|

W jaki sposób zarządzanie ryzykiem może nam pomóc w osiąganiu własnych celów CZĘŚĆ II

Zarządzanie ryzykiem to w większości przypadków sztuka określenie trudności, które mogą się pojawić na Twojej drodze w rozwoju osobistym.

Jak mogłeś przeczytać w pierwszej części wpisu o świadomym podejmowaniu ryzyka, ryzyko to niepewne zdarzenie lub ich zbiór, które w przypadku wystąpienia znacząco wpływają na osiągnięcie naszych celów. Skoncentrowałem się wówczas na podaniu Tobie korzyści, jakie można uzyskać stosując się do wymienionych zasad. Tym razem zajmę się opisaniem cyklu, który pojawił się w pierwszej części artykułu.

Widzisz, że świadome zarządzanie ryzykiem stanowi pewnego rodzaju proces. Schemat, który znajduje się powyżej, krok po kroku prowadzi Cię przez cztery kluczowe obszary, jakie należy mieć na uwadze w określaniu ryzyka oraz wdrażaniu reakcji z nim związanych. Zajmijmy się zatem ich analizą:

W jaki sposób można identyfikować ryzyko

Identyfikację zagrożeń, jakie mogą pojawić się w Twoich projektach rozpocznij od ustalenia celu oraz zakresu prowadzonego przez Ciebie przedsięwzięcia. Jest to ważne, gdyż dzięki temu stworzysz „ramy” w jakich będziesz działał. W przeciwnym wypadku mógłbyś działać w obszarach, które Cię nie dotyczą i tracić w ten sposób ogromne ilości czasu. W momencie, gdy cele i zakres Twoich prac będzie już ustalony pora przejść dalej i zabrać się za identyfikację zagrożeń i okazji oraz szans ich wystąpienia. Możesz to zrobić sam lub użyć technik grupowych takich jak burza mózgów czy technika grup nominalnych. Ważne jest byś zdefiniował ich jak najwięcej.

Gdy ryzyko jest już zapisane, najwyższa pora, aby określić wpływ jego działania. Pomoże Ci w tym technika, która wykorzystuje (R)yzyko, (P)rzycznę oraz (S)kutek jaki niesie ze sobą połączenie dwóch poprzednich elementów. Oto przykład:

(P) Weekendowy wyjazd nad morze (R) sprawi, że zabraknie mi motywacji do nauki, to natomiast może skutkować (S) niezdaniem nadchodzącego egzaminu.

Dzięki zastosowaniu tej metody będziesz wiedział jak duże szanse lub konsekwencje niesie ze sobą poszczególne ryzyko. Pozwoli Ci to przejść do kolejnego kroku tj. określenia wartości oczekiwanej, a więc siły oddziaływania każdego z nich.

W jaki sposób można oceniać własne możliwości

Skoncentrujmy się teraz na ocenie tego co udało Ci się ustalić we wcześniejszym etapie. Przydatne tu będzie bardzo proste narzędzie pozwalające na ocenę wartości oczekiwanej, o której wspomniałem wcześniej. Wystarczy, że zastosujesz następujący wzór:

Prawdopodobieństwo x Wpływ = Wartość Oczekiwana

Gdy wartość oczekiwana poszczególnego ryzyka będzie już znana, pora na kolejny krok i umieszczenie ich na tzw. macierzy prawdopodobieństwa.

risk

Forma zaprezentowanej macierzy prawdopodobieństwa jest tylko przykładem. Sam zdecyduj jak dokładne ma być narzędzie. Czynność ta pozwoli Ci na dokładniejszą ocenę tego, na co najbardziej powinieneś zwrócić uwagę w swoich działaniach. Pamiętaj także, że wykorzystując metodę 80/20 zwaną też zasadą Pareto koncentruj się na tych elementach, które mogą mieć największy wpływ na realizację Twoich celów.

Planuj i wdrażaj

Określiłeś już ryzyko, prawdopodobieństwo jego wystąpienia a także konsekwencje jakie ze sobą niesie. Przyszła więc pora na ustalenie reakcji w przypadku ich występowania.

Osobiście uważam, że jest to jeden z ważniejszych elementów jakie należy wykonać. Dla mnie jest to pewnego rodzaju „plan B” w przypadku problemów, które mogłyby się pojawić. Oczywiście zaplanowanie wcześniejszych działań pomoże zaoszczędzić nam dużo stresu w przypadku, gdyby coś poszło nie tak. Wskazówki, w jaki sposób planować i wyznaczać cele, znajdziesz w wielu wcześniejszych wpisach, jakie zamieściłem na blogu i do których przeczytania Cię zachęcam.

Warto również byś kontrolował i wykonywał wcześniej zaplanowane działania. Z praktyki wiem, że nie zawsze to nad czym pracowałem było przeze mnie później wykorzystywane. Dlatego też zachęcam Cię do zastanowienia się nad tym, czy to co obecnie planujesz będzie dla Ciebie przydatne. Na koniec dzisiejszego wpisu powtórzę to, o czym mówiłem już w pierwszej części tego artykułu. Pamiętaj, że poznane dziś techniki to tylko jedne z wielu narzędzi, które w tym wypadku mają pomóc Ci osiągnąć cel. Natomiast Twoim zadaniem jest dostosowanie ich do Twoich bieżących potrzeb. Powodzenia!


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]