|

Steve Jobs – Walter Isaacson (Recenzja)

Nawet jeśli nie należysz do miłośników produktów marki Apple, warto abyś sięgnął po tę biografię. "Steve Jobs" autorstwa Waltera Isaacsona jako jedyna z wielu wydanych po jego śmierci biografii została napisana przy współpracy z samym Jobsem.

Steve Jobs - Walter Isaacson (Recenzja)

Na podstawie dziesiątek wywiadów z bohaterem, opowieści pracowników, konkurencji, przyjaciół oraz rodziny Steve'a, autor stworzył ciekawy obraz bohatera, którego lepiej miała okazję poznać jedynie garstka bliskich mu osób. Ta wciągająca, siedmiuset stronicowa opowieść to pełna wzlotów i upadków historia Twórcy przedmiotów, które dziś można znaleźć nawet w najbardziej egzotycznych miejscach na całym świecie.

W czasach, kiedy społeczności całego globu goniły za zbudowaniem swoich cyfrowych gospodarek, Steve Jobs stał się ikoną tamtych czasów, żyjącą legendą i wizjonerem tworzącym rzeczy na pozór niemożliwe. Ukształtował tym samym nową rzeczywistość, łącząc nowoczesne technologię wraz z wizją własnej przyszłości i stworzył firmę, która stała się religią XXI wieku.

Początki Apple Computer

Historia Steve'a Jobs'a rozpoczyna się w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to jego matka Joanne Schieble dowiaduje się, że jest w ciąży. Perypetie związane z adopcją małego Steve sprawiły, że niedługo po swoim urodzeniu trafił on do rodziny Clary i Paula Jobsów, prostej pary ze średnim wykształceniem mieszkającej w San Francisco. Aby zapewnić swojemu dziecku możliwość studiowana, co było też jednym z warunków adopcji małego Steve, rodzina przenosi się do kolebki nowoczesnych technologii, mieszczącej się w Dolinie Krzemowej Mountain View. Już jako nastolatek mały Steve przejawiał wiele cech indywidualisty i introwertyka. W latach późniejszych, Jobs zaczął popadać w jeszcze większe skrajności. Zafascynowany religiami wschodu, zostawił Reed College i wyruszył w podróż do Indii by szukać tam natchnienia oraz oświecenia duchowego. Wracając jako buddysta zaczął chodzić boso, stał się frutarianinem oraz ograniczył swoją higienę osobistą. W tym samym czasie wraz ze swym kolegą Steve'm Wozniakiem uczęszczali na spotkania klubu komputerowego, tworząc firmę Apple Computer.

Isaacson z niezwykłą starannością połączył osobiste życie Jobs’a wraz z wieloma historiami dziejącymi się w Apple, budując tym samym niezwykły opis tego jak za czasów życia jego twórcy funkcjonował gigant z Cupertino.

Doskonałość i prostota w każdym calu

steve jobs

Tworząc swoje projekty Steve kierował się przede wszystkim prostotą i minimalizmem, co na początku ery kanciastych komputerów osobistych było czymś niespotykanym. Jobs rozumiał, że oferowane przez niego produkty muszą być wyjątkowe, może właśnie dlatego w jego podejściu nie było nic nadzwyczajnego. Twórca Apple miał w sobie wiele skrajności, które sprawiały, że życie z nim było trudne i często wyprowadzało z równowagi. Każdy z jego produktów musiał być prosty w obsłudze oraz dopracowany do perfekcji. Prowadziło to jednak do setek konfliktów i opóźnień w projektach. Można by przypuszczać, że to właśnie dzięki takiemu myśleniu i podejściu do pracy, w pierwszej połowie lat 80 światło dzienne ujrzał flagowy projekt marki - Macintosh.

Jak na tamte czasy była to prawdziwa rewolucja w dziedzinie komputera osobistego. Macintosh jako pierwszy posiadał elementy interfejsu graficznego, miał także w zestawie monitor wraz z klawiaturą i myszką. Prawdopodobnie to dzięki swojej kompleksowości i prostocie w użytkowaniu odniósł tak znaczący i ogromny sukces.

Steve Jobs - kapryśny wizjoner

Steve Jobs należał do osób bardzo wymagających, tak względem swoich pracowników jak i siebie. Efektem tego był pracoholizm oraz jak sam twierdził jego późniejsze problemy zdrowotne. Życie prywatne również nie zawsze układało się zgodnie z przyjętym przez społeczeństwo szablonem. Nie należał do osób, które poświęcały wiele czasu swojej rodzinie. Można było go jednak zaliczyć do osób oschłych i mało empatycznych. Dużym wyzwaniem dla niego było też nawiązanie więzi z dziećmi, które miał z Laurene Powell. Tutaj warto podkreślić, że ona jako jedna z niewiele osób tolerowała jego zachowanie, burzliwy nastrój oraz częste zmiany humoru.

Pierwszych problemów ze zdrowiem Steve doznał w 2004 roku, kiedy zdiagnozowaniu u niego raka trzustki. Musiało minąć wiele miesięcy aby Jobs, nieufnie podchodzący do klasycznej medycyny dał się namówić na operację. Swoją pierwszą bitwę wygrał, niestety kilka lat później choroba powróciła by pod koniec 2011 roku wygrać wojnę z wizjonerem branży komputerowej jakiego świat do tej pory nie widział.

Biografia Steve Jobsa to jedna z tych książek, którą warto przeczytać ze względu na imperium, które zbudował, jego wizję oraz niecodzienne podejście do projektowania. To prawie 700 stron inspiracji działające na wyobraźnie i pozwalające naładować własne baterie.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]