Konflikt, który potrafi niszczyć nasze relacje jest zjawiskiem przed którym nie zawsze da się uciec. Różnica wartości, przekonań, a także indywidualny sposób postrzegania świata, mogą prowadzić do awantur a nawet większych starć.
Zapewne nieraz w Twoim życiu miała miejsce sytuacja, w której to początkowa wymiana zdań przeradzała się w „bitwę na noże”. Niestety wielu z nas ma potrzebę udowodnienia, że jego racja jest lepsza, co często przejawia się chęcią wygrania bez względu na cenę jaką przyjdzie później zapłacić.
Bez wątpienia najwięcej konfliktów powstaje na skutej złej komunikacji. O tym jak ją poprawić, możesz przeczytać w artykule: jak poprawić swoją komunikację.
Co zrobić gdy pojawia się konflikt?
Jedno jest pewne, nie warto czekać aż z drobnych napięć przejdziemy do burzliwej wymiany zdań. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, warto byś wiedział jak się zachować. Oto kilka rad, które mogą pomóc Ci w załagodzeniu konfliktu.
- Nie pozwól by emocje podejmowały za Ciebie decyzje, ochłoń zanim zaczniesz dyskusję,
- Jasno wytłumacz na czym Ci zależy i co chcesz osiągnąć, przy okazji pytając o to samo druga osobę,
- Nie krytykuj swojego rozmówcy,
- Okaż empatię i zacznij słuchać co ma Ci do powiedzenia druga osoba.
Warto też porzucić strategię ja wygrywam, ty przegrywasz, gdyż nie prowadzi ona do rozwiązania konfliktu, a jedynie odkłada go w czasie.
Dobrym podejściem jest zastosowanie metody wygrana-wygrana, o której pisze w swojej książce Stephen R. Covey. Metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że obie strony są zadowolone z rezultatu wspólnego porozumienia, dzięki czemu nie ma w niej przegranych. Nie ukrywam, że jest to trudne do zrealizowania i poza praktyką wymaga rezygnacji z chęci wygrania za wszelka cenę. Kluczem do sukcesu jest znalezienie przez obie strony konfliktu wspólnego rozwiązania.
A kiedy spojrzysz na to z drugiej strony
Poza destrukcyjnym i negatywnym efektem jak powoduje konflikt ma on też swoją pozytywna stronę. Dzięki niemu jesteśmy w stanie „oczyścić się” z emocji jakie w sobie nagromadziliśmy. Pozwala szukać wspólnych rozwiązań, a także przywraca spokój twojego ducha. Można zaryzykować i powiedzieć, że bez niego byłoby po prostu nudno.
O czym warto pamiętać:
- Przypomnij sobie co było powodem twoich ostatnich konfliktów i jakie były przyczyny ich powstania,
- Zastanów się jakie zachowanie byłoby najlepsze gdybyś miał dziś przeżyć go po raz drugi,
- Czego byś dziś nie zrobił,
- Pomyśl przez chwilę czego dzięki tej sytuacji się nauczyłeś i co wniosła ona w Twoje życie.
Mam nadzieję, że przy następnym konflikcie będziesz bardziej świadomy tego w jaki sposób do niego doszło, a co za tym idzie, sam zdecydujesz jak chcesz go rozwiązać. Powodzenia.
Jeżeli wpis, który przeczytałeś choć trochę Ci pomógł, kliknij LUBIĘ TO i podziel się nim z innymi.