|

Mowa ciała w codziennym życiu – jak uczyć się jej skutecznie

Jak to możliwe, że w czasach w których na większość „pytań” odpowiadało się „YYY…” człowiek tak dobrze umiał się ze sobą porozumieć dzięki czemu przetrwaliśmy do teraźniejszości. W dzisiejszym artykule będziesz mógł przeczytać, jaką role w naszym codziennym życiu odgrywa mowa ciała i jej komunikaty niewerbalne.

Przypuszczam, że nie raz świetnie się bawiłeś oglądając filmy z Charlie Chaplin. Czy zwróciłeś uwagę, jak dzięki odpowiednio dobranej muzyce oraz niesamowitej grze aktorów przedstawiona była każda ze scen? Jak bez słów w prosty sposób potrafiłeś rozpoznać przyjaciół, kochanków a także czarne charaktery i wszystko co miało miejsce na planie. Bez wątpienia zawdzięczamy to jego niewiarygodnej mowie ciała, którą każda z tamtejszych gwiazd miała opanowaną do perfekcji. Nawet dziś, gdy multimedia są czymś bez czego ciężko nam żyć, oglądając najnowsze ekranizacje wprost z Hollywood przy wyłączonym dźwięku, mowa ciała aktorów opowiedziałaby nam całą fabułę.

Odkryto, że do sygnałów, jakie wysyłamy podczas komunikacji z innymi osobami 7% stanowią słowa które wypowiadamy, 38% komunikatu stanowi ton naszej wypowiedzi, a aż 55% stanowią pozostałe sygnały niewerbalne wysyłane przez nasze ciało. Niesamowite w tym wszystkim jest to, że za tak dużą część komunikacji odpowiadają gesty i zachowania, których nie uczy się w szkole. A przecież mogą one mieć kluczowe znaczenie dla Twojego przyszłego życia. Trafnie zostało to określone w jednej z książek o tej tematyce iż „nie chodzi o to, co powiedziałeś, ale jak wyglądałeś, kiedy to mówiłeś”.

Przecież w prosty sposób dzięki sygnałom, które wysyła druga osoba, możesz stwierdzić czy jest ona nastawiona do Ciebie w przychylny bądź też inny sposób. Jak również jesteś w stanie poznać, czy Twój rozmówca jest Tobą zainteresowany, czy przynudzasz go tak bardzo, że zaraz zaśnie.

Jak dobrze znasz własną kieszeń? Czyli co mówią Twoje dłonie

Wielu naukowców twierdzi, że to dłonie odgrywają jedną z ważniejszych jak nie najważniejszą rolę w całej dziedzinie komunikacji. Jednak czy podczas rozmowy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z Twoimi dłońmi? To w jaki sposób gestykulujesz i układasz dłonie dla sprawnego oka może być cennym źródłem informacji o Tobie i Twoim nastawieniu do danego rozmówcy.

W tym artykule chce pokazać Ci kilka gestów, które jeszcze bardziej pomogą rozszyfrować stan, w którym znajduje się dana osoba.

uścisk dłoni
Skoro to uścisk dłoni jest jednym z pierwszych gestów, które wykonujemy podczas zawierania nowych znajomości warto wspomnieć o nim kilka słów.

  • Pierwszy z uścisków, który możesz zobaczyć powyżej jest uściskiem dominującym i może pojawiać się on u osób lubiących dominować w relacji. Na początku nie byłem pewien czy jest to zgodne z prawdą, jednak dzięki dłuższej obserwacji osób z tzw. „silną osobowością” można było dostrzec ten gest podczas witania.
  • Drugi z uścisków jest odwrotnością pierwszego i stosowany jest najczęściej, jeśli podający dłoń chce oddać kontrolę lub pokazać uległość osobie, z którą się wita.
  • Trzecim uściskiem jest tzw. „imadło” i może symbolizować równość pomiędzy witającymi.
  • Ostatnim z tej grupy jest Uścisk podwójny zwany też uściskiem polityków. Osoba inicjująca uścisk chce pokazać, że jest osoba godną zaufania. Jednocześnie jest to dobra technika by uchronić się przed próbą zdominowania przez druga osobę.

Oto kolejny przykład:

uścisk dłoni
Na powyższej ilustracji możesz zobaczyć trzy główne gesty dłoni wykorzystywane w komunikacji. Jestem pewien, że bez opisu, mógłbyś o każdym z nich opowiedzieć po dwa zdania. Przyjrzyjmy się jednak bliżej jak można je interpretować:

  • Pierwszym z gestów jest dłoń skierowana do góry. Może to sugerować, że osoba, która w taki sposób skierowała rękę w Twoją stronę, może prosić Cię o pomoc. Tego typu ruch w większości przypadków nie zostanie odebrany jako nakaz, a jego odbiorca chętniej wykona naszą prośbę.
  • Gest drugi jest gestem dominacji. Gdy pary trzymające się za ręce, łatwo dostrzec, że osoba dominująca w związku (najczęściej mężczyzna) właśnie zewnętrzną część dłoni skierowana ma do tyłu.
  • Ostatni z tego typu gestów stanowi dla większości z nas bezdyskusyjny nakaz wykonania danej czynności.

postawa

Twoje dłonie powiedzą mi jak się czujesz w moim towarzystwie

Ostatnią serią gestów, o których chciałbym Ci dziś opowiedzieć jest trzymanie rąk za swoimi plecami.

  • Pierwszy z gestów na pewno nie raz udało Ci się dostrzec u spacerujących po korytarzach nauczycieli albo policjantów na patrolu. Gest ten mówi nam, że osoba, która go wykonuje czuje się pewna siebie i posiada władzę, z którą należy się liczyć.
  • Gest drugi i trzeci należą do gestów tożsamych i mogą świadczyć o poziomie frustracji danej osoby. Im bliżej łokcia znajduje się dłoń, tym może być on większy. Tego typu zachowanie może nam towarzyszyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy nasza pewność siebie jest wystawiona na małą próbę.

Każdy z nas wie, że pierwsze chwile podczas kontaktu z drugą osoba są naprawdę ważne, jednak nie zawsze wiadomo, co należałoby zrobić lub jak się zachować w danej sytuacji. Dziś dowiedziałeś się, co nasze dłonie mogą o nas powiedzieć a także jak ich używać, aby zostać prawidłowo odebranym przez otoczenie. Pamiętaj jednak, że najlepiej interpretować dane zachowanie na podstawie „pakietu” gestów, a nie sugerować się tylko jednym z nich. Przyczyn dla których dana osoba zachowuje się w taki a nie inny sposób może być przecież mnóstwo, co za tym idzie szansa na popełnienie błędu i nieprawidłową ocenę jest naprawdę duża. Obserwując i ćwicząc swoją mowę ciała by stawać się coraz lepszym w tej dziedzinie. Powodzenia!


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]