|

Książki o rozwoju osobistym, które powinieneś przeczytać #3

To już trzeci z serii artykuł dotyczący książek o rozwoju osobistym, które warto mieć na swojej półce. Pozycji, które mogą Cię inspirować, wprowadzić w Twoje życie coś nowego lub po prostu umilić Ci czas w trakcie ich czytania.

Cieszę się, że seria, którą właśnie dla was tworzę została odebrana w tak pozytywny sposób. Ilość książek o rozwoju osobistym rośnie w ogromnym tempie, przez co coraz trudniej jest nam wybrać „to coś”, co mogłoby być dla nas interesujące. Stąd pomysł pokazania wam tego, co sam kiedyś lub obecnie czytam. Nie koncentruje się tutaj na kompleksowym recenzowaniu każdej z książek, internet jest pełen tego typu informacji. Przede wszystkim zależy mi na pokazaniu Ci, po co warto sięgać, gdy zabieramy się do czytania wszelkiego rodzaju poradników i podobnych prac związanych z rozwojem osobistym.

Sila nawyku – Charles Duhigg

Sila nawyku – Charles Duhigg (Recenzja)

Dostałem ją w prezencie ponad roku temu, jednak kolejka książek, które pojawiły się w moich zbiorach wcześniej sprawiła, że zajrzałem do niej całkiem niedawno. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić

to dla mnie jednym z tych pytań, na które do dziś nie umiem w pełni odpowiedzieć.

Przyzwyczajenie to druga natura człowieka, The Wall Street Journal napisał, że książka Charlesa Duhigga to jedna z tych pozycji, która zasługuję na miano książki roku. Coś w tym musi być i powiem wam szczerze, że jest to jedna z lepszych prac, które czytałem w tym właśnie temacie. Historia Michaela Phelpsa czy rozdział poświęcony kawiarni Starbucks to jedne z wielu przykładów, które sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Jest to jedna z tych pozycji, które pomogą nam zrozumieć mechanizm i budowę nawyku. Daje również szansę, aby dostrzec, jak wiele procesów w naszym życiu zależy od tego, co udało się nam wypracować wcześniej. Warto zaznaczyć, że „Siła nawyku” nie jest typowym poradnikiem. Przypomina mi ona bardziej pracę Daniela Golemana, pełną życiowych historii potwierdzonych badaniami naukowymi i przypisami do nich.

Jest to jedna z tych pozycji, które pomogą nam zrozumieć mechanizm i budowę nawyku. Daje również szansę, aby dostrzec, jak wiele procesów w naszym życiu zależy od tego, co udało się nam wcześniej wyuczyć.

Pełna MOC możliwości – Jacek Walkiewicz

Pełna MOC możliwości – Jacek Walkiewicz (Recenzja)

Pamiętam gdy kilka lat temu trafiłem na postać Jacka Walkiewicza bawiącego się pomarańczą i opowiadającego o optymizmie byłem ciekaw, co jeszcze usłyszę o tym człowieku. I kiedy rok temu, kilka dni po „premierze” wykładu „Pełna MOC możliwości” trafiłem na niego całkiem przypadkiem, pierwsze co przyszło mi na myśl to: przecież ja znam tego człowieka!

Właśnie na podstawie tamtego 20 minutowego wykładu została napisana ta właśnie książka. „Pełna MOC możliwości” to rozwinięcie słów i myśli, które wówczas usłyszałem. Jacek opowiada w niej o marzeniach z czasów, w których przyszło mu żyć, a które dla mnie są czymś kompletnie obcym. Przytacza mnóstwo historii, opowiadając o wnioskach jakie z nich wyciągnął. Mówi o trudnościach, jakie spotykał na swojej drodzy, jak i sposobach ich pokonywania. Pokazując jednocześnie, że nie można się poddawać. Najważniejsze dla mnie jest jednak to, że książka „napakowana” jest pozytywnym przekazem pokazującym, że warto marzyć i wierzyć w to, co robimy.

Napisana prostym językiem sprawia, że czyta się ją w błyskawicznym tempie. Autor bardzo często odwołuje się do swoich wartości, pisząc o tym, co dla niego jest ważne w życiu. „Pełna MOC możliwości” jest dla mnie książką, która dodaje skrzydeł, podnosi na duchu w trudniejszych chwilach i daje nadzieję, że to, co dziś robię w przyszłości zaprocentuje. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto potrzebuje czasem podładować własne baterię.

Einstein. Jego życie, jego wszechświat – Walter Isaacson

Einstein. Jego życie, jego wszechświat – Walter Isaacson (Recenzja)

Ostatnią z pozycji dzisiejszego artykułu jest prawdziwy “rodzynek” wśród biografii, które kiedyś czytałem. Majstersztyk napisany ręką Waltera Isaacsona, autor biografii Steva Jobsa czy Benjamina Franklina. „Einstein. Jego życie, jego wszechświat” wpadł mi w ręce w 2011 roku, wtedy też przeczytałem ją po raz pierwszy.

Książka opowiada o życiu Alberta Einsteina od czasów, gdy wraz z wujkiem uczył się matematyki po prozę życia i jego profesurę w Stanach Zjednoczonych. Postanowiłem, że umieszczę tą pozycję w dzisiejszym artykule, bo geniusz Einsteina od zawsze mnie pasjonował. Stąd też, gdy po raz pierwszy przeczytałem jego biografię byłem wniebowzięty sposobem, w jaki została napisana. Ilość historii czy opisy tak zwanych. „eksperymentów myślowych”, zostały przedstawione tak, aby każdy potrafił je zrozumieć i opowiedzieć.

Mogę śmiało powiedzieć, że „Einstein. Jego życie, jego wszechświat” to jedna z tych książek, która pomimo tego, że daleka jest od lektur czytanych przeze mnie, na co dzień, poszerza horyzonty myślowe i pokazuje jak wiele można osiągnąć dzięki wyobraźni. Wyobraźni, którą przecież każdy z nas posiada.

A co Ty sądzisz o przedstawionych w tym poście pozycjach? Jeśli czytałeś, którąś z nich i chciałbyś podzielić się swoją opinią z innymi czytelnikami, pisz śmiało w komentarzach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj do kolejnych recenzji książek wspierających swój rozwój.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]