|

Nelson Mandela czyli krótka opowieść o człowieku, który przeszedł do historii

W wieku 95 lat odszedł jeden z największych liderów obecnych czasów, Nelson Mandela. Poinformował o tym w swoim orędziu obecny prezydent RPA Jacob Zuma.

rozwój osobisty

O tym, że warto mieć swojego mentora pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów. Na pewno jednym z takich osób był właśnie on. Prawie każdy z nas miał okazję zobaczyć go w telewizji czy gdzieś w internecie. Nelson „Madiba” Mandela był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA, działaczem na rzecz praw człowieka, a także laureatem pokojowej nagrody Nobla, którą zdobył w 1993 roku.

Jednak droga do wolności na której tak bardzo mu zależało, zajęła mu wiele lat a jego życie nie było sielanką. Za walkę z nierównością rasową w swoim kraju, zapłacił ogromną cenę 27 lat więzienia. Nawet po tak długim czasie w niewoli, pokazał światu, że dzięki uczciwości, odwadze i ogromnej empatii, można zmienić panujący porządek i ład. Oto kilka zdań, które kiedyś spisał w swojej autobiografii „ Long Walk to Freedom”.

"I am fundamentally an optimist. Whether that comes from nature or nurture, I cannot say. Part of being optimistic is keeping one's head pointed toward the sun, one's feet moving forward. There were many dark moments when my faith in humanity was sorely tested, but I would not and could not give myself up to despair. That way lays defeat and death."

Jeżeli wpis, który przeczytałeś choć trochę dał Ci do myślenia, kliknij LUBIĘ TO lub zostaw komentarz i podziel się nim z innymi.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]