|

Wystąpienia publiczne nie muszą być nudne – kilka prostych wskazówek

Coraz częściej mamy świadomość, że umiejętne prezentowanie innym własnych racji, przemyśleń czy pomysłów na biznes bywa kluczem do wielu naszych przyszłych sukcesów.

Już jako dzieci uczyliśmy się występować publicznie. Na przedszkolnej scenie wcielaliśmy się w różne bajkowe rolę, opowiadaliśmy wierszę czy śpiewaliśmy piosenki. W domu przed telewizorem tańczyliśmy do ulubionych teledysków mając przy tym mnóstwo frajdy i uciechy. Nie było w nas jeszcze wstydu, nie przeszkadzało nam również to, że obok siedzą rodzice, ciotki i wujkowie. Dla większości z nas była to świetna okazja do zabawy i uczenia się czegoś nowego. Nie zastanawialiśmy się wówczas czy dobrze wypadniemy, czy ktoś będzie oceniał to, w jaki sposób zaakcentujemy odpowiednie sylaby. Nie zależało nam też na tym, aby powiedzieć coś mądrego, w końcu i tak nikt nie wziąłby nas za głupców.

wystąpienia publiczne

Twoje prezentacja to coś więcej niż potok słów wypowiadany w jednym zdaniu

Kilka lat później, kiedy trafimy już do szkolnej ławy, łatwość i luz z jakimi kiedyś występowaliśmy na scenie znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Otoczeni znajomymi oraz przyjaciółmi za każdym razem zostajemy poddani próbie i zastanawiamy się czy aby na pewno to, co powiedzieliśmy było mądre. Kłębiących się przekonań na swój własny temat mamy już setki, nasza pewność siebie także już dawno straciła na werwie. Wystarczy, więc drobne niepowodzenie, mała pomyłka zdarzająca się każdemu, aby na lata wzbudzić w sobie poczucie, że wystąpienia publiczne nie są dla nas.

Piotr Szumiło podczas Upgrade Your Speaking

Piotr Szumiło podczas Upgrade Your Speaking

Co zatem zrobić, aby wyzbyć się poczucia lęku i w czasie debiutu na scenie, kiedy patrzy na nas dziesiątki bądź setki osób, nie zemdleć ze strachu? Po ponad ośmiu miesiącach współtworzenia Upgrade Your Speaking (cyklu wydarzeń, podczas których uczymy innych jak dobrze prezentować się i występować publicznie) oraz wielu przeprowadzonych szkoleniach, chcę podzielić się z Wami swoim doświadczeniem i kilkoma spostrzeżeniami, które pomogą opanować strach i odpowiednio przygotować się do wyjścia przed słuchaczy.

1. Zanim zaprezentujesz się publicznie, zastanów się co chcesz powiedzieć oraz ile to zajmie czasu.

Zdefiniuj cel swojego wystąpienia. Temat, który może pasjonować Ciebie wcale nie musi być interesujący dla Twoich słuchaczy. Aby nie zanudzić ich na śmierć zastanów się, jakie emocje chcesz wywołać. Pokazywanie suchych faktów i cyfr może być istotne na zebraniach zarządu jednak w innych sytuacjach niekoniecznie się sprawdza.

Odpowiednie przygotowanie przed wystąpieniem to moim zdaniem jeden z ważniejszych elementów, który decyduje o naszym powodzeniu bądź niepowodzeniu na scenie. Zwłaszcza podczas debiutu warto poświęcić więcej czasu na to, aby przećwiczyć wszystko to, o czym chcemy powiedzieć. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet dobrze znany mi temat w momencie pojawiąjącego się stresu może zakneblować usta. Wówczas trudno jest wydusić z siebie jakiekolwiek słowo, patrząca na Ciebie widownia czeka zniecierpliwiona, a Ty stresujesz się coraz bardziej.

Kolejnym istotnym elementem dobrej prezentacji, na który warto zwrócić uwagę – to czas jej trwania. Nasze wystąpienie nie powinno być dłuższe niż zakładamy, nie powinno być także krótsze niż przewidziano. Dlaczego? Wielokrotnie podczas UYS spotkałem się z sytuacją, w której prelegenci zamiast dobrze wykorzystać dziesięć minut przeznaczonych na swoją wypowiedź, potrafili przeciągać ją do piętnastu, a nawet dwudziestu minut. Coś takiego krzyżuje plany organizatorom, może niepotrzebnie wydłużyć całe spotkanie (ku irytacji uczestników) lub zabrać cenny czas przeznaczony np. na przerwę czy kolejne wystąpienie. Prezentacja zbyt krótka sprawi wrażenie, że temat nie został wystarczająco wyczerpany. Publiczność może mieć wrażenie, że nie wszystko zostało dopowiedziane. Podsumowując:

- Zdefiniuj cel, jaki chcesz osiągnąć za pomocą swojego wystąpienia
- W zależności od tego ile czasu potrzebujesz, odpowiednio się do niego przygotuj
- Pamiętaj o ustaleniu ram czasowych

Aleksander Dudek podczas siódmej edycji Upgrade Your Speaking

Aleksander Dudek podczas siódmej edycji Upgrade Your Speaking

2. Stań się jak najbardziej naturalny

Uważam, że żyjemy w niesamowitych czasach. Powszechny dziś dostęp do internetu, za pomocą tylko kilku kliknięć, może dać nam odpowiedzi na prawie wszystkie nurtujące nas pytania, a to z kolei najprostsza drogą do tego, aby stać się specjalistą w prawie każdej dziedzinie. Posiadana przez nas wiedza, znajomość tematu w którym się wyspecjalizujemy pozwoli nam poczuć się pewniej na scenie. Spokój ducha wynikający z tego, że możemy czuć się najbardziej kompetentnymi osobami w danej tematyce na sali, sprzyja naszej naturalności.
Jednak sama wiedza to nie wszystko. Ważnym elementem w budowaniu naturalności scenicznej jest praktyka. To dzięki niej po dziesięciu wystąpieniach poziom naszego stresu nie wymyka się spod kontroli na widok patrzących na nas oczu.

Pamiętaj też o używanym przez siebie słownictwie. O ile nie należysz do grona inżynierów kosmicznych staraj się mówić tak by każdy mógł Cię zrozumieć. Nie sztuką jest mówić coś mądrego, jeśli tylko Ty jesteś w stanie to zrozumieć. Prosty język daje Ci możliwość bycia zrozumianym tak przez innych ekspertów, ale i ludzi nieznających się na temacie. W prostocie tkwi ogromna moc, warto to wykorzystać.

3. Nawiąż relację ze swoimi słuchaczami

Ile razy trafiliście na prezentację, z której jedyne, co pamiętacie, to to, że była nudna? Ludzie to istoty emocjonalne, dlatego kiedy przyjdzie im słuchać nudnego bełkotu możecie mieć pewność, że szybko odlecą gdzieś myślami lub najzwyczajniej w świecie zasną.

Dobrym sposobem na wywoływanie emocji podczas prezentacji jest opowiadanie własnych historii. Uwielbiamy słuchać różnego rodzaju opowiadań i zdarzeń, zwłaszcza tych z życia mówcy. Swoje Swoją prezentację możecie, zacząć na przykład od słów: „Opowiem wam dziś trzy historie…”. Właśnie w taki sposób jedną ze swoich wypowiedzi rozpoczął Steve Jobs – do dziś jest to jedno z bardziej inspirujących wystąpień, jakie miałem okazję oglądać.

Świetnym sposobem, aby ożywić publikę będzie pokazanie czegoś niecodziennego. Jeśli opowiadamy o technologii możemy pokazać obecne osiągnięcia w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości (dla wielu to nadal nowość). Śmieszne koty oraz memy to także ciekawy element, który urozmaici naszą prezentację.

Informacja zwrotna od uczestników to duża wartość dla każdego z mówców

Informacja zwrotna od uczestników to duża wartość dla każdego z mówców

4. Zakończ wystąpienie tak, jak kończą się dobre amerykańskie seriale

Nie wiem jak Wam, ale mnie wielokrotnie zdarzyło się wciągnąć w seriale na długie godziny. Może, dlatego nie oglądam ich zbyt często. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli ostatnie 30 sekund odcinka potrafi wzbudzić w nas takie emocje, że pierwszą rzeczą, jaką robimy po jego obejrzeniu to włączenie kolejnego.
Tak też próbujcie zakańczać waszą prezentację. Niech wasze ostatnie zdanie poruszy słuchaczy wzbudzi emocje, które na długo pozostaną w pamięci. Jeśli będzie taka potrzeba podnieście głos, użyjcie świateł, dźwięków lub muzyki. Wszystko leży w waszych rękach.

Jeśli chcecie się z nami spotkać, posłuchać tego co inni mają do powiedzenia bądź sami stanąć przed publicznością, zapraszam już dziś na nasze wydarzenia.

SZCZECIN, Poniedziałek 5 maja - zapisz się!
WARSZAWA, Wtorek 31 maja - zapisz się!


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]