|

Pewność siebie – jak w dojrzały sposób budować jej fundamenty

Pewność siebie oraz relacja, którą przez całe życie tworzymy sami ze sobą to najważniejszy ze związków, z którym przyszło nam się mierzyć. Dlatego tak istotne, wręcz obowiązkowe jest by poznawać, rozumieć i akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy.

Mieć możliwość niezależnie od sytuacji, w której się znajdziemy, świadomie spojrzeć na nasze zachowanie, tworzone przez nas relacje, związki w które wchodzimy, emocje, które się w nas pojawiają oraz wiele innych czynników towarzyszącym nam każdego dnia. Jak inaczej wymagać zrozumienia własnej osoby przez innych skoro sami nie potrafimy zrozumieć siebie i tego, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej. Umiejętność dojrzałego budowania własnej pewności siebie, pewności opartej na akceptacji, świadomości i radości z bycia tym, kim się jest to kluczowa umiejętność w tworzeniu osobistego szczęścia. Jednak zdrowe poczucie własnej wartości nikomu z nieba nie spada i wymaga od nas pracy na wielu płaszczyznach naszego życia:

- Szacunku do siebie dzięki, któremu nie będziemy karcić siebie za każdy popełniony przez nas błąd.

Kiedy przez większość naszego życia przebywaliśmy w towarzystwie, które nami gardziło i sponiewierało, trudno jest mówić o szacunku do samego siebie. Często przez lata krzywdzącymi słowami i zachowaniami wbijano nam do głowy, że nie zasłużyliśmy, nie jesteśmy warci, że nic nie znaczymy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem z mojego punktu widzenia byłaby pomoc psychologa, często także terapia, która pomoże nam stanąć na nogi.

- Samoakceptacji dzięki, której zaakceptujemy własne niedoskonałości i słabości.

- Samoświadomości, która pozwala nam rozumieć własne zachowania i towarzyszące im emocje oraz możliwości jakie w nas drzemią.

To dzięki niej potrafimy powiedzieć za co lubimy siebie, co sprawia nam frajdę, w czym jesteśmy dobrze, potrafimy też mówić o naszych mocnych i słabych stronach. Samoświadomość pomaga nam lepiej zrozumieć nam samych. Wgłębić się w nasz własny umysł, który zaczynamy lepiej rozumieć. W budowaniu samoświadomości mogą Wam pomóc wspierające rozwój pytania coachingowe o których pisałem w jednym ze swoich artykułów.

- Empatii, która pozwala odczuwać emocje innych.

- Wiedzy o sobie, która pozwala połączyć wszystkie wyżej wymienione cechy.

Cała ta wiedza o tym jacy jesteśmy pozwala nam żyć lepiej, zdrowiej, być bardziej szczęśliwym. Daje nam także możliwość podążania naszą własną indywidualną, wyjątkową drogą. I co najważniejsze, nigdy przecież nie jest za późno, aby tą podróż rozpocząć niezależnie od wieku, tego co już potrafimy, tego gdzie żyjemy i co mamy. Uczyć się siebie poznając przy tym własne słabości.


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]