|

Samodyscyplina – kilka podpowiedzi na temat tego jak skutecznie ją budować

Jeśli uważasz, że jesteś osobą niezdyscyplinowaną a chciałbyś wykonywać wszystko to co powinno być zrobione, nawet jeśli nie masz na to zupełnie ochoty, ten artykuł jest dla Ciebie! Chciałbym zdradzić Tobie kilka sposobów na radzenie sobie z właśnie tym problemem – brakiem dyscypliny w Twoim życiu.

Jak zwykle – zacznijmy od Ciebie – spróbuj zastanowić się przez chwilę i odpowiedzieć sobie na pytanie - Ile razy podejmowałeś próbę rzucenia palenia, ograniczenia ilości zjadanych słodyczy, zmniejszenia ilość godzin poświęcanych na przesiadywanie przy komputerze czy tracenia czasu na rozmawianie o wszystkim i o niczym? Ile z tych prób dało Tobie wymierny efekt?

Jeśli czytałeś moje wcześniejsze artykuły na temat efektywnego działania, wiesz już na pewno, że poza dobrym planem - mam tu na myśli plany, które są dla Ciebie ambitne i wymagają większego zaangażowania - potrzebujesz jeszcze ogromnych zasobów motywacji samodyscypliny, aby nawet przy największych trudnościach, codziennej rutynie i nieskończonej ilości przeszkód pojawiających się na Twojej drodze, kierować się prosto do wcześniej wyznaczonego przez siebie punktu.

Możesz być mistrzem planowania, mieć wszystko dobrze przemyślane, jednak jeśli nie zmusisz się do regularnego działania to efekt może być naprawdę mierny a gdy przyjdzie moment ciężkiej pracy stwierdzisz, że leżenie przed TV lub rozmowa ze znajomymi da Ci dużo więcej przyjemności. Taka jest smutna prawda, więc zanim podejmiesz się kolejnej próby to musisz być pewien swojej motywacji i zdyscyplinowania.

Żeby bardziej to zobrazować - zmieniając temat na trochę bardziej motoryzacyjny – cały proces dążenia do celu jest jak wybranie się w niesamowitą podróż świetnym autem. Samochód jak ze starych amerykańskich filmów, zapakowany cały bagażnik, na dachu mnóstwo kartonów wypełnionych po brzegi. Gdy już wsiadasz, pełen ekscytacji, dzieje się coś zaskakującego - kontrolka pokazująca nam ilość paliwa pokazuje, że bak jest pusty. Jak myślisz, co w takiej sytuacji robi większość ludzi? Rezygnuje z wycieczki i wraca do domu, bo po paliwo jest za daleko, bo jest za drogie, bo już im się ode chciało, BO BO BO… Szukają wymówek, BO tak jest przecież łatwiej.

Aby temu zapobiec, szukaj powodów, dla których warto jest poczynić wysiłek i pomimo braku ‘paliwa’ - wyruszyć. Wyobraź sobie mnóstwo przygód, dobrej zabawy, ciekawych sytuacji i doświadczeń jakie możesz zdobyć – wszystko to możesz zyskać! Pamiętaj - czas i tak ucieka i tylko od Ciebie zależy czy zrobisz to właśnie teraz czy będziesz czekał na lepszy moment, który (być może) nigdy nie nadejdzie. Stań się wizjonerem i spójrz w przyszłość. Zobacz jak jedziesz w swoją ‘podróż’ a dookoła Ciebie dzieją się niesamowite rzeczy. Wystarczy przecież tylko trochę wyobraźni i to właśnie ona jest Twoim kluczem do sukcesu. Im częściej będziesz pracował ze swoją wyobraźnią, obraz tego co chcesz osiągnąć będzie stawał się coraz bardziej przejrzysty i klarowny. Dzięki temu Twoja motywacja do działania będzie wzrastać.

Jak mówi prawo siania i zbierania - nie oczekuj planów jeśli nić nie posadziłeś. Im więcej dasz z siebie tym więcej korzyści będziesz miał w przyszłości. Zacznij pracować trochę mądrzej, ciężej i dłużej a efekty nie będą kazały długo na siebie czekać.

Przypomina to wybór pomiędzy obiadem a deserem. Wielu wybierze deser jako pierwszy, jednak jeśli wpakujesz w siebie duże ilości cukru czy na pewno wpłynie to pozytywnie na Twoje ciało i umysł? Czy po jego zjedzeniu będziesz miał taką samą ochotę na obiad? Nikt nie mówił, że osiągnięcie celu będzie łatwe i przyjemne – to byłoby zbyt proste. Dlatego czasem będziesz musiał zrezygnować z pucharka pysznych lodów na rzecz zdrowego kurczaka z warzywami. Jednak pamiętaj, że nagroda jaką otrzymasz za włożony wysiłek, będzie niewspółmiernie bardziej satysfakcjonująca niż zapchanie się deserem.

Dzięki samodyscyplinie, podjęcie decyzji aby zająć się tym co jest trudne i zmusić się do ciężkiej pracy, zniesienie wielu wyrzeczeń i poświęceń, jest zdecydowanie prostsze, jeśli na horyzoncie widzisz nadchodzące owoce swojej ciężkiej pracy. Nie wiem czy wiesz, ale nauka nowego nawyku zajmuje średnio trzy tygodnie. Po tym czasie ta okropna i żmudna czynność, która na początku sprawiała Ci tyle kłopotu i przyprawiała o ból głowy, wejdzie Ci w nawyk. Zatem jeśli założysz, że przestajesz np. słodzić herbatę cukrem, po około 3 tygodniach, nie powinno stanowić to dla Ciebie już takiego problemu. Kubki smakowe przyzwyczają się do goryczki a Ty dostaniesz nagrodę w postaci chociażby zdrowszych zębów (oczywiście podaję tu tylko przykład, Ty sam najlepiej znasz swoje pragnienia i cele, które pragniesz osiągnąć). Zacznij pracować nad tym co ważne. Możesz tylko zyskać!

Pracuj stopniowo i nad rzeczami, które mają dużą szanse powodzenia. Bądź realistą – jest mało prawdopodobne, że w ciągu tygodnia zrzucisz trwale 10 kg, ale już w ciągu 2-3 miesięcy – owszem. To samo tyczy się np. sprzątnięcia garażu – już sama wizja spędzenia całego dnia w tym bałaganie odbiera Ci chęć do życia. Jednak jeśli każdego dnia, bądź regularnie co weekend, poświęcisz chwilkę na ogarnięcie tematu, to po pewnym czasie zauważysz, że możesz spokojnie przejść, nie narażając się na ryzyko złamania nogi czy na lawinę kartonowych pudeł lądujących na Twojej głowie. Takie małe sukcesy będą powodowały w Tobie jeszcze większą chęć by zabrać się za coś naprawdę trudnego (według Ciebie) i wymagającego. Wszystko to będzie paliwem, dzięki któremu Twoja podróż będzie nabierała tempa. Wszystko to zależy tylko od Ciebie i nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Podejmiesz wyzwanie?

Jeżeli wpis, który przeczytałeś choć trochę Ci pomógł, kliknij LUBIĘ TO i podziel się nim z innymi.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]