|

Wszystko o czym marzysz ma przecież dwie strony medalu

Nadzieja to oczekiwania, które towarzyszą nam od najmłodszych lat. Każdego dnia, podczas rozmów, starając się o prace czy nawet w barze, stanowią one nieodłączny element naszej egzystencji. Co się jednak dzieje, gdy nie zostają spełnione? Czy ich posiadanie ułatwia nam życie? A może są one tylko zapalnikiem, który w momencie niepowodzenia jeszcze bardziej wywołuje w nas złość? Na te i wiele innych pytań postaram się opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Ile czasu tygodniowo poświęcasz na to, aby zastanowić się, co tak naprawdę ma dla Ciebie znaczenie? Czy miejsce, w którym się znajdujesz jest miejscem, w którym chcesz być? Czy to, co robisz sprawia Ci satysfakcję i masz z tego ogromną frajdę? Dlaczego Twoje oczekiwania są takie a nie inne i czego tak naprawdę chcesz od życia.

Próbowałeś kiedyś kierować się powiedzeniem „niczego nie oczekuj, wszystkiego się spodziewaj”? Żyć bez oczekiwań i akceptować świat takim, jaki jest w danym momencie. Jak mogłoby wyglądać Twoje życie, gdybyś codziennie kierował się tą zasadą? Co mogłoby się zmienić i jak miałoby się Twoje samopoczucie, które przecież nie raz na skutek oczekiwań ucierpiało.

Sprawdźmy to zatem na kilku przykładach.

Jestem pewien, że nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której spodziewając się jednego, zostałeś zaskoczony czymś zupełnie innym, czymś, co nie zawsze wywoływało uśmiech na Twojej twarzy. To przecież oczywiste, sam miałem w swoim życiu mnóstwo takich historii. Jednak czy brak oczekiwań w celu uniknięcia zawodu, byłby lepszym rozwiązaniem? Sprawdźmy pierwszą sytuację:

Załóżmy, że czekasz na wyniki projektu, nad którą pracujesz od dłuższego czasu. Włożyłeś w niego dużo pracy, więc jest prawie pewne, że wszystko będzie dobrze. Niestety plany legły w gruzach i problemy, które na początku wydawały się mało istotne, sprawiły, że tym razem się nie udało. Frustracja i złość towarzyszące już od kilku dni teraz sprawiły, że wychodzisz z siebie. Dodatkowo mocno dezorganizując Ci dni, a także utrudniając funkcjonowanie w społeczeństwie, które dość często obrywa od Ciebie po uszach.

W tym przypadku brak wyczekiwania na dobry rezultat z jednej strony zmniejszyłby negatywne emocje, które powstają na skutek niepowodzenia. Jednocześnie ich brak pozbawiałby nas również motywacji do działania. Skąd czerpalibyśmy siłę, gdyby nie świadomość, że na końcu drogi czeka nasz nagroda. Tym bardziej, w jaki sposób „wizja obojętności” inspirowałaby nas do robienia kolejnego kroku naprzód.

Sprawdźmy kolejną sytuację:

Właśnie poznałeś nową osobę, dawno kogoś tak fajnego nie spotkałeś. Świetnie wam się rozmawia, nie pamiętasz już, kiedy po raz ostatni tak długo „wisiałeś” na telefonie. Wszystko układa się pięknie, aż pewnego dnia SZOK! Jak on mógł się tak zachować? Mimo tych kilku tygodni znajomości, wydawało Ci się, że znacie się naprawdę dobrze. Nawet przez chwile nie przeszło Ci przez głowę, że coś takiego mogło mieć miejsce.

No cóż takie życie. Często zapominamy, że oczekiwaniom często towarzyszą pewnego rodzaju zachowania. Zachowania, które potrafią zaburzyć nam odbiór świata takim, jaki jest naprawdę. Czy kierując się zasadą „niczego nie oczekuj, wszystkiego się spodziewaj” tego typu postępowanie miałoby miejsce? Oczywiście, że nie. W jaki sposób, skoro braliśmy tylko to, co dostaliśmy od drugiej osoby. Bez złudnych historii na jej temat, zbędnych idealizacji na samym początku relacji. Czysta kartka, zapisywana tylko prawdziwymi historiami, nie tymi, które powstały w Twojej głowie.

Pisząc ten artykuł przyszła mi na myśl historia, którą przeczytałem w jednej z książek. Opowiada ona historię liska, który oczekiwał, że po zrzuceniu zimowych zapasów tłuszczu, stanie się atrakcyjny i będą się za nim oglądały lisice. Krótka bajka w prosty sposób opowiadająca tak często powtarzany schemat. Jednak czy oczekiwania, które miał lisek były realne. Przecież nie on decydował o tych wszystkich spojrzeniach. Co mogłoby się stać, gdyby historia, którą stworzył sobie w głowie nie zostały spełnione. Czy gdyby, jedynym powodem, dla którego chcesz schudnąć, byłoby oczekiwanie, że dzięki temu staniesz się bardziej atrakcyjny, byłoby to dla Ciebie wystarczająco motywujące? Jak jednak byś się czuł, gdyby nikt nie zauważył efektów Twojej ciężkiej pracy. Czy i w tym przypadku warto oczekiwać wyimaginowanych rezultatów?

Kolejnym przykładem, który tak często spotykamy. Przypuszczam, że każdy z was sprawdził go na sobie. Jest oczekiwanie granie w loteriach. Niech to będzie Lotto. Jak to możliwe, że gra w nią tyle ludzi, jednocześnie zdając sobie sprawę z prawie zerowej szansy na wygraną. Osobiście spotkałem kiedyś kobietę, która każdego dnia wracając z pracy miała ze sobą plik zdrapek, które sukcesywnie drapała z nadzieją wygranej. Prawdziwa samonakręcająca się spirala, która w momencie porażki sprawia, że nie licząc się z kosztami kupujemy kolejne kupony z cicha nadzieją, że tym razem się uda. Przecież każdy z nas miałby dużo większe szanse zdobycia takich pieniędzy, jeśli tylko postanowiłby je zdobyć i stopniowo do tego dążył kierując się jedynie własnymi zdolnościami.

Wszystko przecież ma dwie strony medalu

Jak widzisz oczekiwania, które mamy wobec siebie bądź innych, nie zawsze przynoszą nam same korzyści. Jednak czy kierując się powiedzeniem „spodziewaj się wszystkiego, niczego nie oczekuj” udałoby się nam odzyskać trochę wolności i spokoju? Przestać żyć bajkami i zacząć brać świat takim, jaki jest naprawdę. Odkrywać ludzi, ciesząc się na samą myśl poznania ich lepiej. Bez budowania zbędnych uprzedzeń i obaw które tak często posiadamy.

Co jednak stałoby się z tą „tajemniczą siłą”, dzięki której jesteśmy w stanie osiągnąć tak wiele. Czy bez oczekiwań potrafilibyśmy w taki sam sposób dążyć do realizacji swoich marzeń albo budować niesamowite związki oraz wspaniałe przyjaźnie? Warto pamiętać, że i tutaj nie ma złotego środka, dzięki któremu będziesz w stanie rozwiązać wszystkie napotkanie problemy. Jednocześnie wiedza, którą dziś zdobyłeś, daje Ci kolejny świadomy wybór, w jaki sposób chcesz postępować. Miej to na uwadze poznając nowych ludzi, rozmawiając z partnerem lub po prostu dobrze się bawiąc. Powodzenia!


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]