zrobić coś inaczej. To tak, jakbyśmy uderzali głową w betonową ścianę licząc na to, że szybko popęka.

KROK III: Zerwij ze swoją przeszłością

Jedni myślą o przeszłości i się jej boją, inni natomiast myśląc o niej czerpią z niej zasoby zastanawiając się, co przyniesie im przyszłość. Tak naprawdę przeszłość nie istnieje. To tylko koncept, który miał kiedyś miejsce. Przeszłość każdego z nas to doskonała baza doświadczeń i przeżyć z nimi związanych.

Oczywiście przeszłość to także miejsce wielu negatywnych emocji, rozczarowań, zawodów, porażek i przykrości, które przeżyłeś. Ok, zdarzyło się, jednak po co przeżywać wszystko od nowa i po raz kolejny skoro nie wnosi to w Twoje życie nic pozytywnego. Ciągłe rozpamiętywanie tylko ogranicza Twoje obecne zasoby, sprawia również, że zamiast żyć teraźniejszością, myśleć o rzeczach, na które możesz mieć wpływ, ciągle koncentrujesz swoje myśli na tym, czego już nie możesz zmienić.

Mam dla Ciebie pewną propozycję, a w zasadzie doświadczenie, które chciałbym, abyś wykonał. Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że jeden dowolnie wybrany przez Ciebie dzień spędzisz chodząc tyłem. Do pracy, na zakupy, po domu robiąc sobie coś do picia. Jak się czujesz? Jest to dla Ciebie wygodne i przyjemne? Pomyśl, że tak właśnie większość z nas spędza każdy dzień - rozpamiętuje, analizuje, rozmyśla nad tym, co zdarzyło się im kiedyś. Zamiast tego warto koncentrować się na przyszłości, która nadejdzie i którą można zmieniać.

KROK IV: Zaakceptuj siebie takim, jaki/a jesteś

Słyszałem kiedyś, że nie można kochać kogoś bardziej niż siebie samego. Nie mam tu oczywiście na myśli narcystycznego i egoistycznego podejścia do wszystkiego, tylko pełną akceptację i miłość do siebie. Jak inaczej zwiększyć pewność siebie, jeśli patrząc w lustro tak wielu z nas nie potrafi zaakceptować tego kim są i jak wyglądają.

Uważaj, bo chcę podbudować Cię trochę na duchu: Jesteś najlepszą wersją siebie, najpiękniejszą, najbardziej inteligentną, najbardziej ambitną. Uwierz w to, a zaczniesz dostrzegać mnóstwo sygnałów, które to potwierdzą. Nie musisz być przecież idealny we wszystkim i robić wszystkiego tak, że „mucha nie siada”. Takie podejście bardzo często nas demotywuje. Ja wpadając na każdy z moich pomysłów mówię sobie, że jestem geniuszem, że moja podświadomość podrzuciła mi właśnie genialny pomysł, za który jestem jej wdzięczny. Akceptacja tego, jaki jesteś jest moim zdaniem kluczem do pracy nad budowaniem kolejnych etapów bycia pewnym siebie.

KROK V: Pamiętaj o ciągłym doskonaleniu samego siebie.

Tak często słyszymy o sportowcach, naukowcach lub przedsiębiorcach, którzy odnieśli sukces,   nad którym długo pracowali. Zapominając jednocześnie o sercu i wysiłku wkładanym przez lata we wszystko to, co przyniosło im taki właśnie efekt. Rozmawiając na temat rozwoju osobistego powtarzam zawsze: rozwój osobisty jest jak kąpiel - to, że wczoraj się kąpałeś nie oznacza, że dziś jesteś czysty. To ciągłe zmaganie się z własnymi nawykami, przyzwyczajeniami, przekonaniami, które przez lata gromadziliśmy, a które dziś chcemy zmienić. Jest dużym wyzwaniem zmienić to wszystko w kilka chwil. Dlatego pracując indywidualnie z klientami często służę im jedyne, jako „iskra”, pewnego rodzaju zapalnik, który inspiruje ich do zmian.

Uważam, że z pracą nad pewnością siebie jest podobnie. To proces ciągłego wyznaczania i osiągania celów. Na początku małych, żeby się dowiedzieć, że jesteśmy w stanie zrobić coś, co wydawało nam się nieosiągalne. Z czasem, aby nasza pewność siebie mogła rosnąć, nasze cele powinny stawać się coraz bardziej wymagające i ambitne. Dlatego już dziś zacznij wyznaczać sobie cele, planuj swój dzień, tydzień, miesiąc, aby nie działać po omacku. Każdy nawet najmniejszy sukces traktuj jak wygraną i czekaj na więcej. Zobaczysz, że możesz osiągnąć wszystko, co pojawiło się w Twojej głowie.

To wszystko na dziś, pamiętaj o tym, aby się nie poddawać, bycie kimś pewnym siebie pomoże Ci w realizacji wielu Twoich celów i pozwoli spojrzeć na wiele rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Daj również znać w komentarzach, co jeszcze Twoim zdaniem powinno stać się elementem budowania pewności siebie.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]