|

Planuj swoje działania tak jak robi to Brian Tracy

Samodyscyplina i motywacja to według mnie dwie główne siły napędowe pozwalające osiągać niesamowite rezultaty. Dziś będziesz mógł przeczytać o metodach zaproponowanych przez Briana Tracy, które mogą Ci pomóc zbliżyć się do osiągnięcia zamierzonych celów.

Brain Tracy jest jednym z najlepszych mówców motywacyjnych na świecie, inspiruje i motywuje setki tysięcy ludzi na całym globie. Chciałbym przedstawić Ci dwa wnioski, do których doszedł Tracy, a które możesz przeczytać w jego książkach, po wielu latach studiów nad istotą sukcesu. Są one tak oczywiste a zarazem tak celowe, że głupio byłoby o nich nie napisać.

Pierwszy z nich:

Ludzie sukcesu to ci, którzy robią wszystko inaczej niż ci, którzy tego sukcesu nie osiągnęli.

Drugim jego wnioskiem jest to, że:

Ty jak i każda inna osoba na tym świecie możesz odnieść sukces, jeśli tylko poznasz odpowiednie narzędzia.

Wszystko to można osiągnąć dzięki skutecznemu i odpowiedzialnemu planowaniu czasu jaki posiadasz, a co za tym idzie i swoim życiem. Jest jeszcze jedna dość istotna sprawa o której warto tu wspomnieć. Zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie i tego jak bardzo postanowisz się zaangażować.

Znajdź chwilę, usiądź i zbierz myśli. Brian Tracy radzi abyś zadał sobie pytanie: kim chciałbym być bądź co chciałbym osiągnąć/zmienić w ciągu najbliższego roku lub kilku lat? Następnie możesz zadać sobie bardzo proste pytania pomocnicze: gdzie jestem teraz, dokąd zmierzam i co tak naprawdę chciałbym robić? To tak jakbyś chciał zrzucić kilka kilogramów nie wiedzą ile ważyłeś na początku odchudzania. Trzymając się ciągle tematu odchudzania, Twoja początkowa waga jest Ci niezbędna do stworzenia punktu odniesienia w całym procesie odchudzania. Porównam to również do stania przy planie dużego centrum handlowego, na którym kolorowy punkt wskazujący „jesteś tutaj” pozwala Ci na łatwiejszą orientację w terenie i znalezienie najprostszej drogi do celu.

“Successful people are simply those with successful habits.” – Brian Tracy

Kolejnym zadaniem jakie stawia przed nami Brian Tracy, jest uświadomienie sobie, kim chciałbyś być i czym chciałbyś się zajmować gdybyś był niezależny finansowo. Prościej mówiąc, wygrałeś 50 mln w totka. Co byś zrobił, mając możliwość zrealizowania wszystkich materialnych marzeń? Właśnie w ten sposób według Tracy, zaczyna się droga do realizacji marzeń.

Gdy usłyszałem następne pytanie byłem w szoku a jego głębsze zrozumienie i odpowiedź zajęło mi sporo czasu. Brzmi ono następująco:

Co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że zostało ci tylko pół roku życia. Pytanie na samym początku może wydawać się dość dramatyczne i wzbudzać skrajne emocje, jednak uwierz mi, ma ogromną moc. Pomyśl przez chwilę czemu/komu poświęciłbyś więcej czasu a z czego całkowicie byś zrezygnował? Czy wszystko to co robisz dziś jest warte Twojej uwagi? Jak myślisz, czy za dwadzieścia lat jedną z rzeczy, której mógłbyś żałować byłoby np. oglądanie za małej ilości TV? Odpowiedzi pozwolą dostrzec co jest dla Ciebie naprawdę ważne i ma największą wartość a czym warto przestać się zajmować.

Chciałbym teraz, abyś wyobraził sobie swoje największe marzenie, coś naprawdę dla Ciebie ważnego i zdał sobie sprawę, że bezwzględnie jesteś w stanie je zrealizować i nic nie stanie Ci na przeszkodzie - taki stuprocentowy pewniak. Co byłoby wtedy twoim celem?

Przed Tobą ostatni element związany z wyznaczeniem celów i jest on absolutnie najważniejszy. Twój cel musi być zapisany. Dzięki temu będziesz mógł nad nim pracować i pamiętać o nim każdego dnia.

Pamiętaj aby dobrze przygotować wszystko to co jest Ci niezbędne do realizacji własnych założeń. Jeśli właśnie teraz postanowiłeś zastosować się do powyższych wskazówek chciałbym, abyś podszedł do tego jak do pewnego rodzaju procesu. Może się bowiem okazać, że zapał jaki posiadałeś na samym początku bardzo szybko zniknąć i zaczniesz wracać do starych nawyków. Potraktuj to jako świetną zabawę i sprawdź jak takie podejście sprawdza się na Tobie. Określ swoje cele i działaj dzięki nim skuteczniej.

Podziel się również opinią z innymi, jeśli znasz inne sposoby na skuteczną realizację założonych celów.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]