|

Zasada T.E.A.M czyli o tym jak dobry lider może zdziałać dużo więcej

O tym, że razem można więcej wiem już od dawna. Pracując nad coraz większą ilością projektów, po raz kolejny przekonałem się, że zgrany i zorganizowany zespół może osiągać naprawdę wiele. Wspólna pasja, wizja i cel sprawiają, że praca po wiele godzin dziennie jest ogromnym wyzwaniem. Z drugiej zaś strony stanowi ogromne źródło satysfakcji i dumy, gdy widać efekty wspólnej pracy.

Aby jednak osiągać takie wyniki niezbędny jest nam zespół z prawdziwego zdarzenia. Jak więc stworzyć drużynę, która będzie w stanie sprawnie funkcjonować i wytrzyma „burze”, które prędzej czy później pojawią się na horyzoncie? Dzieląc się z wami obserwacjami i doświadczeniem skoncentruje się na opisaniu kilkunastu cech i działań, które mogą wam pomóc.

Zanim zaczniesz budować zespół, warto byś poświęcił chwilę i zastanowił się, kogo tak naprawdę szukasz oraz jakie cechy powinny wchodzić w skład Twojej drużyny. Jak można przeczytać w wielu książkach i opracowaniach na temat budowania zespołu, idealny team stanowi połączenie: zaangażowania, kreatywności, różnorodności, współpracy a także lidera z krwi i kości, który będzie w stanie zapanować nad tak różnymi temperamentami.

Zatem przywódcą należy się urodzić, czy wystarczy opanować pewne zachowania i umiejętności, które sprawią, że się nim staniemy? To pytanie do dziś dla wielu badaczy jest pytaniem pozbawionym jednoznacznej odpowiedzi. Predyspozycje oraz potencjał do bycia przywódcą widoczny jest u niektórych osób bardziej - oczywiście, jak w każdej innej dziedzinie. Na szczęście mieszanka różnorodnych cech, zachowań oraz indywidualny sposób postrzegania świata sprawiają, że każdy z nas posiada w sobie potencjał do rozwoju tych umiejętności. O jakich umiejętnościach mowa? Badania prowadzone na całym świecie pokazały, że kluczem do budowania potencjału przywódczego są cztery następujące cechy:

4 cechy skutecznego lidera:

team

  • Wytrwałość, która opiera się głównie na zaangażowaniu i dążeniu do wcześniej wyznaczonego celu. To także determinacja, która sprawia, że „rasowy” lider jest w stanie zaangażować się w dane przedsięwzięcie w sposób ponadprzeciętny. Rezygnując niekiedy z przyjemności w krótkim okresie czasu na rzecz realizacji powierzonych mu zadań. Cecha ta także ułatwia mu radzenie sobie z wyzwaniami, które często pojawiają się na jego drodze.

  • Odwaga rozumiana jako świadome przyjmowanie odpowiedzialności za podejmowane decyzję oraz działania, które nie zawsze mogą zostać zrealizowanie z pozytywnym efektem. Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach nietypowych, wymagających elastyczności. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to także cecha pozwalająca nam „wejść” w nieznane, celem poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań. W pewnym sensie jest to opuszczania strefy komfortu i szukania na nieznanym dotychczas obszarze.

  • Optymizm dzięki któremu nawet w najtrudniejszych chwilach lider jest w stanie dostrzec coś pozytywnego. Wiara w to, że pomimo porażek i złego nastroju otaczających go osób zawsze istnieje rozwiązanie. Głębokie przekonanie w to, że sukces prędzej czy później pojawi się na horyzoncie.

  • Ambicja, która pozwala wyznaczać i osiągać cele, które dla wielu wydają się nieosiągalne. Ciągłe podnoszenie poprzeczki dzięki, której jakość pracy tak lidera jak i zespołu wzrasta. Ambicja sprawia, że lider ciągle się doskonali. Uczestniczy w kursach, seminariach a czytanie książek nie jest mu obce. A dzięki optymistycznemu podejściu do świata nawet największe wyzwania są dla niego czymś „nadzwyczajnym” i „wyjątkowym”.

Wymienione wyżej cechy można nazwać elementarnymi, gdyż to one powinny stanowić fundament do budowania kolejnych umiejętności prawdziwego lidera. Dopiero połączenie motywacji, wyznawanych wartości i przekonań, umiejętności i wiedzy tworzy wyjątkową mieszankę, która charakteryzuje prawdziwego przywódcę.

Nasz lider został już opisany, zajmijmy się więc tworzeniem zgranego zespołu, zwracając uwagę na następujące działania:

Poznaj siebie i zespół czyli zanim przystąpisz do działania miej świadomość tego w czym jesteś dobry oraz nad czym jeszcze musisz popracować. Daj się poznać członkom zespołu jak i sam poznaj ludzi z którymi przyjdzie Ci pracować w najbliższym czasie. Spotykaj się z nimi regularnie, wykonuj telefony, rozmawiaj, bierz udział w telekonferencjach po to by pokazać, że zespół, którym kierujesz nie jest Ci obojętny.

Pozwól działać innym rozumiane jako zaangażowanie każdego z członków projektu tak by identyfikował się on z zadaniami i decyzjami które wykonuje i podejmuje. Aby jednak tak się stało lider musi dać swojej grupie swobodę podejmowania działań. Musi jej ufać i wierzyć w to, że zadania, które realizują są wykonywanie sumiennie i dobrze. Pamiętaj, że jako osoba odpowiedzialna za zespół, musisz pomóc w osiągnięciu założonych wcześniej celów. Nie przeszkadzaj i nie utrudniaj pracy poprzez wymyślanie skomplikowanych zasad i reguł, które tylko Ty rozumiesz.

Posługuj się prostym językiem czyli moim zdaniem jedno z najważniejszych działań, które odpowiada za skuteczną komunikację w zespole. Wplatanie w co drugie słowo zwrotów, których nikt nie rozumie lub używanie skrótów bez ich wcześniejszego wytłumaczenia nie ułatwia współpracy. Co więcej często wprowadza zamieszanie i sprawia, że komunikat jest niezrozumiały i nieczytelny. Im prostszych słów użyjesz tym większą masz szansę na to, że to co chcesz przekazać zostanie odebrane prawidłowo. Pamiętaj także by korzystać z parafrazy. To dzięki niej będziesz w stanie uzyskać od rozmówcy potwierdzenie, że oboje rozumiecie komunikaty w taki sam sposób.

Zbuduj zaufanie i integruj się. Aby zespół mógł sprawnie funkcjonować niezbędne jest wzajemne zaufanie. To dzięki niemu ludzie będą czuli się odpowiedzialni za wykonywane przez siebie zadania. Pamiętaj również, że nie samą pracą człowiek żyje i wspólna integracja, poznanie się lepiej, wpływają pozytywnie na budowanie relacji w tworzonym przez was zespole.

Podsumowując, Jako lider pamiętaj o tym, jak wiele zależy od Ciebie. To Ty odpowiadasz za stworzenie i prowadzenia zespołu opartego na wzajemnym szacunku, współpracy i wsparciu. Tylko tak możesz stawić czoła ambitnym i wymagającym projektom, które mogą pojawić się na Twojej drodze. Pamiętaj również o tym, że sposób w jaki komunikujesz się z zespołem powinien być zrozumiały dla każdego z jego członków, bez niedomówień i niejasnych sytuacji.


Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]