|

4 proste zasady, którymi warto kierować się w życiu każdego dnia

Dla wielu osób pierwsze dni stycznia są początkiem czegoś nowego. Czysta kartka, na której będzie można zapisać wszystko, co tylko przyjdzie im do głowy. Szansą na stworzenie „planu od nowa”, po raz kolejny ruszeniem do przodu, okazją do wyznaczenia celów, mentalnego resetu i otworzenia nowego - 365 stronicowego rozdziału w swoim życiu.

Oczywiście wszystko po to, by był to lepszy rok naszego życia. Jednak kiedy za oknem przestaną już strzelać fajerwerki, a sylwestrowe bąbelki wyparują z organizmu, pora wracać do codziennych obowiązków. Zapominając tym samym o euforii i fanfarach, jakie towarzyszyły nam jeszcze kilka dni temu. Zapewne jak sam zauważyłeś od dawna nic nie napisałem. Potrzebowałem przerwy, chwili odpoczynku, która pozwoli mi zastanowić się jak idzie realizacja moich planów oraz rozwój samego bloga. I wyznam szczerze, kiedy tak siedziałem nad kartkami papieru i zastanawiałem się nad postępami, zacząłem przypominać sobie rzeczy, o których prawie zapomniałem. O tym, że czasem warto odpocząć, że warto cieszyć się tym, co do tej pory udało się mi osiągnąć. O tym, że wśród bliskich mogą być osoby, dla których to, co i jak mówię, ma ogromne znaczenie. Tym też chciałem się z Tobą podzielić w dzisiejszym wpisie.

Oto 4 proste zasady, którymi postanowiłem kierować się tego roku — chciałem się nimi z Tobą podzielić. To one pozwolą Ci zwolnić tempo życia i odnaleźć potrzebny balans. Czerpać tym samym więcej radości z otaczającego świata i ludzi.

Zaczynamy…

1. Pozwolę sobie złapać oddech

Ostatni miesiąc starego roku minął mi błyskawicznie. Zresztą, cały ten rok pędził jak szalony nie oszczędzając żadnego miesiąca. Początek lutego to czas, w którym uświadomiłem sobie, że jestem trochę zmęczony i potrzebuje odpoczynku.

Chcę, aby ten rok miał w sobie więcej luzu i wyglądał inaczej. Nie muszę przecież gnać każdego dnia za postawionymi sobie celami. To przecież moje życie i moje cele, dlatego też mogę z nim robić, co chcę. Co za tym idzie więcej czasu poświęcę na pracę nad własnymi emocjami i przekonaniami. Wiem, że nie każde z nich jest dla mnie wspierające, wiem jak wiele z nich wywoływało we mnie i moim najbliższym otoczeniu wiele konfliktów. Najwyższy czas to zmienić. Skoncentruję się również na tym, co daje mi najwięcej satysfakcji. Nawet jeśli nie wszystko to, co robię sprawia mi przyjemność, będę cieszył się z osiąganych przeze mnie małych rezultatów, wyników, które w dniu codziennym często umykają mojej świadomości.

2. Każde słowo dane drugiej osobie będę traktował jak obietnicę

Mówienie słów, które dla mnie wydawały się błahostką dla drugiej osoby mogły mieć ogromne znaczenie. Dla wielu z Was może być to coś oczywistego, jednak ja odkryłem to dopiero teraz. Ostatnie kilka miesięcy nauczyło mnie, by każde słowo, które pada z moich ust, każde zobowiązanie czy deklarację warto traktować tak, jakby miało ono najważniejszy priorytet. Co ważniejsze, pilnować by to, co mówię zostało przeze mnie realizowanie.

3. Zanim sięgnę po książkę, zastawie się, co wnosi ta, którą przeczytałem poprzednio.

Coraz częściej mogę znaleźć w internacie wydarzenia, które zachęcają do czytania książek. Jestem zwolennikiem takich akcji, zwłaszcza że po opublikowaniu najnowszego raportu o stanie polskiego czytelnictwa przygotowanego przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 60% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki.

Zanim jednak wpadnę w „szał czytania” postanowiłem, że zadam sobie kilka pytań:

  • W jakim celu czytam kolejną książkę?
  • Czego nauczyłem się z ostatniej przeczytanej przez siebie książki?
  • Które z tematów lub historii w poprzedniej pozycji najbardziej zapadły mi w pamięci i dlaczego?
  • W jaki sposób wykorzystam zdobytą wiedzę?

Odpowiadając sobie na te i inne pytania jesteś w stanie wybierać czytane przez siebie książki staranniej, a także „wyciągać” z nich dużo więcej informacji — wiadomości, które nie tylko zostaną Ci w pamięci na dłużej, ale i pozwolą czerpać więcej korzyści z przeczytanych przez Ciebie pozycji literatury. Szanując tym samym swój czas, czytając mniej, jesteś w stanie dowiedzieć się znacznie więcej.

4. Doceniam to, co mam

Bywało tak, że to, co kiedyś zostało mi dane, staje się czymś, co w moim mniemaniu będę miał na zawsze, czymś, co będzie przy mnie każdego dnia, będzie na każde zawołanie i wyciągnięcie ręki. Będzie czymś, czego jestem tak pewien, aż zapomnę, że mogę to stracić. W tym roku zwrócę dużo większą uwagę na to, co już mam, to, co udało mi się osiągnąć, to, co zrobiłem dla siebie w minionym roku, to, jaką skończyłem szkołę, jacy ludzie mnie otaczają. Świadomość tego, że w każdej chwili mogę to wszystko stracić, pozwala mi dawać z siebie więcej każdego dnia. Buduje też poczucie wdzięczności do tego, jakim szczęściarzem tak naprawdę jestem mając to wszystko.

To tyle na dziś. Jeśli spodobały Ci się moje postanowienia możesz śmiało z nich skorzystać. Możesz też podzielić się tym artykułem z osobami, które Twoim zdaniem mogą z niego skorzystać, zostawić komentarz lub polubić moją stronę, jeśli jeszcze tego nie zrobiły. Do zobaczenia wkrótce.


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]