W tym miesiącu pokaże wam tytuły, które każdy pasjonat rozwoju osobistego powinien przeczytać. Będzie o odnajdywaniu pasji, współbrzmieniu z publicznością oraz o siedmiu nawykach, które moim zdaniem powinny stanowić fundament pracy nad sobą.
Uchwycić żywioł – Ken Robinson

Pierwszą pozycją dzisiejszego zestawienia będzie książka, o której usłyszałem od uczestnika na jednym z warsztatów, które prowadziłem. „Uchwycić żywioł” – Kena Robinsona to książka o tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko. To książka o talencie, zaangażowaniu i tym, co możemy robić nadzwyczaj dobrze. Autor na podstawie historii Paula McCartneya, muzyka The Beatles, Richarda Bransona twórczy Virgin Group, Richarda Feynmana zdobywcy nagrody nobla w dziedzinę fizyki oraz wielu innych. Autor tłumaczy jak wykorzystanie ich nie zawsze wrodzonych umiejętności pozwoliło im osiągnąć osobisty sukces.
Książka pokazała mi również, że wiedza, którą zdobywamy w szkole bardzo często ogranicza naszą kreatywność, zmuszając nas do myślenia szablonowego. Postrzegania rzeczywistości takiej, jaką widzi większość „zaszufladkowanych” ludzi. Książkę „Uchwycić żywioł” czyta się błyskawicznie, a różnorodność opowiadań sprawia, że nie ma czasu na nudę. Bez wątpienia jest to jedna z ciekawszych pozycji, która trafiła tego roku w moje ręce.
Jeśli więc interesuje Cię to, w jaki sposób odnaleźć to, w czym jesteś dobry, jest to pozycja, po którą warto sięgnąć.
Współbrzmienie – Nancy Duarte

O Nancy Duarte dowiedziałem się przypadkiem przeglądając konferencję TEDx dobrych kilka lat temu. Jej najnowsza książka „Współbrzmienie” zainspirowała mnie na tyle, że znalazła się w moim comiesięcznym zestawieniu
Tworzenie wystąpień publicznych staje się dla mnie coraz częstszym obowiązkiem. Lubię to robić i sprawia mi to dużą frajdę, aby jednak wyróżnić się na tle innych warto iść własną ścieżką. W tym też pomaga mi „Współbrzmienie”. Uwielbiam takie książki. Forma, w jakiej została opracowana, mnóstwo kolorowych grafik, opisów, rysunków i studiów przypadku (case study) sprawia, że ostatnimi czasy sięgam po nią wyjątkowo często.
Zadaniem książki jest pomoc w tworzeniu wystąpień, które mają angażować i jeszcze bardziej aktywizować publiczność. Tytuł prowadzi przez tajniki tworzenia wystąpień „wtłaczając” do głowy mnóstwo przydatnej i rzadko spotykanej wiedzy. Co ciekawsze książka dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie resonate.duarte.com
Aby wiedza zawarta w książce przynosiła jak najwięcej korzyści nie tylko mojej osobie wraz z wydawnictwem ONEPRESS przygotowałem na swoim fanpagu konkurs w którym do wygrania jest właśnie „Współbrzmienie”.
7 nawyków skutecznego działania - Stephen R. Covey

„7 nawyków skutecznego działania” mogę nazwać jedną z biblii rozwoju osobistego. Dla mnie była to także jedna z książek, na której budowałem swoją początkową wiedzę. Prawdziwym fenomenem tej książki jest fakt, że pomimo 25 lat od ukazania się jej pierwszego wydania wiedza w niej zawarta jest tak samo aktualna, jak w pierwszym dniu ukazania się jej na rynku.
Covey opowiada o tym, jak uwierzyć we własne możliwości i zwiększyć efekty swoich działań, kierując się przy tym wewnętrzną uczciwością i zaangażowaniem w podejmowanych działaniach. W książce znajdziesz siedem ponadczasowych nawyków, których wyrobienie w sobie prowadzi do nieuniknionej zmiany. Zmian dających nam możliwość budowania lepszych relacji, większego zaangażowania w obecne działania, wzrostu motywacji i wielu innych. Dla mnie jest to jedna z nielicznych książek, do których wracam regularnie, aby co pół roku przypomnieć sobie opisane w niej zasady. „7 nawyków skutecznego działania” to obowiązkowa pozycja na półce każdego, kto choć trochę interesuje się rozwojem osobistym, psychologią i motywacją i zależy mu na wprowadzeniu do swojego życia długotrwałych zmian.
To wszystko na dziś, jeśli masz jakieś pytania, sugestię co do dzisiejszych tytułów lub znasz książkę, o której warto opowiedzieć, daj znać w komentarzu poniżej.