|

Poznaj Happy Planet Index, czyli Światowy Indeks Szczęścia

Znacie już Happy Planet Index (HPI)? To wskaźnik, który w porównaniu do PKB, PMI czy innych podobnych im wskaźnikom nie pokazuje w jakim tempie pod względem ekonomii rozwija się dany kraj, a koncentruje się na tym jak dobrze żyje się jego mieszkańcom.

To indeks, dzięki któremu jesteś w stanie stwierdzić w którym kraju na ziemi ludziom żyje się najlepiej. Happy Planet Index jest badany w 151 krajach na całym świecie. Wskaźnik HPI mierzy to w jaki sposób dany kraj dostarcza jego mieszkańcom zrównoważonego, szczęśliwego życia, dobrobytu oraz śladów ekologii.

Każdy z tych trzech mierzonych składników - długość życia, poziom zadowolenia mieszkańców oraz ślady ekologii tworzą przedstawiony w prosty sposób wynik: kolor zielony (dobry), kolor bursztynowy (średni), kolor czerwony (źle) przedstawiają charakterystykę danego kraju na mapach. W połączeniu z rozszerzeniem każdego z kolorów na kilka odcieni dostajemy kompleksowy przekrój wskaźnika HPI.

W jakim celu stworzono Happy Planet Index

Jak już wiesz HPI jest wskaźnikiem, który nie mierzy rozwoju ekonomicznego badanego kraju. Nie zajmuje się on produkcją, konsumpcją, stopami procentowymi oraz wszystkim tym o czym można usłyszeć w telewizjach biznesowych. Zadaniem Happy Planet Index jest pokazać obecny oraz przewidzieć przyszły poziom szczęścia mieszkańców badanego kraju. To pewnego rodzaju alternatywa dla większości zachodnich wskaźników, które koncentrując się na rozwoju zapomniały o jego najważniejszym czynniku - ludziach i ich szczęściu.

Zastanawiałem się przez chwile dlaczego kraj w którym żyje znajduje się w połowie stawki. Oczywiście można tu wiele rzeczy robić lepiej, zarabiać więcej, być bardziej życzliwym, bardziej dbać o siebie. Warto jednak pamiętać, że każda z tych zmian powinna zacząć się w nas. To od nas zależy czy zmieniając siebie wpłyniemy tym samym na otaczający nas świat czy może uczestnicząc w powszechnej zgryzocie będziemy trwać w beznadziei każdego dnia.

Poznaj Happy Planet Index, czyli Światowy Indeks Szczęścia

Poznaj Happy Planet Index, czyli Światowy Indeks Szczęścia

Poznaj Happy Planet Index, czyli Światowy Indeks Szczęścia

Więcej informacji na temat samego indeksu znajdziecie na oficjalnej stronie Happy Planet Index.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]