|

10 sposobów by być bardziej produktywnym CZĘŚĆ I

Co zrobić by być bardziej produktywnym, skoro pracując przez kilku godzin dziennie nie jesteś w stanie poradzić sobie z połową wyznaczonych Ci zadań. Czy aby na pewno mądrze wykorzystujesz każdą chwilę? Przekonaj się! Oto dwuczęściowy artykuł w którym poznasz 10 sposobów na to jak mądrze radzić sobie z uciekającym codziennie czasem.

10 sposobów by być bardziej produktywnym CZĘŚĆ I

Czas to rzecz, której z każdym rokiem mojego życia brakuje mi coraz bardziej. Dlatego też produktywność, a raczej bycie osobą produktywną stało się dla mnie tak ważne. Nigdy nie znajdę czasu na zrobienie wszystkiego co mam zaplanowane, zawsze jednak znajdę czas na zrobienie tego co najważniejsze danego dnia. To właśnie dlatego postanowiłem napisać dzisiejszy wpis i podzielić się z Tobą sposobami na robienie rzeczy najważniejszych.

Sposób na bycie bardziej produktywnym

1.Przeanalizuj dokładnie w jaki sposób spędzasz większość każdego dnia.

Pamiętaj! Zanim weźmiesz się za ponowną organizacje czasu, zastanów się nad tym co do tej pory mogło Ci go zabierać. Zwróć uwagę na to od czego zaczynasz swój dzień, nad czym przesiadujesz najwięcej, a co najczęściej zostawiasz „na jutro”. Można powiedzieć, że jest to Twój prywatny audyt wewnętrzy, który ma pokazać, co możesz zrobić lepiej.

2. Zorganizuj się!

Gdy już odkryjesz i przeanalizujesz w jaki sposób mija Ci większość czasu, pora byś zabrał się za ulubioną czynność ludzi dobrze zorganizowanych. Planowanie, które jest tu kluczem do zwiększenia Twojej wydajności.

  • Na dobre zaplanowanie czekającego Cię dnia WYSTARCZY 15 MINUT DZIENNIE.
  • Gdy już wszystko zaplanujesz, pamiętaj by zapisać wszystko na kartkach, w telefonie za pomocą aplikacji zwiększających produktywność. Możesz to również zrobić w każdym innym miejscu, które będzie Ci przypominało co masz jeszcze do zrobienia.

“Your mind is for having ideas, not holding them.” ― David Allen

3. Określ czas w którym pracujesz najefektywniej.

Zapewne wiesz, że wiele osób uwielbia siedzieć po nocach gdy inni wolą wstać wcześnie rano i właśnie wtedy zabierać się za pracę.

Pamiętaj by to właśnie w najlepszym dla Ciebie okresie do pracy wykonywać zadania o największym priorytecie. Tylko wtedy będąc bardziej produktywnym poradzisz sobie z nimi na tyle szybko, by mieć jeszcze czas na inne zadania z listy, którą wcześniej wypisałeś.

4. Twórz swoje listy zadań z wyprzedzeniem.

Jak mawiał Jim Rohn, nie jesteś w stanie wybudować domu jeśli najpierw nie skończysz jego budowy w wyobraźni, a później na planach budowlanych. To samo można powiedzieć o Twojej „Liście zadań do zrobienia”. Po co masz trwonić czas na zastanawianie się każdego dnia rano co chcesz zrobić, skoro możesz to wiedzieć od momentu, gdy otworzysz oczy. Pamiętaj o tym by rozpisywać swoje zadania na dłuższy okres czasu. Zaczynając od dnia jutrzejszego, a kończąc na niedalekiej przyszłości. Ciekawym schematem posługuję się aplikacja any.do o której możesz przeczytać w poprzednim artykule. Wygląda on następująco: DZIŚ, JUTRO, NADCHODZĄCE (czyli przyszły tydzień), KIEDYŚ.

Gdy już wykonasz któreś ze swoich zadań, PAMIĘTAJ o tym by je przekreślić, zamazać lub zrobić ptaszka. Ja swoje cele zapisuje w papierowym kalendarzu oraz w aplikacji o której pisałem powyżej.

5. Niech Twój dzień stanie się jeszcze dłuższy.

Aby być bardziej produktywnym i robić więcej, potrzebujesz dłuższego dnia. Niestety, doba dla każdego z nas trwa tyle samo i nikt nie może jej wydłużyć. Możesz za to wydłużyć czas własnej pracy. Wiem, wiem pewnie uwielbiasz spać, kto nie lubi. Nikt jednak nie każe Ci od razu wstawać o dwie godziny wcześniej, tylko po to byś zajął się rzeczami, które i tak nie wygrają z kilku minutową, poranną drzemką. Możesz jednak wykorzystać ten czas na zadania, które wymagają od Ciebie mniej koncentracji: odpisywanie na maile, odpisywanie na forach czy czytanie internetowych artykułów.

Ja najczęściej wykorzystuje ten czas na przeglądaniu facebooka, pinteresta i innych stron na których mogę znaleźć coś co zainspiruje mnie do napisania kolejnego artykułu.

Za nami pierwsze pięć sposobów na to jak stać się bardziej produktywnym. Drugą część artykułu pojawi się na początku nowego roku. Teraz jednak możesz dać znać w komentarzach tutaj lub na G+ jak podobał Ci się dzisiejszy wpis oraz jakie techniki podnoszenia produktywności sam stosujesz.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]