|

ĆWICZENIE: Jak zbudować silną więź w grupie szkoleniowej

Jak zbudować silną więź w grupie szkoleniowej, kiedy pracujemy z nią po raz pierwszy? Prowadzenie ciekawego szkolenia do często nie lada wyzwanie. Stojąc na środku sali i wchodząc W interakcje z grupą, którą szkole zderzają się oczekiwania, które mamy wobec siebie.

 

Uczymy się wspólnego przebywania ze sobą, poznajemy swoje nawyki, ale mamy też wiele wspólnych wartości. Poświęcamy swoje weekendy i czas na rozwój, chęć zdobycia nowej wiedzy, nowych umiejętności i doświadczeń. W pewnym sensie przez te kilka lub kilkanaście godzin szkolenia budujemy kolektyw, coś wspólnego, kreując tym samym odpowiednią atmosferę, dostarczając tym samym sobie energię.

Obserwując wielu trenerów podczas szkoleń zauważyłem, że wielu z nich nie umie (bądź nie chce), choć to drugie wydaje mi się bardziej odpowiednie, zmniejszyć dystansu i stać się częścią prowadzonej przez siebie grupy. W pewnym sensie zmienić perspektywę, przełamać lody i wyjść z pozycji JA – UCZESTNICY SZKOLENIA do pozycji JA = UCZESTNIK SZKOLENIA. Bawić się razem z nimi, wspólnie śmiać, doświadczać, przekazując tym samym swoją wiedzę i umiejętności.

ĆWICZENIE: Zmiana perspektywy

Dzisiejsze ćwiczenie pomoże Ci skrócić dystans z grupą podczas prowadzonego przez Ciebie szkolenia lub jakiejkolwiek prezentacji. Pomoże Ci również w budowaniu lepszych relacji w towarzystwie, na uczelni czy innym miejscu, które będzie wymagało od Ciebie przebywania w grupie.

Zaczynamy!

- Skoncentruj przez chwilę swoja uwagę i przypomnij sobie kilka znanych Ci związków lub przyjaźni (mogą być to Twoi przyjaciele). Co Twoim zdaniem jest spoiwem, które łączy każdą z nich?

- Teraz wypisz na kartce 15 cech, które każdej z tych osób dają indywidualność, autonomie i odrębność.

- W kolejnym kroku zastanów się, co sprawia, że Ty jak i bliska bądź bliskie Ci osoby Tworzycie razem coś wspólnego i większego niż każdy z was tworzy osobno. Zapisz kolejne 15 cech, jednak tym razem skoncentruj się na rzeczach, które łączą Ciebie i innych, tworząc tym samym „was”.

Praktykuj i szukaj tego, co w was wspólne i indywidualne. Zmniejszysz dzięki temu dystans, tworząc tym samym lepsze i głębsze relacje, tak na sali szkoleniowej jak i w życiu codziennym.


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]