|

Książki o rozwoju osobistym, które powinieneś przeczytać #1

Książki o rozwoju osobistym zapoczątkowały we mnie proces zmian, który trwa do dziś. Jednak materiałów na temat motywacji, komunikacji, emocji czy coachingu jest tak wiele, że sam często spędzam godziny zastanawiając się, co tym razem warto przeczytać.

Oczywiście w wielu tych książkach znaleźć możesz więcej marketingowej magii niż dobrej, wnoszącej coś do Twojego życia rozwojowej treści. Dlatego też stworzyłem serię wpisów, w których przez najbliższe kilka miesięcy będę przedstawiał Ci książki, które moim subiektywnym zdaniem warte są czasu poświęconego na ich czytanie. Zacznijmy więc post o książkach, które warto przeczytać i mieć na swojej półce.

 Steve Jobs - Walter Isaacson

Steve Jobs - Walter Isaacson (Recenzja)

Pierwsza pozycja dzisiejszego wpisu, może na pierwszy rzut oka książki o rozwoju osobistym nie przypomina, jest to jednak ogromna dawka inspiracji, motywacji i pasji do robienia rzeczy niesamowitych. Oczywiście mowa tu o książce Waltera Isaacson’a – Steve Jobs. Trafiłem na nią przypadkiem, czytając inne biografię, które wyszły spod pióra Waltera Isaacson’a. Stąd też wiedziałem, że to, co będę czytał będzie czymś, na co warto wydać pieniądze i poświęcić czas. Warto również dodać, że jest to jedyna dostępna biografia, Steve Jobs’a, która powstała przy jego osobistej współpracy.

Isaacson stworzył tę książkę na podstawie rozmów ze Stevem, jego przyjaciółmi, wspólnikami, rodziną, a nawet konkurencją. W biografii znajdziesz również rozdziały poświęcone studiu animacji PIXAR oraz zdjęcia z życia twórczy marki APPLE.

Alpha Human – Mateusz Grzesiak

Alpha Human – Mateusz Grzesiak

Kolejną pozycją, którą warto przeczytać, jest Alpha Human napisana przez Mateusza Grzesiaka. Osobiście uważam, że na tle jego poprzednich prac, Alpha Human jest pewnego rodzaju przełomem. Książka koncentruje się przede wszystkim na nas, naszych emocjach i tym w jaki sposób definiujemy siebie. Autor poruszając tematy związane z życiem pozwala nam zadać sobie pytanie, kim wogóle jesteśmy? Dając jednocześnie do myślenia czy aby na pewno chodzi o to, by być „kimś”. Co sprawia, że gonimy za obrazami, które powstają w naszej głowie. Opowiada także o rolach oraz „maskach” jakie gramy i przyjmujemy w życiu.

Gdy po raz pierwszy jakieś 2 lata temu czytałem tę książkę, była ona dla mnie pewnego rodzaju przewodnikiem. I pomimo wieloletniej fascynacji rozwojem osobistym, mnóstwem ćwiczeń, które wykonałem, ogromną ilością przekonań, które w sobie przepracowałem, dzięki tej pozycji dałem sobie szansę odkryć się na nowo. Przecież nie zawsze chodzi o to by „coś mieć” i „kimś być”.

Plan Lotu, prawdziwy sekret sukcesu – Brian Tracy

Plan Lotu, prawdziwy sekret sukcesu – Brian Tracy

O rozwoju osobistym mogę rozmawiać godzinami, jak i o książkach, które warto przeczytać. Dlatego też ostatnią pozycją w dzisiejszym artykule będzie książka, którą ku mojemu zaskoczeniu znalazłem w Empik outlet jakiś czas temu. Książek autorstwa jednego z największych mówców biznesowych na świecie prawie nikomu kto interesuje się tematyką motywacji, celów itp. nie trzeba przedstawiać.

Książka na tle innych prac Briana Tracego nie różni się zbyt wiele, opowiada głównie o tym, jak wyznaczać i osiągać cele. Jednak forma, z jaką autor przedstawia sposób jej osiągnięcia, jest na tyle interesująca, że warto do niej zajrzeć.

Plan lotu to przede wszystkim książka dla tych, którym wciąż brakuje czasu. Dla tych, którzy nie potrafią się zorganizować, a dni, tygodnie i miesiące uciekają im przez palce. To poradnik przedstawiający pilota, którego przed wylądowaniem w wybranym przez siebie miejscu czeka wiele przygotowań. Mnóstwo analiz, zastanowienia się dokąd chce polecieć, stworzenia dokładnego planu oraz sprawdzania, czy na podąża w dobrym kierunki.

Jeśli należysz do osób, które lubią planować, mają pomysły, jednak nie wiedzą jak go zrealizować, książka może dać Ci wiele wskazówek. Zachęcam Cię również do przeczytania recenzji książki 168-godzinny tydzień. Żyj w pełni 24/7 autorstwa Kevina Hogana w której znajdziesz kolejne wskazówki ułatwiające Ci organizację swojego czasu.

Inne zrecenzowane przeze mnie książki znajdziesz w kolejnych artykułach.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]