|

RECENZJA – CEL I: doskonałość w produkcji

Nigdy nie sadziłem, że fabryka to dobre miejsce na powieść akcji, jednak gdy zabrałem się za czytanie tej książki szybko zmieniłem zdanie.

CEL I: doskonałość w produkcji

„CEL I: doskonałość w produkcji” Elijahu Goldratta to książka, której historia toczy się na przełomie późnych lat 30-tych, początku 40-tych. Opowiada historię Alex Rogo, który w korporacji UniCo jest kierownikiem jednej z fabryk produkcyjnych w Bearington, jego rodzinnego miasta. Alex, otrzymuje od swojego przełożonego ultimatum: w ciągu trzech miesięcy musi poprawić funkcjonowanie podległego sobie zakładu. W przeciwnym razie fabryka zostanie zlikwidowana, a całemu miasteczku grozić będzie plaga bezrobocia i zapaść ekonomiczna.

Jest to pierwsza na świecie powieść biznesowa. Co więcej, jak możesz przeczytać na okładce książki do dziś sprzedała się ona w ponad 4 000 000 egzemplarzach w kilkunastu językach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych i Brazylii, przez Polskę i Litwę do Japonii, gdzie Cel I sprzedaje się lepiej niż Harry Potter. Książka opisuje dwie metody zarządzania: metodę werbel-bufor-lina [drum-buffer-rope) zarządzania produkcją oraz metodę rachunkowości przerobowej (throughput accounting) podejmowania decyzji menedżerskich. Powieść niezwykle pasjonująca i istotne dla każdego menedżera chcącego poznać kolejną z metod zarządzania. Dająca odpowiedz na pytanie: Jak w ciągu kilku miesięcy podnieść produkcję o kilkanaście, kilkadziesiąt procent, bez dokonywania żadnych inwestycji?

CEL II: to nie przypadek

Przejdźmy teraz do drugiej części książki. „CEL II: to nie przypadek”, która jest kontynuacją pierwszej części powieści biznesowej „CEL I: doskonałość w produkcji”. Alex po wielkim sukcesie (w pierwszej części książki) dostaje stanowisko w centrali firmy. Wówczas jego przygoda zaczyna się od nowa. W dalszej części „Celu” bohater staje przed kolejnymi dylematami. UniCo postanawia pozbyć się przynoszące straty firm, za które odpowiada bohater. Alex staje przed dylematem: jeśli proces naprawczy się powiedzie to firmy zostaną sprzedane, jeśli nie - zamknięte. I tym razem z pomocą przychodzi mu E.Goldartt i jego Narzędzia Logicznego Wnioskowania. Opowieść po raz kolejny wprowadza czytelnika w praktyczne zastosowanie Teorii Ograniczeń. Jasno opisując jej zastosowanie w marketingu i sprzedaży, planowaniu strategicznym czy łańcuchu dostaw. Dowiadujemy się jak w krótkim czasie zwiększyć zyski firmy.

Goldratt wprowadza nas w swoje przemyślenia i pokazuje sposób funkcjonowania swojego umysł, przez co odkrył wszystkie rozwiązania opisane w powieści. Niezwykłe w tych książkach jest to, że metody prezentowane w pierwszej jak i w drugiej części można stosować do rozwiązywania każdego problemu zarówno w dziedzinie rozwoju osobistego, jak i w biznesie.

Na koniec chciałbym podziękować redakcji MINTBOOKS za udostępnienie egzemplarzy do recenzji. Same książki możecie kupić TUTAJ.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]