|

10 sposobów by być bardziej produktywnym CZĘŚĆ II

Pomimo dostępnych dobrodziejstw techniki bycie bardziej produktywnym to coraz większe wyzwanie. Otaczają nas ze wszystkich stron, programy i aplikacje wspierające naszą wydajność, bardzo często zamiast ja zwiększać, robią dokładnie odwrotnie. Odwracając naszą uwagę od tego co jest naprawdę ważne. Efektem tego jest fakt, że czasu, którego i tak mieliśmy mało mamy jeszcze mniej a przecież zaplanowane wcześniej zadania same się nie zrobią.

Zapraszam do czytania pierwszego tekstu w tym roku. Oto druga część artykułu, którego zadaniem jest pokazanie Ci jak stać się bardziej produktywnym.

6. Zapisuj wszystko w kalendarzu.

Zawszę piszę o tym, że zadania które sobie wyznaczamy należy zapisywać. Nie musi być to kalendarz papierowy. Jeśli dobrze Ci się pracuje na dokumentach google, śmiało pracuj na nich. Jeśli używasz do tego specjalnej aplikacji, z tym również nie ma problemu. Możesz używać zwykłej kartki papieru jeśli dobrze się z tym czujesz. Ważne byś swoje zapiski robił wydajnie i nie musiał poświęcać na nie całego dnia. Dlatego tak ważne jest zapisywanie wszystkiego? Chociażby dlatego, że nie musieć trzymać tego w głowie. Po drugie, gdy już zapiszesz swoje zadanie, szansa na to, że o nim zapomnisz jest dużo mniejsza a oto przecież chodzi! Osobiście przeglądam swój kalendarz dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Wspieram się również aplikacją any.do której mogłeś przeczytać w jednym z wcześniejszych wpisów.

7. Unikaj jak ognia „wypełniaczy czasu”

Wypełniacze czasu to prawdziwe przekleństwo bycia bardziej produktywnym. Oglądanie telewizji, przeglądanie Internetu w celu jego przeglądania, wchodzenie na strony typu kwejk i przesiadywanie na nich godzinami to idealny sposób na to jak zmarnować cały dzień nie robiąc nic wielkiego. Oczywiście każdy z nas zasługuje na relaks i przyjemności, jeśli jednak w ciągu dnia mamy więcej przyjemności niż pracy, wówczas cytując klasyka: „wiedz, że coś się dzieje”.

Pamiętaj, że dobry czas na przeglądanie tego typu stron jest wtedy gdy nie masz już sił na robienie czegoś ważnego dla Ciebie albo jesteś jeszcze jedną nogą w łóżku. Ot taka mała wskazówka dla Ciebie.

8. Naucz się mówić „NIE”

Jak możesz przeczytać w jednym z cytatów projektu 5minutdziennie.pl Naucz się mówić NIE dla rzeczy dobrych, po to byś powiedzieć TAK dla rzeczy wielkich”. Każdy czegoś chce. Tym bardziej gdy jesteśmy dobrzy w tym co robimy „nękania” nie widać końca. Ilość maili, telefonów i smsów z prośbą o pomoc może przysporzyć nam bólu głowy. Jeśli dorzucimy do tego codziennie obowiązku: sprzątanie mieszkania, zakupy, wysyłanie faktur, pisanie raportów. Okazuje się, że na rzeczy „WAŻNE” zostało nam bardzo mało czasu.

Dlatego tak ważne jest by umieć powiedzieć „NIE”. Pamiętaj, że nie świadczy to o byciu niemiłym. Po prostu troszczysz się o swój czas i swoje obowiązki. Pomóc możesz przecież w innym terminie.

Bycie bardziej produktywnym nie zawsze oznacza robienie więcej.

9. Koncentruj się na jednym zadania.

Temat multitaskingu to temat o którym w internecie możesz czytać godzinami. Pamiętam, że jeden z moich pierwszych artykułów na tym blogu również dotyczył tego zagadnienia. Oczywiście robienie wielu zadań na raz ma również swoje pozytywne strony, jednak z własnego doświadczenia wiem, że wydajniej pracuje gdy moja głowa koncentruje się tylko i wyłącznie na jednej rzeczy na raz.

10. Nie pozwól rozproszyć swojej uwagi.

Pamiętaj by pracując nad czymś naprawdę dla Ciebie ważnym wycisz lub wyłącz telefon (o ile nie potrzebujesz z niego korzystać). Wyłącz również swoją skrzynkę pocztową by przychodzące co chwilę wiadomości nie odciągały Twojej uwagi. Jeśli pracujesz w domu zaszyj się w miejscu w którym nikt z domowników nie będzie Ci przeszkadzał.

W ten oto sposób dobrnęliśmy do końca pierwszego artykułu w tym roku.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]