|

Książki o rozwoju osobistym, które powinieneś przeczytać #2

Przed Tobą kolejna porcja ciekawych lektur związanych z tematyką rozwoju. Po raz kolejny będziesz mógł przeczytać o książkach, które od wielu lat są dla mnie niczym skarbnica wiedzy o rozwoju osobistym i pracy nad samym sobą. Pracy, która daje mi mnóstwo satysfakcji, radości z pokonywania własnych barier i odkrywania tego co nieznane, pokazując jednocześnie, że można osiągnąć dużo więcej niż wydaje się to na samym początku.

 

Tym razem jednak poza klasyką, które od wielu lat znajdują się na mojej półce mam dla Ciebie pewną nowość. Książkę, która jest pewnego rodzaju uzupełnieniem pozycji o której pisałem już wcześniej na blogu. Zapraszam do lektury.

Start With Why - Simon Sinek

Książki o rozwoju osobistym, które powinieneś przeczytać #2

W temacie rozwoju osobistego można znaleźć kilka książek o podobnej tematyce, jednak „Start With Why” różni się od nich kilkoma szczegółami. To przede wszystkim jedna z tych pozycji, która pokazuje jak myślenie o tym co robisz, może przełożyć się na Twoje realne zyski. Simon w swojej książce opowiada o zależności między „DLACZEGO, JAK i CO” robimy aby osiągnąć sukces. Pokazując jednocześnie, że nie chodzi wcale o oferowany przez nas produkt czy usługę (tak niestety robi większość), a o powód dla którego „to” robimy. Nie jest to oczywiście „odkrywanie ameryki”, do podobnych wniosków doszedł w swojej biografii Steve Jobs, jednak autor na tej podstawie rozbudowuje swoją teorię. Sinek bardzo często przytacza historię Jobsa jak i marki apple jako firmy stosującej „odwrotne” podejście.

Celem książki, jest pokazanie, że dzięki inspiracji i wierze w to co robimy, można osiągnąć znacznie więcej. Przykładem takiego działanie jest historia dwójki pionierów lotnictwa, Wilbura i Orvilla Wright w starciu z Samuelen Pierponten Langley. Sinek pokazuje w niej, jak pomimo niewielkich nakładów finansowych dwójka pasjonatów, która marzyła o lataniu potrafiła wpisać się na karty współczesnej historii. „Start With Why” to książka dla tych którzy szukają dla siebie ciekawej alternatywy i nowych rozwiązań w tym co robią do tej pory. Inspiruje, pokazując jednocześnie, że większość ludzi „kupi nas” za historię, którą wniesiemy w ich życie, a nie produkt, który im zaoferujemy.

NLP. Nowa technika osiągania sukcesów – S. Andreas, C. Faulkner

Książki o rozwoju osobistym, które powinieneś przeczytać #2

To jedna z tych książek, która trafiła w moje ręce gdy o NLP można było przeczytać na zaledwie kilku polskich blogach, a większość szkoleń w tym temacie była prowadzona przez znanego trenera rozwoju osobistego z Warszawy. „NLP. Nowa technika osiągania sukcesów” została napisana przez dwój amerykańskich specjalistów zajmujących się rozwojem osobistym i psychoterapią. To świetna pozycja dla każdego kto chciałby rozpocząć albo dopiero zaczyna swoją przygodę z neurolingwistycznym programowaniem.

Książka w prosty, a jednocześnie ciekawy sposób wprowadziła mnie w temat NLP, pokazując jego praktyczne zastosowanie. Dzięki ogromnej ilości ćwiczeń związanych z tematyką motywacji, osiąganiem celów czy rozwijaniem swojej pewności siebie, możemy „na własnej skórze” przekonać się jak działa NLP. Pamiętając jednocześnie, że niektóre z przedstawionych tam ćwiczeń wymagają praktyki i powtórzenia ich kilka razy. „NLP. Nowa technika osiągania sukcesów” to bez wątpienia ciekawy wstęp do kolejnych pozycji opisujących tematykę programowania neurolingwistycznego.

Nawyk samodyscypliny w pracy – dr. Neil Fiore

Książki o rozwoju osobistym, które powinieneś przeczytać #2

Przejdźmy teraz do wcześniej zapowiadanej nowości. O tym autorze mogłeś przeczytać w recenzji, która pojawiła się na moim blogu już jakiś czas temu. Dlatego też traktuje tą pozycję jako kolejne rozdziały, pewnego rodzaju rozszerzenie poprzedniego tytułu tego autora.

„Nawyk samodyscypliny w pracy” nie należy do pozycji, które pod względem merytoryki pozwalają odkryć coś, co do tej pory nie było poruszane w setkach, a nawet tysiącach innych książek dotyczących produktywności i wydajności w pracy.

Pozycja ta ma jednak coś za co ją cenie i dlatego właśnie znalazła się w dzisiejszym zestawieniu książek o tematyce rozwoju osobistego. Jest napisana w sposób prosty, czyta się ją bardzo szybko i co najważniejsze autor zamiast zajmować się popularnym dziś „wodolejstwem” opisuje narzędzia, które sam stosuje od wielu lat. Ile w tym prawdy? Nie wiem. Wiem natomiast to, że dzięki pytaniom i dużej ilości ćwiczeń, które znalazłem w książce, miałem okazję jeszcze raz przyjrzeć się temu jak pracuje oraz czy można to robić jeszcze wydajniej. Usprawniając jednocześnie system, który opracowuje dla siebie (przynajmniej na razie) już od kilku miesięcy.

Z racji tego, że książka ukazała się w księgarniach na początku tego roku, wraz z wydawnictwem onepress szykuje dla was konkurs w którym do wygrania będą książki dr. Neil’a Fiore’a. Dlatego śledź fanpage na facebook’u i G+ na których już w najbliższym czasie pojawią się informacje na temat konkursu.

Jeżeli wpis, który przeczytałeś choć trochę Cię zainteresował, kliknij LUBIĘ TO i podziel się nim z innymi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Ciekawe książki znajdziesz w kolejnym artykule.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]