|

10 pytań na temat własnego rozwoju, które warto sobie zadać na koniec roku

Koniec roku to dla wielu z nas czas pełen refleksji i przemyśleń. To chwile w których wolni od pracy mamy możliwość zastanowić się jak minął nam poprzedni rok, co takiego utkwiło nam w pamięci i jak chcielibyśmy, aby wyglądał jego następca.

Nasze życie to zlepek wspomnień, refleksji i momentów, które za pomocą własnych doświadczeń kształtują nas każdego dnia. To dzięki tym doświadczeniom jesteśmy w stanie wyciągać rozmaite wnioski, budując tym samym dla siebie lepszą przyszłość. Kiedy sięgam pamięcią do początków tego roku, przypominam sobie wiele twarzy, pracę z ludźmi, dziesiątki dobrych chwil, które kształtowały mnie każdego dnia. To właśnie dzięki tym sytuacjom mogę powiedzieć, że był to udany rok. Rok pełen wyzwań, wzlotów i upadków, rok setek godzin spędzonych na sali szkoleniowej rozwijających moją osobę.

Chwilą refleksji na koniec roku, którą warto wykorzystać

Chce, aby ten artykuł stał się dla Ciebie grudniową inspiracją. Znajdź dla siebie kilka minut, w których nikt nie będzie Tobie przeszkadzał. Poniżej znajdziesz listę 10 pytań coachingowych, które mają skłonić Cię do refleksji nad sobą i kończącym się właśnie rokiem. Odpowiadając na pytania możesz wziąć kartkę papieru i zapisywać to co pojawi się w Twojej głowie. Bądź ze sobą szczery, nie oceniaj siebie i swoich zachowań. Taka postawa pozwoli Ci dostrzec faktyczny obraz tego co przez ostatni rok działo się w Twoim życiu bez poczucia winy i świadomości, że mogłeś zrobić coś lepiej.

1. Czego nauczyłem się w tym roku?

365 dni to mnóstwo czasu na zdobywanie doświadczenia i naukę. Każdego dnia naszego życia pojawia się mnóstwo możliwości i sytuacji, które czegoś nas uczą. Zastanów się przez dłuższą chwilę, co takiego z mijającym roku zabierasz dla siebie? Które doświadczenia pomogły Ci ukształtować siebie na osobę jaką teraz jesteś? Jakie sytuacji sprawiły, że Twoje życie wygląda tak a nie inaczej?

2. Co było moim największym sukcesem?

Osiągane przez nas sukcesy dodają nam energii ładując tym samym nasze akumulatory. Z czego w mijającym roku jesteś najbardziej dumny? Jeśli miałbyś opowiedzieć tylko o jednej rzeczy, z której byłbyś najbardziej zadowolony? Sięgając pamięcią wstecz przypomnij sobie właśnie tę rzecz.

3. Co było moją największą porażką?

Porażki kształtują nasz charakter sprawiając tym samym, że sukcesy, które osiągamy są przez nas bardziej doceniane. To doświadczenia dzięki którym odkrywamy sposoby jak można zrobić coś lepiej, inaczej. Traktuj swoje niepowodzenia jako część pewnego procesu, ucz się z nich i nie pozwól, by decydowały o tym jak może wyglądać Twoje życie.

4. Czy jest ktoś komu powinienem podziękować?

Powiedzenie głosi, że sukces ma wielu ojców. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy i Tobie pomagał ktoś komu warto podziękować?

5. Który z momentów i dlaczego zapadł mi najbardziej w pamięć?

Dziesiątki przeżytych chwil sprawiają, że często zapominamy o ważnych dla nas momentach. Zastanów się, które z tegorocznych doświadczeń zapadło Ci najbardziej w pamięć? Dlaczego jest ono dla Ciebie tak ważne?

10 pytań, które warto sobie zadać na koniec roku

6. Który z leków nie pozwolił mi osiągnąć tego co chciałem?

Strach przed nieznanym to nasz naturalny mechanizm obronny. Nie pozwól, by strach decydował o twoich marzeniach, tym kim chcesz się stać, co chciałbyś robić oraz tym jak może wyglądać Twoje życie. Jacek Walkiewicz zapytany kiedyś o strach przed porażką odpowiedział: „kiedyś się bałem i nie robiłem teraz się boje i robię”.

7. Nad czym mogę się bardziej koncentrować?

Przypuszczam, że mijający rok niósł ze sobą mnóstwo doświadczeń i działań, którymi się zajmowałeś. Zastanawiałeś się teraz czy w ciągu całego roku robiłeś coś nad czym chciałeś się bardziej skoncentrować? Może była to nauka języków, czytanie większej ilości książek, więcej uwagi poświęconej rodzenie i bliskim?

8. Co takiego powinienem przestać robić?

Dziesiątki godzin spędzonych przed facebookiem, nieskończona ilość maili i smsów, sprawiają, że czas płynie jak szalony. Zastanów się przez chwilę i odpowiedz sobie na pytanie czy jest coś czemu poświęcałeś mnóstwo energii, a co nie przynosiło Ci żadnych korzyści? Znając odpowiedz na poprzednie pytanie i wiedząc już czemu możesz poświęcić więcej czasu, zastanów się teraz z czego możesz zrezygnować.

9. Jakie trzy cele chciałbym osiągnąć w nadchodzącym roku?

Kiedy wiesz już co w tym roku przyniosło Tobie największą satysfakcję, z czego jesteś dumny, czego możesz robić więcej, a z czego warto abyś zrezygnował, zastanów się teraz jak może wyglądać Twój kolejny rok. Nad czym chciałbyś popracować i co chciałbyś osiągnąć? Kolejny rok na studiach, jednak tym razem ze stypendium naukowym? Nowa praca, albo awans w tej w której jesteś obecnie? Jeszcze lepsze relacje z bliskimi?

Pamiętaj, że pierwszym krokiem w osiąganiu celów jest uświadomienie ich sobie i zdecydowanie o tym co chciałbyś osiągnąć.

10. Co takiego zrobię aby osiągnąć te cele?

Przed Tobą ostatnie z dziesięciu pytań. Skoro wiesz już co chciałbyś osiągnąć pora abyś zastanowił się nad tym jak możesz tego dokonać. Widzisz, dla mnie jednym z ważniejszych obecnie celów jest biegać po 21 km do końca marca. Kiedy kilka miesięcy temu zaczynałem swoją przygodę z bieganiem, ogromnym wyzwaniem było przebiec 5 km. Dzisiaj regularnie biegam po 10 km. Przyszedł wiec czas, aby podnieść sobie poprzeczkę. Na dzień dzisiejszy założony przeze mnie dystans to ogromne wyzwanie, jednak wiem, że biegając regularnie, zwiększając tym samym pokonywaną przeze mnie odległość jestem w stanie to zrobić. Zastanów się więc co Ty jesteś w stanie zrobić, aby osiągnąć założone przez siebie cele.

To ćwiczenie sprawdza się także w trakcie całego roku. Znajdź dla siebie piętnaście minut każdego tygodnia. Ja osobiście praktykuje je raz w tygodniu, znajdując chwilę na przemyślenia i podsumowanie tego co działo się przez cały tydzień. Wracając raz jeszcze wspomnieniami do tego co miało już miejsce, moje dni stają się dłuższe i bardziej wyraźne. Przypominając sobie wszystkie ważne momenty mojego życia. Czas nie ucieka mi już przez palce, moje dni są pełniejsze, mają więcej barw, a cele, które sobie stawiam realizowane są znacznie szybciej.

Czy jest jeszcze jakieś pytanie, które warto sobie zadać, a którego nie napisałem w artykule? Podziel się nim w komentarzach poniżej.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]