|

Poranne wstawanie – dlaczego warto je praktykować i jakie korzyści może Ci przynieść

Poranne wstawanie pomaga mi lepiej rozpocząć nadchodzący dzień. Lubię wstawać wcześnie rano, chociaż za każdym razem, zwłaszcza po krótkiej, nieprzespanej nocy jest to dla mnie tak samo trudne. Nim za oknem zrobi się gwarno za sprawą śpieszących się do pracy ludzi, śpiących w pociągach i autobusach, stojących od samego świtu w korkach na zatłoczonych ulicach.

Lubię to uczucie, kiedy panująca jeszcze cisza dociera do moich uszu, jak chłód z niedawno minionej nocy rozchodzi się po mojej twarzy i chłodzi moje dłonie. Jak słońce świecące pomarańczowym światłem powoli wynurza się zza horyzontu, a przede mną na chodniku jest tylko kilka osób.

Jednak poranne wstawanie to dla mnie coś więcej niż tylko poranny chłód i panująca dookoła cisza. To możliwość przebywania w samotności, doświadczenia momentów ciszy i cieszenia się tym, co przyniesie kolejny dzień. Chwila refleksji i moment zastanowienia się nad własną osobą, tym co robię i jak żyję. Dawka energii, która ułatwia utrzymanie uważności przez większą część nadchodzącego dnia. Odwrotność do tego, co czeka mnie już za kilka chwil, kiedy pracując, pisząc, czytając, rozmawiając przez telefon trudno jest znaleźć czas na „totalne odłączenie” i uspokojenie swojego umysłu.

Wczesne wstawanie to także praktykowanie samodyscypliny, która wpływa na każdy z aspektów mojego życia. Poranne wstawanie jest niezwykle trudne, czasami nawet graniczące z cudem, zwłaszcza kiedy śpiący jeszcze umysł i ciało w żaden sposób nie chcą podnieść się z ciepłego i wygodnego łóżka. Na tym jednak polega samodyscyplina, by wykonywać coś, co jest słuszne, nawet jeśli nie mamy na to w danym momencie ochoty. By pomimo trudu wyjść z pościeli, zwlec swoje ciało i po prostu być, nie zbierając i organizując się przy tym do pracy czy szkoły.

Tworzy to tym samym pewnego rodzaju zobowiązanie, które z czasem staje się częścią życia, rytuałem podobnym w moim przypadku do regularnego biegania, bez którego trudno jest funkcjonować.

Wskazówka:

I Ty możesz zacząć wstawać wcześnie rano. Aby było Ci łatwiej zacznij od ustawienia zegarka 5 minut wcześniej niż robisz to zazwyczaj. Kiedy wejdzie Ci to w krew, przestaw go o kolejne kilka minut, by znowu przyzwyczaić swój organizm do krótszego snu.

Poranne wstawanie to praktyka uważności, która pozwala nam uspokoić nasz umysł i przygotować się do nadchodzącego dnia. Chwile po tym, jak wstaniesz z łóżka uświadom sobie swój oddech, poświęć chwile koncentrując się tylko na nim. Poczuj wdzięczność i to, że przed Tobą kolejny dzień, że po raz kolejny wstałeś z łóżka i możesz cieszyć się tym, co nadejdzie.


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]