|

Life Coaching czyli jak znaleźć w siebie najlepsze rozwiązanie

Opowiadając swoim znajomym jak wygląda moja praca i na czym polega coaching, często pojawia się wiele pytań. Gdy już wszystko wytłumaczę, pokaże różnicę i korzyści jakie daje coaching w moim kierunku pada pytanie: „To dlaczego nie dajesz odpowiedzi skoro często znasz rozwiązanie?” Próbując odpowiedzieć na to pytanie postanowiłem napisać dzisiejszy artykuł. Jest to również chęć pokazania Ci jaką rolę pełni coach w całym procesie coachingowym oraz co możesz zyskać rozwiązując sam swoje trudności.

Znajdź w siebie najlepsze rozwiązanie

Prawie każdy z nas lubi gdy to jego pomysł zostanie okrzyknięty najlepszym, najbardziej trafnym i tym, który zostanie wybrany z pośród wielu innych. Przez wiele lat uczono nas tego w szkołach, gdy za dobrą odpowiedz dostawało się plusa, a kilka takich plusów było pozytywna oceną. W coachingu wygląda to zupełnie inaczej. To osoba z którą pracuję ma „błyszczeć”, wymyślać pomysły i tworzyć rozwiązania, które mogą jej pomóc. Jako trener pracujący z ludźmi największą satysfakcje czerpie z wiadomości, że moim klientom samodzielnie udaje się rozwiązał swoje trudności.

Coaching NIE POLEGA na dawaniu rozwiązań i odpowiedzi.

Oczywiście prościej byłoby wsłuchując się w to z czym przychodzi do mnie klient, dać mu kilka podpowiedzi i czekać na rezultaty. Nie byłby to jednak coaching a sam klient mógłby czuć duży dyskomfort korzystając z pomysłów, które przecież nie są jego.

Przyjrzyjmy się takiej sytuacji:

Przyszedłby do mnie klient, który miałby problemy w swojej obecnej pracy. Opowiadałby o zmianach w zarządzie, nierealnych planach sprzedażowych, zaległej premii, która została mu obiecana kilka miesięcy temu, a także wielu innych trudnościach pojawiających się w życiu codziennym. Po omówieniu jego obecnej sytuacji i spojrzeniu na sprawię z kilku perspektyw, korzystając z własnego doświadczenia zasugerowałbym mu zmianę pracy albo rozmowę z przełożonymi. Mogłoby to jednak przynieść następujące rezultaty:

 • Pomimo własnego przeczucia, że pomysł może nie wypalić, klient wdraża go podejmując ryzyko.
 • Przyjmuje pomysły, rozmawia z przełożonymi, jednak nie wychodzi mu to na dobre.
 • Przyjmuje pomysły i zwalnia się z pracy, jednak ma problem ze znalezieniem kolejnej.
 • Akceptuje pomysły, by kilka dni później z nich zrezygnować.
 • Odrzuca pomysł, bo nie czuje się z nim dobrze.

Oczywiście to tylko kilka z wielu możliwości, jednak celem tego przykładu jest pokazanie Ci co może się stać stosując takie rozwiązanie.

Klienci z którymi pracuję znają najlepiej swoją sytuację i nawet najlepszy jej opis jest w stanie jedynie nakreślić mi to co dzieje się u osoby z którą rozmawiam. Dlatego też pomysły i rozwiązania wychodzące od samego uczestnika life coachingu są dla niego bardziej praktyczne, lepiej wtapiają się w jego rzeczywistości oraz maja dużo większą szanse na realizację.

Nie ukrywam, że pokusa pokazania klientowi najlepszego moim zdaniem rozwiązania pojawia się dość często, jednak wówczas pamiętam o tym, że to nie ja gram tu „pierwsze skrzypce”.

”Doradzać innym nic prostszego... spróbuj sam z tych rad skorzystać” - Cossus

Jeśli interesuje Cię coaching albo zależy Ci na tym by praktykować swoje umiejętności komunikacji przygotowałem dla Ciebie ćwiczenie.

Do jego przeprowadzenia będziesz potrzebował osoby, która ma do rozwiązania jakiś problem. Pamiętaj o tym, że nikt nie będzie Cię prosił o to byś pomógł w jego rozwiązywaniu. Możesz poprosić swojego rozmówcę o to by sam opowiedział Ci o swojej trudności albo poczekać by temat pojawił się naturalnie. Pamiętaj o tym by w trakcie ćwiczenia nie dawać żadnych rozwiązań nawet jeśli są trafne i mogą pomóc.

Część I – spójrz na temat z wielu perspektyw.

Dowiedz się jak najwięcej o trudności Twojego rozmówcy. Zadawaj pytania typu:

 • Z czego to wnika?
 • Jak to wygląda gdy spojrzysz na to z perspektywy …?

Będziecie mogli spojrzeć na sprawię pod różnym kątem i z różnej perspektywy. Nie przywiązuj się jednak do żadnej, nie wiesz przecież, który z nich może mieć największą wartość dla osoby z którą rozmawiasz.

Część II – dowiedz się co myśli Twój rozmówca.

Gdy już zapoznacie się ze sprawą, przyszedł czas byś dowiedział się co myśli o niej Twój rozmówca. Pamiętaj, że możesz korzystać ze wszystkich pytań, które pomogą mu w zastanowieniu się nad jego sytuacją. Możesz również używać pytań typu:

 • Co możesz zrobić w tej sytuacji?
 • Jak możesz zrobić by sobie z tym poradzić?
 • Co jest Ci potrzebne by rozwiązać tą sytuację?
 • Jakie masz wyjścia z tej sytuacji?

Część III – czasami warto coś podpowiedzieć (opcja).

Jeśli nie prowadzisz z klientem coachingu, a w Twojej głowie pojawiło się kilka pomysłów, które mogą pomóc mu rozwiązać problem, możesz zaproponować mu swoje rozwiązanie. Pamiętaj jednak, by najpierw zapytać czy osoba ta będzie chciała takiej pomocy mając na uwadze scenariusze o których pisałem wcześniej.

Podejdź do tego ćwiczenia z dystansem i nie próbuj brnąc w nie na siłę. Gdy rozmowa się „nie klei”, nasz rozmówca nie jest w humorze, odpuść, zawsze będziesz mógł spróbować następnym razem.

Jeżeli wpis, który przeczytałeś choć trochę Ci pomógł, kliknij LUBIĘ TO i podziel się nim z innymi.


Tagi:

Kiedy boimy się po raz pierwszy

Kiedy boimy się do kogoś podejść, zamienić z nim kilka zdań, kiedy mamy przekonanie, że rozmawianie z nieznany człowiekiem jest głupie. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zamienić jedno zdanie, aby przekonać się, że nie jest to prawda. Kiedy boimy się odezwać w nieswoim języku, powiedzieć choć jedno zdanie, kiedy mamy przekonanie, że nie jesteśmy w tym […]

Dlaczego nawyki kształtują nasze życie

Gdyby kształtowanie nawyków należało do prostych czynności, każdy z nas bez większych problemów byłby w stanie modyfikować i wyrabiać w sobie te nawyki, na których mu najbardziej zależy. Potrzeba porannego wstawania dla sporego grona śpiochów przestałaby być problemem, w końcu wiedzieliby, że położenie się wcześniej spać ułatwiałoby im wstawanie. Wiele osób skończyłoby także z nieregularnym i […]

Technika pomodoro

Technika pomodoro to jedna z popularniejszych, znana na całym świecie technika zarządzania czasem. Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa techniki powstała dzięki kuchennemu zegarkowi, którego Francesco używał podczas pracy do zarządzania swoim czasem. Można przypuszczać, że czasomierz miał na swojej skali jedynie 25 minut, co w efekcie doprowadziło […]