|

Co może Cię spotkać, kiedy znajdziesz szczęście w samotności

Pracując ze swoimi klientami indywidualnie bądź prowadząc z nimi coaching zdarzało się nam poruszać temat samotności. Nie była to jednak samotność związana z brakiem partnera lub partnerki, chodziło bardziej o umiejętność przebywanie samemu ze sobą.

Zdolność, dzięki której coachee umiał odnaleźć spokój w pustym przez pół dnia domu, samotnych spacerach po parku lub wieczorach spędzanych samotnie przed książką. Przede wszystkim potrafił sobie radzić z pojawiającymi się w głowie myślami, których nie dało się zagłuszyć obecnością innych osób.

Wiele osób obawia się takiej mentalnej samotności. Wielokrotnie w trakcie naszych rozmów słyszałem o sposobach radzenia sobie z panującą dookoła ciszą. O słuchawkach z muzyką zakładanych na uszy, włączonym w drugim pokoju telewizorze, telefonach do znajomych zagłuszających panującą ciszę. Istnieje jednak wiele rzeczy, które mogą Cię spotkać tylko w momencie, w którym znajdziesz szczęście w samotności. O tym też przeczytasz w dzisiejszym artykule. Przed Tobą kilka przemyśleń, których miałem okazję doświadczać, a którymi chce się z Tobą podzielić:

Kilka słów o tym co można „znaleźć” w samotności

Samotność może nauczyć Cię bardziej ufać swoim decyzjom. Tak już mam, że dla bliskich mi osób chcę być zawsze „OK”.To, dlatego w wielu hipotetycznych sytuacjach pytałem się o ich opinię i możliwą reakcję zanim jeszcze podjąłem jakiekolwiek działania. Takie zachowanie niosło za sobą pewne konsekwencje. Często ich zdanie było tak różne od mojego, że nie potrafiłem go zaakceptować. Tworzył się we mnie wewnętrzny konflikt w związku z sytuacją, która nawet nie miała miejsca. Czułem się źle i czułem potrzebę zmiany.

Spędzanie większych ilości czasu ze sobą dało mi chwilę na szukanie alternatywnych rozwiązań. Panująca dookoła ciszą to idealny moment, aby wsłuchać się we własne myśli. Jeszcze kilka lat temu sprawiało mi to sporo trudności i było dużym wyzwaniem. Zmieniło się to jednak za sprawą regularnej pracy nad myślami w mojej głowie. Samotność stworzyła okazję wsłuchania się we własne myśli. Dała możliwość poznania ich bliżej, zmniejszając wcześniejszy lęk przed tym, co kryło się w moim umyślę, zwiększając tym samym zaufanie do samego siebie.

„Samotność nie ma nic wspólnego z brakiem towarzystwa” – Erich Maria Remarque

Oduczysz się za wszystko przepraszać. Każdy z nas popełnia błędy i swoim zachowaniem, słowami, a nawet spojrzeniem potrafi ranić inne osoby. W ranieniu innych wielu z nas jest prawdziwymi „mistrzami”, często nie zdając sobie z tego sprawy. Spędzanie czasu w samotności pozwoliło mi zaakceptować fakt, że nie jestem idealny. W jeszcze większym stopniu zdałem sobie sprawę, że nie muszę przepraszać za wszystko to, co nie spełnia oczekiwań innych. Stopniowo zacząłem odczuwać jak presja związana z obawą popełnienia błędów odpuszczała. Dało mi to większą swobodę i sprawiło, że poczułem się lepiej.

Przestaniesz za cenę swojego szczęścia uszczęśliwiać inne osoby. Nie skłamię, jeśli napiszę, że chcemy by bliskie nam osoby były z nami szczęśliwe. Spotkałem się jednak z osobami, które aby uszczęśliwić swojego partnera lub partnerkę potrafiły poświęcać własne szczęście. Prowadziło to do prawdziwej męki, która pod przykrywką śmiechu i wielokrotnie powtarzanego „nic się nie stało” niszczyła poczucie własnej wartości jednego z partnerów.

Spędzanie czasu w samotności to najlepszy moment, aby zadbać o samego siebie, przemyśleć wszystko to, co Cię trapi oraz czas na wyciągnięcie wniosków. To także chwila, w której jedyną osobą, o którą dbasz jesteś Ty sam. Jak więc chcesz dać szczęście innym samemu nie będąc szczęśliwym? Warto abyś o tym pamiętał.

Zyskasz poczucie większej niezależności. Kiedy praca nad emocjami zaczęła sprawiać mi przyjemność pojawiło się we mnie interesujące uczucie. W samotności i siedzeniu w pustym domu zacząłem odczuwać poczucie satysfakcji, podobne uczucie pojawiło się kiedy zostawałem sam. Odkryłem również, że dużo więcej przyjemności sprawiało mi przebywanie z innymi. Z każdego spotkania chciałem wziąć dla siebie jak najwięcej. Cieszyłem się obecnością innych osób, doceniałem fakt, że możemy razem spędzać czas. Przyjaźń nabrała dla mnie nowego znaczenia, za co jestem sobie wdzięczny.

Samotność sprawi, że staniesz się bardziej produktywny. Spędzanie czasu w samotności sprawiało, że zacząłem mieć go więcej. Przestałem narzekać na krótką dobę, a moje dni stały się bardziej wydajne. Dłuższy dzień pozwolił mi również zaangażować się bardziej w prowadzenie bloga, poświęcać więcej czasu na czytanie oraz pracę, jako trener i coach.

To wszystko na dziś. Jeśli artykuł, który właśnie przeczytałeś jest dla Ciebie wartościowy, „puść” go dalej swoim bliskim lub zostaw komentarz poniżej.


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]